FIGHT CALENDAR for April 2015

April 2015 Banner

HBO World Championship Boxing … Wladimir Klitschko vs. Bryant Jennings … IBF/WBO/ WBA Heavyweight Championship … Saturday, April 25 …  Madison Square Garden, New York … co-feature – Francisco Santana vs. Sadam Ali 

 

*** stay posted every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule

 

*** April 3 – FRIDAY

At Corona, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes): Petr Petrov vs. Gamaliel Diaz, 10 rounds, lightweights; Taras Shelestyuk vs. Juan Rodriguez Jr., 8 rounds, welterweights; Sukhrab Shidaev vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Cesar Villarraga vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Michael Norato vs. Sopuan Rin, 4 rounds, junior lightweights; Humberto Rubalcava vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Emanuel Robles vs. Wilberth Lopez, 6 rounds, junior welterweights

At Lincoln, R.I.: Shelly Vincent vs 다운로드. Christina Ruiz, 10 rounds, female junior featherweights; Angel Camacho Jr. vs. Chris Chatman, 6 rounds, light heavyweights; Nick DeLomba vs. Joe Wilson Jr., 6 rounds, welterweights

*** April 4 – SATURDAY

At Quebec City (CBS): Adonis Stevenson vs. Sakio Bika, 12 rounds, for Stevenson’s WBC light heavyweight title; Artur Beterbiev vs. Gabriel Campillo, 12 rounds, IBF light heavyweight eliminator; Julian Williams vs. Joey Hernandez, 10 rounds, junior middleweights; Kevin Bizier vs. Stanislav Salmon, 10 rounds, welterweights; Sebastien Bouchard vs. Denis Farias, 8 rounds, junior middleweights; Oscar Rivas vs. Oezcan Cetinkaya, 8 rounds, heavyweights; Custio Clayton vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

At Metepec, Mexico: Carlos Cuadras vs. Luis Concepcion, 12 rounds, for Cuadras’ WBC junior bantamweight title

At Mayaguez, Puergo Rico.: Jose Martinez vs. Juan Herrera, 8 rounds, junior bantamweights; Kevin Nieves vs. Christopher Lee, 8 rounds, lightweight

At Newcastle, England: Anthony Nelson vs. Jaimie Wilson, 12 rounds, for vacant Commonwealth junior bantamweight title; Anthony Joshua vs 웨이백 다운로드. TBA, 8 rounds, heavyweights; Jon-Lewis Dickinson vs. Stephen Simmons, 10 rounds, cruiserweights; Travis Dickinson vs. Mustafa Chadloui, 8 rounds, light heavyweights; Charlie Flynn vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Simon Vallily vs. Paul Drago, 6 rounds, cruiserweights; Jordan King vs. Jamie Ambler, 6 rounds, super middleweights

At Tokyo: Yu Kimura vs. Shin Ono, rematch, 10 rounds, junior flyweights

At Moscow: Rakhim Chakhkiev vs. Valery Brudov, 12 rounds, for Chakhkiev’s European cruiserweight title

*** April 8 – WEDNESDAY

At Tokyo: Yu Muranaka vs. Tetsuma Hayashi, 10 rounds, flyweights

*** April 10 – FRIDAY

At Bethlehem, Pa. (ESPN2/ESPN Deportes): Boxcino tournament semifinals, Razvan Cojanu vs. Donovan Dennis, 8 rounds, heavyweights; Andrey Fedosov vs. Lenroy Thomas, 8 rounds, heavyweights; Brandon Adams vs. Vito Gasparyan, 8 rounds, junior middleweights; Stanyslav Skorokhod vs. John Thompson, 8 rounds, junior middleweights

At Brooklyn, N.Y. (Showtime): Frank Galarza vs. Sheldon Moore, 10 rounds, junior middleweights; Ievgen Khytrov vs 다운로드. Aaron Coley, 8 rounds, middleweights; Sergey Derevyanchenko vs. Alan Campa, 8 rounds, super middleweights; Shawn Cameron vs. Aaron Drake, 6 rounds, junior middleweights; Wesley Ferrer vs. Bryan Timmons, 6 rounds, junior welterweights; Patrick Day vs. Colby Courter, 6 rounds, junior middleweights; Travis Peterkin vs. Donta Woods, 8 rounds, light heavyweights; Rafael Vazquez vs. Andre Wilson, 8 rounds, junior featherweights; Mikkel LesPierre vs. Carl McNickles, 6 rounds, junior welterweights

At Benavidez, Argentina: Ola Afolabi vs. Victor Emilio Ramirez, 12 rounds, for vacant IBF interim cruiserweight title

At Moscow: Denis Lebedev vs. Youri Kalenga, 12 rounds, for Lebedev’s WBA cruiserweight title; Eduard Troyanovsky vs. Aik Shakhnazaryan, 12 rounds, junior welterweights; Dmitry Kudryashov vs. Francisco Palacios, 12 rounds, cruiserweights; Rakhim Chakhkiev vs. Valery Brudov, 12 rounds, cruiserweights; Manuel Charr vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

At Melrose, Mass.: Danny O’Connor vs. Michael Clark, 10 rounds, welterweights

*** April 11 – SATURDAY

At Brooklyn, N.Y. (NBC): Danny Garcia vs. Lamont Peterson, 12 rounds, welterweights; Andy Lee vs. Peter Quillin, 12 rounds, for Lee’s WBO middleweight title; Felix Diaz vs. Gabriel Bracero, 10 rounds, welterweights; Marcus Browne vs. Aaron Pryor Jr., 8 rounds, light heavyweights; Viktor Postol vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights; Heather Hardy vs. Renata Domsodi, 8 rounds, female junior featherweights

At Laredo, Texas (UniMas): Jessie Magdaleno vs. John Mark Apolanario, 8 rounds, junior featherweight; Oscar Valdez vs. Jose Ramirez, 8 rounds, junior lightweight; Oleksandr Gvozdyk vs. Roland Bryant, 8 rounds, light heavyweight; Egidijus Kavaliauskas vs. Arman Ovsepyan, 8 rounds, welterweights; Esquiva Falcao vs. Omar Rojas, 6 rounds, middleweights; Felipe Cordova vs. Luis Castro, 6 rounds, junior lightweights; Cristian Fuentes vs. Mayela Perez, 6 rounds, junior bantamweights

At San Juan (PPV): Orlando Salido vs. Rocky Martinez, 12 rounds, for Salido’s WBO junior lightweight title; Jose “Chelo” Gonzalez vs. Marvin Quintero, 10 rounds, lightweights; McWilliams Arroyo vs. Ramon Garcia Hirales, 10 rounds, flyweights

At Leeds, England: Josh Warrington vs. Dennis Tubieron, WBC featherweight eliminator; Willie Limond vs. Chris Jenkins, 12 rounds, for Limond’s British junior welterweight title; Martin J. Ward vs. Maxi Hughes, rematch, 10 rounds, junior lightweights; Bob Ajisafe vs. TBA, 10 or 12 rounds, cruiserweights; Rocky Fielding vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

At Maribor, Slovenia: Jan Zaveck vs. Sasha Yengoyan, 12 rounds, junior middleweights

At Benidorm, Spain: Roberto Santos vs. Zakaria Attou, 12 rounds, junior middleweights; Sergio Garcia vs. Yuri Pompilio, 8 rounds, junior middleweights; Ceferino Rodriguez vs. Mohamed Mimoune, 8 rounds, welterweights

*** April 13 – MONDAY

At Tokyo: Kotaro Masuda vs. Shohei Omori, 10 rounds, bantamweights

*** April 16 – THURSDAY

At Osaka, Japan: Shinsuke Yamanaka vs. Diego Santillan, 12 rounds, for Yamanaka’s WBC bantamweight title

*** April 17 – FRIDAY

At Uncasville, Conn. (ESPN2/ESPN Deportes): Ryan Kielczewski vs. Danny Aquino, 8 rounds, junior featherweights; Tevin Farmer vs. Gabriel Tolmajyan, 8 rounds, junior lightweights; Lennox Allen vs. Paul Gonsalves, 8 rounds, super middleweights; Alantez Fox vs. Franklin Gonzalez, 8 rounds, junior middleweights; Regis Prograis vs. Abraham Alvarez, 6 rounds, welterweights; Jonathan Alonso vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Amos Cowart vs. Anthony Burgin, 6 rounds, lightweights

At Hinkley, Minn. (CBS Sports Net): Dennis Hogan vs. Tyrone Brunson, 10 rounds, junior middleweights; Tony Luis vs. TBA, 10 rounds, lightweights

At Cannet Cote d´Azur, France: Ahmed El Moussaoui vs. Junior Witter, 12 rounds, welterweights

*** April 18 – SATURDAY

At Verona, N.Y. (HBO): Ruslan Provodonikov vs. Lucas Matthysse, 12 rounds, junior welterweights; Patrick Teixeira vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights; Eddie Gomez vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights; Fedor Papazov vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Vitor Jones De Olivera vs. Guillermo Sanchez, 6 rounds, lightweights; Lamont Roach Jr. vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Vitaly Kopylenko vs. Lekan Byfield, 8 rounds, middleweights

At Arlington, Texas (HBO): Terence Crawford vs. Thomas Dulorme, 12 rounds, for vacant WBO junior welterweight title; Diego Magdaleno vs. Luis Solis, 10 rounds, lightweights

At Carson, Calif. (Showtime): Julio Cesar Chavez Jr. vs. Andrzej Fonfara, 12 rounds, light heavyweights; Oscar Escandon vs. Moises Flores, 12 rounds, for Escandon’s WBA interim junior featherweight title

At Liverpool, England: Richar Abril vs. Derry Mathews, 12 rounds, for Abril’s WBA lightweight title; Joe Selkirk vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Steven Lewis vs. TBA, 6 rounds, welterweights; James Metcalf vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

At Valley Forge, Pa.: Phillip Jackson Benson vs. Darnell Boone, 8 rounds, super middleweights; Jamal James vs. TBA, 10 rounds, welterweights; Immanuwel Aleem vs. TBA, 8 rounds, middleweights; David Grayton vs. Grayson Blake, 8 rounds, welterweights; Jarrett Hurd vs. Eric Mitchell, 8 rounds, middleweights; Milton Santiago vs. Ray Velez, 6 rounds, junior welterweights; Ivan Golub vs. Brad Austin, 6 rounds, middleweights; Dauren Yeleussinov vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

At Madrid: Angel Moreno vs. Giuseppe Lagana, 6 rounds, flyweights; Eric Pambani vs. Jose Steel, 6 rounds, junior lightweights; Nicholas Gonzalez vs. Euclides Espitia, 6 rounds, junior welterweights; Cristian Morales vs. Franklin Varela, 6 rounds, lightweights

*** April 19 – SUNDAY

At Osaka, Japan: Yuki Nonaka vs. Takayuki Hosokawa, 10 rounds, junior middleweights

*** April 22 – WEDNESDAY

At Osaka, Japan: Juan Carlos Reveco vs. Kazuto Ioka, 12 rounds, for Reveco’s WBA “regular” junior flyweight title; Katsunari Takayama vs. Fahlan Sakkreerin, 12 rounds, for Takayama’s IBF strawweight title

*** April 24 – FRIDAY

At Chicago (Spike TV): Anthony Dirrell vs. Badou Jack, 12 rounds, for Dirrell’s WBC super middleweight title; Daniel Jacobs vs. Caleb Truax, 12 rounds, for Jacobs’ WBA “regular” middleweight title; Artur Szpilka vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

At Casais, France: Romain Jacob vs. Ermanno Fegatilli, 12 rounds, for Jacob’s European junior lightweight title

*** April 25 – SATURDAY

At New York (HBO): Wladimir Klitschko vs. Bryant Jennings, 12 rounds, for Klitschko’s IBF/WBO/WBA heavyweight title; Sadam Ali vs. Francisco Santana, 10 rounds, welterweights

At Guaynabo, Puerto Rico (UniMas): Felix Verdejo vs. Marco Antonio Lopez, 10 rounds, lightweights

At Monterrey, Mexico (beIN Sports Espanol): Francisco Rodriguez Jr. vs. TBA, 10 or 12 rounds, flyweights

At Dallas: Roberto Marroquin vs. Marcos Jimenez, 10 rounds, junior lightweights

*** April 30 – THURSDAY

At Las Vegas (ESPN2/ESPN Deportes): Mickey Bey vs. Denis Shafikov, 12 rounds, for Bey’s IBF lightweight title

At Indio, Calif. (Fox Sports 1/Fox Deportes): Mercito Gesta vs. Carlos Molina, 10 rounds, junior welterweights

At Tokyo: Kyotaro Fujimoto vs. Nobuhiro Ishida, rematch, 10 rounds, heavyweights; Kota Tokunaga vs. Yuya Sugizaki, 10 rounds, lightweights; Yukinori Oguni vs. Gakuya Furuhashi, 10 rounds, junior featherweights

One thought on “FIGHT CALENDAR for April 2015

Leave a Reply

Your email address will not be published.