FIGHT CALENDAR for June 2014

June CalendarJune Fight CalendarJUNE pic

stay posted every month to  dmboxing.com  for your complete boxing schedule

*** June 6 (FRIDAY)

At Verona, N.Y. (ESPN2/ESPN Deportes): Yudel Jhonson vs. Norberto Gonzalez, 10 rounds, junior middleweights; Sammy Vasquez Jr. vs. Jay Krupp, 8 rounds, welterweights; Ievgen Khytrov vs. Chris Chatman, 6 rounds, super middleweights; Erickson Lubin vs. Antonio Urista, 6 rounds, welterweights; Isiah Thomas vs. Rayco Saunders, 8 rounds, cruiserweights; Johnny Garcia vs. John Williams, 8 rounds, welterweights; Dennis Galarza vs. Gadiel Andaluz, 6 rounds, featherweights; Ryan Martin vs. Cody Fuller, 4 rounds, lightweights; Samuel Quinones vs. TBA, 4 or 6 rounds, junior welterweights

At Indio, Calif. (Showtime): Hugo Centeno Jr. vs. Domonique Dolton, 10 rounds, middleweights; Eddie Gomez vs 유튜브 flv 다운로드. Francisco Santana, 10 rounds, junior middleweights; Terrell Gausha vs. James Winchester, 10 rounds, middleweights; Diego De La Hoya vs. Rigoberto Casillas, 6 rounds, featherweights; David Figueroa vs. Rick Quevedo, 4 rounds, junior welterweights; Oscar Negrete vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Immanuwel Aleem vs. Cameron Allen, 6 rounds, middleweights; David Grayton vs. German Valdez, 6 rounds, welterweights; Kyrone Davis vs. Jas Phipps, 4 rounds, middleweights

At Buenos Aires, Argentina: Juan Carlos Reveco vs. Felix Alvarado, 12 rounds, for Reveco’s WBA “regular” flyweight title

At El Paso, Texas: Oscar Valenzuela vs. Alexis Del Bosque, 6 rounds, lightweights; Carlos Villa vs. Matthew Baca, 6 rounds, junior welterweights; Ayanna Vasquez vs. Jazmin Quezada, 4 rounds, female featherweights; Josue Garcia vs 다운로드. Lazaro Dominguez, 4 rounds, welterweights; David Espino vs. Ricardo Urquizo, 4 rounds, super middleweights; Adam Vasquez vs. Anthony Rocha, 4 rounds, welterweights; Emmanuel Nieves vs. Juan Carlos Guillen, 4 rounds, featherweights; Sijuola Shabazz vs. TBA, 4 rounds, super middleweights; David Benavidez vs. TBA, 4 rounds, super middleweights; Carlos Castro vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

At Paris: Tony Thompson vs. Carlos Takam, 12 rounds, heavyweights

At Pretoria, South Africa: Thabiso Mchunu vs. Julio Cesar Dos Santos, 12 rounds, cruiserweights; Malcolm Klassen vs. Jasper Seroka, 12 rounds, junior lightweights

At Lincoln, R.I.: Rich Gingras vs. Jaime Velazquez, 8 rounds, light heavyweights; Jesse Barboza vs. Jamal Woods, 4 rounds, heavyweights; Thomas Falowo vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Donnie Palmer vs 휴대폰 사진 다운로드. TBA, 4 rounds, heavyweights

*** June 7 (SATURDAY)

At New York (HBO PPV): Sergio Martinez vs. Miguel Cotto, 12 rounds, for Martinez’s lineal/WBC middleweight title; Marvin Sonsona vs. Wilfredo Vazquez Jr., 10 rounds, junior featherweights; Jorge Melendez vs. Javier Maciel, 10 rounds, junior middleweights; Andy Lee vs. John Jackson, 10 rounds, junior middleweights; Felix Verdejo vs. Engelberto Valenzuela, 6 rounds, lightweights; Jose Lopez vs. Raul Hidalgo, 8 rounds, junior featherweights; Jose Pedraza vs. Luis Arceo, 8 rounds, junior lightweights; Willie Nelson vs. Darryl Cunningham, 8 rounds, junior middleweights; Jantony Ortiz vs. Elio Ruiz, 4 rounds, flyweights

At Chihuahua, Mexico (Fox Deportes, next-day tape): Daniel Ponce De Leon vs. Miguel “Mickey” Roman, 10 rounds, junior lightweights

At Newcastle, England: Stuart Hall vs 윈도우 아파치 다운로드. Paul Butler, 12 rounds, for Hall’s IBF bantamweight title

At Schwerin, Germany: Juergen Braehmer vs. Roberto Bolonti, 12 rounds, for Braehmer’s WBA “regular” light heavyweight title; David Price vs. Yaroslav Zavorotnyi, 10 rounds, heavyweights

At St. Paul, Minn.: Randall Bailey vs. Frederick Lawson, 12 rounds, welterweights

At Tacoma, Wash.: Steve Fobes vs. Emmanuel Lartey, 10 rounds, welterweights

At Bolton, England: Haroon Khan vs. Kyle King, 6 rounds, junior bantamweights *

*** June 9 (MONDAY)

At TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes): “Golden Boy Live”

*** June 13 (FRIDAY)

At Montreal: Dierry Jean vs. Daniel Ruiz, 12 rounds, lightweights; Andy Gardiner vs. Steve Franjic, 10 rounds, light heavyweights; Mian Hussain vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Schiller Hyppolite vs 다운로드. TBA, 8 rounds, super middleweights; Ayaz Hussain vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Steven Butler vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Mitch Louis-Charles vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; Mario Perez vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

*** June 14 (SATURDAY)

At Brooklyn, N.Y. (HBO): Ruslan Provodnikov vs. Chris Algieri, 12 rounds, for Provodnikov’s WBO junior welterweight title; Demetrius Andrade vs. Brian Rose, 12 rounds, for Andrade’s WBO junior middleweight title; Seanie Monaghan vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights; Heather Hardy vs. TBA, 8 rounds, female junior featherweights

At Atlantic City, N.J. (UniMas): Glen Tapia vs. Keenan Collins, 10 rounds, junior middleweights; Jesse Hart vs. TBA, 8 rounds, super middleweights; Toka Khan Clary vs. TBA, 6 or 8 rounds, featherweights; Egidijus Kavaliaukas vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Julian Rodriguez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

At Tuxtla Gutierrez, Mexico: Jorge Arce vs. TBA, 10 rounds, featherweights; Hernan “Tyson” Marquez vs. McJoe Arroyo, 12 rounds, IBF junior bantamweight eliminator; Daniel Rosas vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

At Tlalnepantla de Baz, Mexico: Humberto Soto vs. Emmanuel Addo, 12 rounds, junior welterweights

*** June 19 (THURSDAY)

At Bayamon, Puerto Rico (Fox Sports 1/Fox Deportes): McWilliams Arroyo vs. Froilan Saludar, 12 rounds, IBF flyweight eliminator; Cesar Seda vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

*** June 20 (FRIDAY)

At Belfast, Northern Ireland: Marc McCullough vs. Martin Parlagi, 10 rounds, featherweights; Jamie Conlan vs. Gabor Molnar, 10 rounds, junior bantamweights; Willie Casey vs. TBA, 6 rounds, featherweights; Conall Carmichael vs. Lagos Munkacsi, 6 rounds, middleweights; Conrad Cummings vs. Moses Matovu, 4 rounds, cruiserweights; Isaac Dogboe vs. Nedim Kara, 4 rounds, featherweights

At Hammond, Ind.: Dimar Ortuz vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights; Frankie Scalise vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Fidel Navarette vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights; Russell Fiore vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Simon Buettner vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights; Joey Predator vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Eddie Ramirez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Will Coix vs. TBA, 4 rounds, welterweights; James Shorter vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

*** June 21 (SATURDAY)

At Carson, Calif. (Showtime): Robert Guerrero vs. Yoshihiro Kamegai, 12 rounds, welterweights; Vasyl Lomachenko vs. Gary Russell Jr., 12 rounds, for vacant WBO featherweight title; Devon Alexander vs. Jesus Soto Karass, 10 rounds, welterweights

At Wilkes-Barre, Pa. (NBC Sports Net): Anatoliy Dudchenko vs. Nadjib Mohammedi, 12 rounds, IBF light heavyweight eliminator; Karl Dargan vs. Anthony Flores, 10 rounds, lightweights

At Punta Cana, Dominican Republic: Argenis Lopez vs. Darleys Perez, 12 rounds, for vacant WBA interim lightweight title; Dahiana Santana vs. Francia Elena Bravo, 10 rounds, female featherweights

At Monte Carlo: Martin Murray vs. Max Bursak, 10 rounds, middleweights; Hekkie Budler vs. Pigmy Muangchaiyaphum Kokietgym, 12 rounds, for Budler’s WBO strawweight title; Mateusz Masternak vs. Youri Kalenga, 12 rounds, for vacant WBA interim cruiserweight title; Thomas Oosthuizen vs. Doudou Ngumbu, 10 rounds, light heavyweights

*** June 23 (MONDAY)

At TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes): “Golden Boy Live”

*** June 26 (THURSDAY)

At Walvis Bay, Namibia: Harry Simon vs. TBA, 12 rounds, light heavyweights

*** June 27 (FRIDAY)

At St. Charles, Mo. (ESPN2/ESPN Deportes): Ivan Redkach vs. TBA, 10 rounds, lightweights; Ryan Kielczweski vs. Ramsey Luna, 8 rounds, junior lightweights; Eduardo Alicea vs. TBA, 6 rounds, middleweights

At Glasgow, Scotland: Ricky Burns vs. Dejan Zlaticanin, 12 rounds, WBC lightweight eliminator; Stephen Simmonds vs. Wadi Camacho, 12 rounds, cruiserweights; Willie Limond vs. Curtis Woodhouse, 12 rounds, for Limond’s Commonwealth and Limond’s British junior welterweight titles; Jon Slowey vs. Kris Hughes, 10 rounds, featherweights

*** June 28 (SATURDAY)

At Omaha, Neb. (HBO): Terence Crawford vs. Yuriorkis Gamboa, 12 rounds, for Crawford’s WBO lightweight title; Matt Korobov vs. Jose Uzcategui, 10 rounds, middleweights

At Reading, Pa.: Frankie DeAlba vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Pat Kehoe vs. Danny Lugo, 4 rounds, welterweights; Robert Ramos vs. Travis Thompson, 4 rounds, lightweights; Miquel Martinez vs. Lionel Charles, 4 rounds, junior middleweights; Randy Easton vs. Jamar Johnson, 4 rounds, heavyweights; Benjamin Burgos vs. Antonio DuBose, 4 rounds, featherweights

Leave a Reply

Your email address will not be published.