FIGHT CALENDAR for February 2019

Stay tuned to dmboxing.com each month for your complete boxing schedule

*** FRIDAY / Feb. 1 ***

Rochester, N.Y. (Showtime)

  • Ronald Ellis vs. DeAndre Ware, 10 rounds, super middleweights
  • Logan Yoon vs. Richard Zamora, 8 rounds, junior welterweights
  • Abraham Nova vs. Oluwaseun Joshua Wahab, 8 rounds, junior lightweights
  • Dominic Wade vs. Martin Fidel Rios, 8 rounds, middleweights
  • Thomas Mattice vs. Exequiel Lozano, 10 rounds, lightweights

*** SATURDAY / Feb. 2 ***

Frisco, Texas (ESPN/ESPN Deportes/ESPN+)

  • Eleider Alvarez vs. Sergey Kovalev, 12 rounds, for Alvarez’s WBO light heavyweight title
  • Teofimo Lopez vs 자존감 수업 다운로드. Diego Magdaleno, 10 rounds, lightweights
  • Oscar Valdez vs. Carmine Tommasone, 12 rounds, for Valdez’s WBO featherweight title
  • Richard Commey vs. Isa Chaniev, 12 rounds, for vacant IBF lightweight title
  • Patrick Day vs. Ismail Iliev, 10 rounds, junior middleweights
  • Bakhram Murtazaliev vs. Elvin Ayala, 10 rounds, junior middleweights
  • Enriko Gogokhia vs. Vitor Jones Freitas, 8 rounds, junior welterweights
  • Jason Sanchez vs. Daniel Olea, 8 rounds, featherweights
  • Janibek Alimkhanuly vs. Steven Martinez, 8 rounds, middleweights
  • London (DAZN)
  • Sergio Garcia vs. Ted Cheeseman, 12 rounds, for Garcia’s European junior middleweight title
  • Jake Ball vs. Craig Richards, 10 rounds, light heavyweights
  • Felix Cash vs 다운로드. Rasheed Abolaji, 12 rounds, for vacant Commonwealth middleweight title
  • Lawrence Okolie vs. TBA, 10 or 12 rounds, cruiserweights

Barcelona, Spain

  • Juli Giner vs. Samir Ziani, 12 rounds, for vacant European junior lightweight title

Tokyo, Japan

  • Kenichi Ogawa vs. Roldan Aldea, 10 rounds, lightweights

*** FRIDAY / Feb. 8 ***

Philadelphia

  • Christian Carto vs. Victor Ruiz, 8 rounds, bantamweights
  • Darmani Rock vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Marcel Rivers vs. Derrick Whitley Jr., 6 rounds, welterweights
  • Edgar Cortes vs. Alejandro Jimenez, 6 rounds, bantamweights
  • Sonny Conto vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Jonathan Torres vs. Dallas Holden, 4 rounds, bantamweights

Detroit

  • Ja’Rico O’Quinn vs 다운로드. Alex Rangel, 8 rounds, bantamweights
  •  

*** SATURDAY Feb. 9 ***

Carson, Calif. (Showtime)

  • Gervonta Davis vs. Hugo Ruiz, 12 rounds, for Davis’ WBA junior lightweight title
  • Erickson Lubin vs. Ishe Smith, 10 rounds, junior middleweights
  • Javier Fortuna vs. Sharif Bogere, 10 rounds, lightweights
  • Eddie Ramirez vs. Juan Heraldez, 10 rounds, junior welterweights
  • Xavier Martinez vs. Deivi Julio Bassa, 10 rounds, junior lightweights
  • Ladarius Miller vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Ava Knight vs. TBA, 8 rounds, female flyweights
  • Angelo Leo vs. Alberto Torres, 8 rounds, featherweights
  • Maurice Lee vs. Lennard Davis, 6 rounds, junior welterweights

Indio, Calif. (DAZN)

  • Alberto Machado vs. Andrew Cancio, 12 rounds, for Machado’s WBA “regular” junior lightweight title
  • Rey Vargas vs google-services.json. Franklin Manzanilla, 12 rounds, for Vargas’ WBC junior featherweight title
  • Joseph Diaz vs. Charles Huerta, 10 rounds, junior lightweights
  • Genaro Gamez vs. Ivan Delgado, 8 rounds, lightweights
  • Oscar Duarte vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Azat Hovhannisyan vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights
  • Ferdinand Kerobyan vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Rommel Caballero vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

Hawaiian Gardens, Calif.

