FIGHT CALENDAR for February 2018

 

Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule 

 

*** February 2 — FRIDAY ***

At Sloan, Iowa (Showtime):

  • Ronald Ellis vs. Junior Younan, 10 rounds, super middleweights
  • Wellington Romero vs. Samuel Teah, 8 rounds, junior welterweights
  • Thomas Mattice vs. Rolando Chinea, 8 rounds, lightweights
  • Devon Haney vs. Harmonito Dela Torre, 8 rounds, lightweights

At Aguascalientes, Mexico:

  • Issac Avelar vs. Alejandro Frias, 10 rounds, featherweights

 

*** February 3 — SATURDAY ***

At Corpus Christi, Texas (ESPN/ESPN Deportes):

  • Gilberto “Zurdo” Ramirez vs. Habib Ahmed, 12 rounds, for Ramirez’s WBO super middleweight title
  • Jerwin Ancajas vs. Israel Gonzalez, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title
  • Teofimo Lopez Jr. vs. John Delperdang, 8 rounds, lightweights
  • Jesse Hart vs. Thomas Awimbono, 10 rounds, super middleweights
  • Jose Benavidez Jr. vs. Matthew Strode, 8 rounds, welterweights
  • Gabriel Flores Jr. vs. Alex Solorio, 6 rounds, junior lightweights
  • Rohan Murdock vs. Frankie Filippone, 8 rounds, super middleweights

At Monterrey, Mexico (beIn Sports Espanol):

  • Guadalupe Martinez vs. Irma Garcia, 10 rounds, for Martinez’s WBC female junior bantamweight title

At Sochi, Russia:

  • Murat Gassiev vs. Yunier Dorticos, 12 rounds, IBF/WBA cruiserweight unification, World Boxing Super Series semifinals

At Puerto Madryn, Argentina:

  • Omar Narvaez vs. TBA, 10 rounds, bantamweights

At London:

  • Lawrence Okolie vs. Isaac Chamberlain, 10 rounds, cruiserweights
  • Reece Bellotti vs. Ben Jones, 12 rounds, for Bellotti’s Commonwealth featherweight title
  • Ted Cheeseman vs. Carson Jones, 10 rounds, junior middleweights
  • Joshua Buatsi vs. Joseph Jordan, 6 rounds, light heavwyeights
  • Paul Butler vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Charlie Edwards vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior bantamweights
  • Felix Cash vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Nick Webb vs. Dorian Darch, 6 rounds, heavyweights
  • Danny Dignum vs. Rhys Pagan, 6 rounds, super middleweights
  • Sean McGoldrick vs. Michael Barnor, 6 rounds, junior featherweights

At Arendal, Norway:

  • Kai Robin Havnaa vs. Gezim Tahiri, 10 rounds, cruiserweights
  • Tim-Robin Lihaug vs. Vasyl Kondor, 10 rounds, light heavyweights

 

*** February 4 — SUNDAY ***

At Naha, Japan (beIN Sports Espanol):

  • Daigo Higa vs. Moises Fuentes, 12 rounds, for Higa’s WBC flyweight title

 

*** February 7 — WEDNESDAY ***

At New York:

  • Noel Murphy vs. Mikkel Lespierre, 8 rounds, welterweights
  • Jon Fernandez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights
  • Jude Franklin vs. Floriano Pagliara, 6 rounds, junior lightweights

 

*** February 8 — THURSDAY ***

At Pensacola, Fla.:

  • Roy Jones Jr. vs. TBA, 10 or 12 rounds, cruiserweights

 

*** February 9 — FRIDAY ***

At Dallas (beIN Sports):

  • Ray Ximenez vs. John Moralde, 8 rounds, featherweights

 

*** February 10 — SATURDAY ***

At Cancun, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Miguel Berchelt vs. Carlo Magali, 12 rounds, for Berchelt’s WBC junior lightweight title

At Park City, Kansas (CBS Sports Net):