  • Humberto Rubacalva vs. Jonathan Arturo Torres, 6 rounds, junior featherweights
  • Jonathan Esquivel vs. Alexis Torres, 6 rounds, middleweights
  • Anthony Casillas vs. Sergio Lopez, 6 rounds, featherweights

Norwalk, Va.

  • Thomas LaManna vs. Dennis Knifechief, 10 rounds, junior middleweights

Peterborough, Ontario

  • Cody Crowley vs 다운로드. Stuart McLellan, 12 rounds, junior middleweights

*** SUNDAY / Feb. 10 ***

Fresno, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Jose Ramirez vs. Jose Zepeda, 12 rounds, for Ramirez’s WBO junior welterweight title
  • Raymundo Beltran vs. Hiroki Okada, 10 rounds, junior welterweights
  • Genesis Servania vs. Carlos Castro, 10 rounds, junior featherweights
  • Andy Vences vs. Dardan Zenunaj, 10 rounds, junior lightweights
  • Saul Rodriguez vs. Aelio Mesquita, 10 rounds, lightweights
  • Gabriel Flores Jr. vs. Alex Torres Rynn, 6 rounds, lightweights
  • Isidro Ochoa vs. Jesus Guzman, 6 rounds, featherweights
  • Guido Vianello vs. Andrew Satterfield, 6 rounds, heavyweights

*** THURSDAY / Feb. 14 ***

Tokyo, Japan

  • Hiroaki Teshigawara vs. Yuki Iriguchi, 12 rounds, junior featherweights
  • Kenichi Horikawa vs. Satoru Todaka, 10 rounds, junior junior flyweights

*** FRIDAY / Feb. 15 ***

Hinckley, Minn. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Rob Brant vs. Khasan Baysangurov, 12 rounds, for Brant’s WBA “regular” middleweight title
  • Joshua Greer vs. Giovanni Escaner, 10 rounds, bantamweights
  • Mikaela Mayer vs. Yareli Larios, 8 rounds, female junior lightweitghs
  • Lennox Allen vs. Derrick Webster, 10 rounds, super middleweights
  • Steve Nelson vs. Felipe Romero, 8 rounds, light heavyweights
  • Ismail Muwendo vs. Hevinson Herrera, 8 rounds, lightweights
  • Tyler Howard vs. Cristian Olivas, 8 rounds, middleweights
  • Albert Bell vs. Edward Kakembo, 8 rounds, lightweights
  • Kevin Cruz vs. Rondale Hubbert, 8 rounds, lightweights
  • Cem Kilic vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Ramiro Hernandez vs. Gavino Guaman, 6 rounds, featherweights

Mulvane, Kansas (Showtime)

  • Shohjahon Ergashev vs. Mykal Fox, 10 rounds, junior welterweights
  • Jesse Angel Hernandez vs. Thomas Ward, 10 rounds, junior featherweights
  • Nico Hernandez vs. Victor Trejo Garcia, 8 rounds, flyweights
  • Aslambek Idigov vs. Travis Hanshaw, 8 rounds, super middleweights

*** SATURDAY / Feb. 16 ***

Los Angeles (Fox/Fox Deportes)

  • Leo Santa Cruz vs. Miguel Flores, 12 rounds, for Santa Cruz’s WBA featherweight title
  • Omar Figueroa Jr. vs. John Molina Jr., 10 or 12 rounds, welterweights
  • Mike Bissett vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Jasmine Artega vs. TBA, 4 rounds, female junior bantamweight

Cancun, Mexico

  • Yesenia Gomez vs. Erika Hanawa, 10 rounds, for Gomez’s WBC women’s junior flyweight title

Koblenz, Germany

  • Abass Baraou vs. Carlos Molina, 12 rounds, junior middleweights

Roeselare, Belgium

  • Yves Ngabu vs. Micki Nielsen, 12 rounds, for Ngabu’s European cruiserweight title

Herstal, Belgium

  • Francesco Patera vs. Marvin Petit, 12 rounds, for Patera’s European lightweight title

Marbella, Spain

  • Navid Mansouri vs. Jorge Fortea, 10 rounds, junior middleweights
  • Joe Sherriff vs. Alvaro Terrero, 8 rounds, cruiserweights
  • Ion Costin vs. Brandon Oertel, 6 rounds, lightweights
  • Antonio Gomez vs. Abdelaziz Zdite, 6 rounds, middleweights

*** FRIDAY / Feb. 22 ***

Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Yomar Alamo vs. Manuel Mendez, 10 rounds, junior welterweights

Elk Grove Village, Ill.

  • Tommy Hughes vs. TBA, 6 or 8 rounds, super middleweights
  • Martez McGregor vs. TBA, 4 or 6 rounds, super middleweights
  • Kent Cruz vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Jimmy Quiter vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Owen Saldana vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Johnny Lewus Jr. vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  •  

*** SATURDAY / Feb. 23 ***

Minneapolis (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Anthony Dirrell vs. Avni Yildirim, 12 rounds, for vacant WBC super middleweight title
  • Jamal James vs. Janer Gonzalez, 10 rounds, welterweights

Leicester, England (ESPN+)

  • Sam Bowen vs. Ronnie Clark, 12 rounds, for Bowen’s British junior lightweight title
  • Anthony Yarde vs. Mehdi Amar, 10 rounds, light heavyweights
  • Jack Massey vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights
  • Nathan Gorman vs. TBA, 10 or 12 rounds, heavyweights
  • CJ Challenger vs. Kyle Haywood, 10 rounds, junior middleweights
  • Willy Hutchinson vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights
  • Ryan Garner vs. Brayan Mairena, 8 rounds, featherweights
  • Tommy Fury vs. Dominik Landgraf, 4 rounds, light heavyweights

London

  • James DeGale vs. Chris Eubank Jr., 12 rounds, super middleweights
  • Lee Selby vs. Omar Douglas, 12 rounds, lightweights
  • Joe Joyce vs. Bermane Stiverne, 12 rounds, for Joyce’s Commonwealth heavyweight title

Lincoln, Rhode Island 

  • Jamaine Ortiz vs. Ricardo Quiroz, 8 rounds, lightweights
  • Shelly Vincent vs. Edina Kiss, 8 rounds, female featherweights
  • Marcia Agripino vs. Amanda Pavone, 8 rounds, junior featherweights
  • Juiseppe Cusumano vs. TBA, 8 rounds, heavyweights
  • Marqus Bates vs. Jair Ramos, 6 rounds, welterweights
  • Ricky Delossantos vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Nicholas Briggs vs. Andy Aiello, 4 rounds, junior welterweights
  • Victor Reynoso vs. John Williams, 4 rounds, junior middleweights
  • Lamont Powell vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

Philadelphia

  • Jeremy Cuevas vs. Steven Ortiz, 8 rounds, lightweights
  • Samuel Teach vs. Tresean Wiggins, 8 rounds, junior welterweights
  • Malik Hawkins vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Branden Pizarro vs. Travis Castellon, 6 rounds, junior welterweights
  • Gadwin Rosa vs. Frank Trader, 6 rounds, junior lightweights
  • Christian Tapia vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Emanuel Rodriguez vs. Jose Lopez, 4 rounds, bantamweights
  • Benjamin Sinikin vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights
  • Tamar Israeli vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

*** TUESDAY / Feb. 26 ***  

Tokyo, Japan

  • Vic Saludar vs. Masataka Taniguchi, 12 rounds, for Saludar’s WBO strawweight title

One thought on “FIGHT CALENDAR for February 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published.