  • Nico Hernandez vs. Jozsef Ajtai, 8 rounds, flyweights
  • Cesar Soriano vs. Javonte Starks, 6 rounds, welterweights
  • Akeem Black vs. Derrick Clayton, 4 rounds, junior middleweights
  • Jeff Sturm vs. Brian Clements, 4 rounds, middleweights
  • Chazz Macias vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Maurice Byarm vs. Richard Carmack, 6 rounds, heavyweights
  • Miguel Contreras vs. Archie Wey, 4 rounds, junior welterweights

At Ciudad Juarez, Mexico:

  • Miguel “Mickey” Roman vs. Aristides Perez, 12 rounds, junior lightweights
  • Diana Laura Fernandez vs. Noemi Bosques, 10 rounds, female flyweights

At Worcester, Mass.:

  • Richard Rivera vs. Kevin Cobbs, 8 rounds, light heavyweights
  • Bobby Harris III vs. Saul Almeida, 4 rounds, middleweights
  • Jose Rivera vs. Troy Artis, 6 rounds, super middleweights
  • Jelame Garcia vs. Rodrigo Almeida, 4 rounds, super middleweights
  • Omar Bordoy Jr. vs. Alexander Picot, 4 rounds, junior welterweights
  • Wilfredo Pagan vs. Nick Peralta, 4 rounds, junior welterweights
  • Ray Graceski vs. Pawel Bansiak, 4 rounds, light heavyweights
  • Derrick Whitley vs. Roger Blankenship, 4 rounds, welterweights
  • Joseph Gross vs. Seth Basler, 4 rounds, welterweights
  • Luis Rivera vs. Carlos Marraro III, 4 rounds, junior lightweights

At Rancho Mirage, Calif.:

  • Andrew Cancio vs. Juan Pablo Sandoval, 8 rounds, junior lightweights
  • Javier Padilla vs. Brenna Benton, 4 rounds, featherweights

At Mississauga, Ontario:

  • Logan Cotton McGuinness vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Alex Dilmaghani vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights
  • Kevin Higson vs. TBA, 6 rounds, welterweights

At Philadelphia:

  • Hank Lundy vs. DeMarcus Corley, 8 rounds, lightweights

At Ekaterinburg, Russia:

  • Shavkat Rakhimov vs. Malcolm Klassen, 12 rounds, junior lightweights

 

*** February 13 — TUESDAY ***

At Bethlehem, Pa.

  • Frank De Alba vs. Carlos Padilla, 8 rounds, junior lightweights
  • Mykal Fox vs. Ricardo Garcia, 8 rounds, junior welterweights
  • Kermit Cintron vs. George Sosa, 10 rounds, welterweights
  • Joe Hanks vs. Nick Guivas, 8 rounds, heavyweights
  • Colby Madison vs. Dante Selby, 6 rounds, heavyweights
  • Blake Mansfield vs. Darryl Bunting, 6 rounds, middleweights
  • Chaise Nelson vs. Vincent Jennings, 6 rounds, featherweights

 

*** February 15 —THURSDAY ***

At Montreal:

  • Steve Bosse vs. Julio Cuellar Cabrera, 6 rounds, heayweights
  • Marie-Eve Dicaire vs. Katia Alvarino, 10 rounds, female junior middleweights
  • Mikael Zewski vs. Jose De Jesus Macias, 8 rounds, junior middleweights
  • Bruno Bredicean vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Jessica Camara vs. Guadalupe Lincer Ortiz, 4 rounds, female junior welterweights
  • Yan Pellerin vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

 

*** February 16 — FRIDAY ***

At Reno, Nev. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Raymundo Beltran vs. Paulus Moses, 12 rounds, for vacant WBO lightweight title
  • Egidijus Kavaliauskas vs. David Avanesyan, 10 rounds, welterweights
  • Shakur Stevenson vs. Juan Tapia, 8 rounds, featherweights
  • Robson Conceicao vs. Jayro Duran, 8 rounds, junior lightweights
  • Bryant Jennings vs. Ahror Muralimov, 8 rounds, heavyweights
  • Alexander Besputin vs. TBA, 8 rounds, welterweights

At London:

  • Joe Joyce vs. TBA, 10 rounds, heavyweights
  • Willy Hutchinson vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights

 

*** February 17 — SATURDAY ***

At Las Vegas (Showtime):

  • Danny Garcia vs. Brandon Rios, 12 rounds, welterweights
  • David Benavidez vs. Ronald Gavril, 12 rounds, for Benavidez’s WBC super middleweight title
  • Ray Robinson vs. Yordenis Ugas, 12 rounds, welterweights

At El Paso, Texas (Fox/Fox Deportes):

  • Devon Alexander vs. Victor Ortiz, 12 rounds, welterweights
  • Caleb Plant vs. Rogelio “Porky” Medina, 12 rounds, super middleweights
  • Tony Harrison vs. Jorge Cota, 8 or 10 rounds, junior middleweights
  • Austin Trout vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Karlos Balderas vs. TBA, 6 or 8 rounds, lightweights
  • Jennifer Han vs. Lizbeth Crespo, 10 rounds, for Han’s IBF women’s featherweight title
  • Humberto Velasco vs. Thomas Williams Jr., 8 or 10 rounds, super middleweights

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Carlos Diaz vs. TBA, 10 rounds, lightweights

At Manchester, England:

  • George Groves vs. Chris Eubank Jr., 12 rounds, for Groves’ WBA super middleweight title, World Boxing Super Series semifinals
  • Ryan Walsh vs. Isaac Lowe, 12 rounds, for Walsh’s British featherweight title
  • Arfan Iqbal vs. Simon Vallily, 10 rounds, cruiserweights

At Ludwigsburg, Germany:

  • Vincent Feigenbutz vs. Ryno Liebenberg, 12 rounds, super middleweights

At Bacolod City, Philippines:

  • Edward Heno vs. Merlito Sabillo, 12 rounds, junior flyweights

 

*** February 22 — THURSDAY ***

At Indio, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Joseph Diaz Jr. vs. Victor Terrazas, 10 rounds, featherweights
  • Vergil Ortiz Jr. vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Christian Gonzalez vs. TBA, 8 rounds, lightweights
  • Manny Robles III vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Edgar Valerio vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Hector Tanajara Jr. vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights
  • Genaro Gamez vs. TBA, 6 rounds, lightweights

 

*** February 23 — FRIDAY ***

At Kissimmee, Fla. (Telemundo):

  • Jonathan Gonzalez vs. Ricardo Rodriguez, 10 rounds, flyweights

At Lincoln, R.I.:

  • Ray Oliveira Jr. vs. Edwin Soto, 8 rounds, junior middleweights
  • Aleksandra Magdziak vs. Natasha Spence, rematch, 8 rounds, female welterweights
  • Vladine Biosse vs. Antowyan Aikens, 6 rounds, super middleweights
  • Juiseppe Cusumano vs. Fred Latham, 6 rounds, heavyweights
  • Jamaine Ortiz vs. Victor Rosas, 6 rounds, lightweights
  • Anthony Marsella Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

At Birmingham, England:

  • Frankie Gavin vs. Bethuel Ushona, 12 rounds, welterweights

 

*** February 24 — SATURDAY ***

At Inglewood, Calif. (HBO):

  • Srisaket Sor Rungvisai vs. Juan Francisco Estrada, 12 rounds, for Sor Rungvisai’s WBC junior bantamweight title
  • Carlos Cuadras vs. McWilliams Arroyo, 10 rounds, junior bantamweights
  • Donnie Nietes vs. Juan Carlos Reveco, 12 rounds, for Nietes’ IBF flyweight title
  • Brian Viloria vs. Artem Dalakian, 12 rounds, for vacant WBA flyweight title

At Melbourne, Australia:

  • Jason Moloney vs. Immanuel Naidjala, 12 rounds, for Commonwealth bantamweight title
  • Rene Dacquel vs. Andrew Moloney, 12 rounds, junior bantamweights

At Nuremberg, Germany:

  • Callum Smith vs. Juergen Braehmer, 12 rounds, super middleweights, World Boxing Super Series semifinals

At Rome, Italy:

  • Alessandro Goddi vs. Kamil Szeremeta, 12 rounds, for vacant European middleweight title

 

*** February 28 — WEDNESDAY ***

At Tokyo:

Danny Roman vs. Ryo Matsumoto, 12 rounds, for Roman’s WBA junior featherweight title

One thought on “FIGHT CALENDAR for February 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *