FIGHT CALENDAR for March 2017

Stay tuned to dmboxing.com every month for your complete boxing schedule

 

***** March 1 —– WEDNESDAY

+ At Chonburi, Thailand:

Knockout CP Freshmart vs. Go Odaira, 12 rounds, for CP Freshmart’s WBA strawweight title

 

***** March 2 —– THURSDAY

+ At Tokyo:

Shinsuke Yamanaka vs. Carlos Carlson, 12 rounds, for Yamanaka’s WBC bantamweight title

Kenichi Ogawa vs. Satoru Sugita, 10 rounds, junior lightweights

 

***** March 3 —– FRIDAY

+ At Mexico City (Telemundo):

Antonio Moran vs. Wilberth Lopez, 10 rounds, lightweights

+ At Saint-Quentin, France:

Guillaume Frenois vs. Vyachelsav Gusev, 12 rounds, for Frenois’ European junior lightweight title

 

***** March 4 —– SATURDAY

+ At New York (CBS):

Keith Thurman vs. Danny Garcia, 12 rounds, WBA/WBC welterweight unification

Erickson Lubin vs. Jorge Cota, 12 rounds, WBC junior middleweight eliminator

Andrzej Fonfara vs 다운로드. Chad Dawson, 10 rounds, light heavyweights

Mario Barrios vs. Yardley Suarez, 8 rounds, junior welterweights

Sergey Lipinets vs. Clarence Booth, 8 or 10 rounds, junior welterweights

Heather Hardy vs. Helen Joseph, 10 rounds, featherweights

Rickey Lopez vs. TBA, 6 rounds, featherweights

+ At TBA, Thailand:

Nawaphon Sor Rungvisai vs. Juan “Churritos” Hernandez Navarrete, 12 rounds, for vacant WBC flyweight title

+ At London:

Tony Bellew vs. David Haye, 12 rounds, heavyweights

Ohara Davies vs. Derry Mathews, 12 rounds, junior welterweights

Sam Eggington vs. Paulie Malignaggi, 12 rounds, welterweights

Katie Taylor vs. TBA, 6 rounds, female lightweights

Lee Selby vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

Ted Cheeseman vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

 

***** March 10 —– FRIDAY

+ At Detroit (Showtime):

Claressa Shields vs 페이스북 gif 다운로드. Szilvia Szabados, 6 rounds, female middleweights

Antonio Nieves vs. Nikolay Potapov, 10 rounds, bantamweights

Wesley Tucker vs. Ed Williams, 8 rounds, welterweights

James Gordon Smith vs. Joshua Greer Jr., 8 rounds, bantamweights

+ At Mexico City (Telemundo):

Mauricio Pintor vs. Patricio Moreno, 10 rounds, welterweights

+ At Los Angeles (Estrella TV):

Christian Gonzalez vs. Romero Duno, 8 rounds, lightweights

Alexis Rocha vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

Niko Valdes vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

Franicsco Esparza vs. Emmanuel Castro, 6 rounds, featherweights

+ At Lemoore, Calif. (UniMas):

Andy Vences vs. Angel Hernandez, 10 rounds, junior lightweights

Danny Valdivia vs. Douglas Ataide, 8 rounds, junior middleweights

+ At Tokyo:

Tomoki Kameda vs. Mike Tawatchai, 10 rounds, junior featherweights

+ At Belfast, Northern Ireland:

Jamie Conlan vs 스텝업4 다운로드. Yader Cardoza, 12 rounds, junior bantamweights

Paddy Barnes vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

Declan Geraghty vs. James Tennyson, 10 rounds, junior lightweights

Tyrone McKenna vs. Jake Hanney, 8 rounds, junior welterweights

Kevin Satchell vs. TBA, 6 or 8 rounds, flyweights

Steven Ward vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

Philip Sutcliffe Jr. vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

Con Sheehan vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

+ At Philadelphia:

Anthony Burgin vs. Avery Sparrow, 8 rounds, lightweights

Cassius Chaney vs. Willie Herring, 6 rounds, heavyweights

Isaiah Wise vs. Jeffrey Wright, 6 rounds, junior middleweights

Fred Jenkins Jr. vs. Roque Zapata, 6 rounds, junior middleweights

 

***** March 11 —– SATURDAY

+ At Verona, N.Y. (HBO):

David Lemieux vs. Curtis Stevens, 12 rounds, middleweights

Yuriorkis Gamboa vs. Rene Alvarado, 10 rounds, junior lightweights

At Oxon Hill, Md. (Showtime):

Gary Russell Jr. vs. Oscar Escandon, 12 rounds, for Russell’s WBC featherweight title

Jermell Charlo vs. Charles Hatley, 12 rounds, for Charlo’s WBC junior middleweight title

Gary Antonio Russell vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

Gary Antuanne Russell vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

+ At Las Vegas (CBS Sports Net):

Rico Ramos vs. Erik Ruiz, 10 rounds, featherweights

+ At Ludwigshafen, Germany:

Jack Culcay vs. Demetrius Andrade, 12 rounds, for Culcay’s WBA “regular” junior middleweight title

Leon Bauer vs. TBA, rounds, super middleweights

+ At Bonn, Germany:

Manuel Charr vs. Odlanier Solis, 12 rounds, heavyweights

+ At Accra, Ghana:

Richard Commey vs. Hedi Slimani, 12 rounds, lightweights

Fredrick Lawson vs. Sakima Mullings, 12 rounds, welterweights

Duke Micah vs. Jonathan Aguilar, 12 rounds, bantamweights

+ At Toowoomba, Australia:

Michael Katsidis vs. Josh King, 8 or 10 rounds, welterweights

Jamie Hilt vs. Eddie Dos Santos, 5 rounds, welterweights

Herman Ene-Purcell vs. Afa Tatupu, 5 rounds, heavyweights

+ At Cardiff, Wales:

Craig Kennedy vs. Matty Askin, 12 rounds, for vacant British cruiserweight title

Conrad Cummings vs. Ronny Mittag, rematch, 12 rounds, middleweights

Morgan Jones vs. Malik Zinad, 8 rounds, light heavyweights

+ At Philadelphia:

Tyrone Brunson vs. Brandon Quarles, 8 rounds, middleweights

David Gonzales vs. Juan Rodriguez, 6 rounds, junior welterweights

Carlos Rosario vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Tyrone Crawley Jr. vs. Victor Vasquez, 6 rounds, lightweights

+ At Atlantic City:

Anthony Young vs. Rogelio Casarez, 8 rounds, welterweights

Gabriel Pham vs. Edgar Perez, 6 rounds, super middleweights

Yurik Mamedov vs. Rafael Montalvo, 6 rounds, welterweights

John Magda vs. Wesley Maldonado, 6 rounds, light heavyweights

Dan Pasciolla vs. LeMarcus Tucker, 6 rounds, heavyweights

 

***** March 16 —– THURSDAY

+ At Paris:

Vincent Legrand vs. Angel Moreno, 12 rounds, for Legrand’s European flyweight title

 

***** March 17 —– FRIDAY

+ At Reading, Pa. (PBC on Bounce):

Travis Kauffman vs. Amir Mansour, 12 rounds, heavyweights

Edner Cherry vs. Omar Douglas, 10 rounds, lightweights

Steve Cunningham vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights

+ At New York (UniMas):

Michael Conlan vs. Tim Ibarra, 6 rounds, featherweights

Julian Rodriguez vs. Jonathan Chicas, 8 rounds, junior welterweights

Alex Saucedo vs. Johnny Garcia, 8 rounds, junior welterweights

+ At Tampa (Telemundo):

Sammy Valentin vs. Jesus Alvarez, 10 rounds, welterweights

+ At London:

Reece Bellotti vs. Dai Davies, 10 rounds, featherweights

Alan Higgins vs. Craig Richards, 10 rounds, super middleweights

 

***** March 18 —– SATURDAY

+ New York (HBO PPV):

Gennady Golovkin vs. Daniel Jacobs, 12 rounds, for Golovkin’s WBA/WBC/IBF middleweight title

Roman “Chocolatito” Gonzalez vs. Srisaket Sor Rungvisai, 12 rounds, for Gonzalez’s WBC junior bantamweight title

Carlos Cuadras vs. David Carmona, 10 rounds, junior bantamweights

Ryan Martin vs. Bryant Cruz, 10 rounds, lightweights

Andy Lee vs. Keandre Leatherwood, 8 rounds, middleweights

+ At Leipzig, Germany:

Robert Stieglitz vs. Nikola Sjekloca, 12 rounds, for Stieglitz’s European light heavyweight title

Erkan Teper vs. Mariusz Wach, 10 rounds, heavyweights

Dominic Boesel vs. Sami Enbom, 12 rounds, light heavyweights

Phillip Nsingit vs. Karim Gashi, 10 rounds, junior middleweights

+ At Aarhus, Denmark:

Dennis Ceylan vs. Isaac Lowe, 12 rounds, for Ceylan’s European featherweight title

Mikkel Nielsen vs. Flavio Turelli, 6 rounds, junior middleweights

+ At Brampton, Ontario:

Logan Cotton McGuinness vs. Horacio Alfredo Cabral, 10 roundsm junior lightweights

Samuel Vargas vs. Armando Robles, 10 rounds, welterweights

Sandy Tsagouris vs. Carla Torres, 10 rounds, female junior lightweights

Kane Heron vs. Gregory Trenel, 6 rounds, welterweights

Steven Wilcox vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

 

***** March 23 —– THURSDAY

+ At Indio, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

Jason Quigley vs. Glen Tapia, 10 rounds, middleweights

Randy Caballero vs. Victor Proa, 10 rounds, junior featherweights

Marlen Esparza vs. TBA, 4 rounds, female flyweights

Mauricio Herrera vs. Hector Velazquez, 8 rounds, welterweights

Azat Hovhannisyan vs. Hugo Partida, 8 rounds, junior featherweights

 

***** March 24 —– FRIDAY

+ At Huntington, N.Y.:

Anthony Karperis vs. Scott Burrell, 10 rounds, junior welterweights

 

***** March 25 —– SATURDAY

+ At Manchester, England (Showtime):

Jorge Linares vs. Anthony Crolla, 12 rounds, for Linares’ WBA lightweight title

Jack Arnfield vs. Brian Rose, 12 rounds, middleweights

Martin J. Ward vs. Maxi Hughes, third fight, 12 rounds, for Ward’s British junior lightweight title

Marcus Morrison vs. Jason Welborn, 10 rounds, middleweights

Tomi Tatham vs. Liam Conroy, 10 rounds, light heavyweights

Hosea Burton vs. TBA, 6 or 8 rounds, light heavyweights

Ben Sheedy vs. TBA, 6 rounds, middleweights

Nathan Wheatley vs. TBA, 6 rounds, middleweights

+ At Mulvane, Kansas (CBS Sports Net):

Nico Hernandez vs. Patrick Gutierrez, 6 rounds, flyweights

Neeco Macias vs. Arturo Crespin, 8 rounds, junior middleweights

Jeff Page Jr. vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

Eric Vargas vs. TBA, 4 rounds, featherweights

+ At Potsdam, Germany:

Tyron Zeuge vs. Isaac Ekpo, 12 rounds, for Zeuge’s WBA super middleweight title

At Singapore:

Charles Manyuchi vs. Quadratillo Abduqaxorov, 12 rounds, welterweights

 

***** March 31 —– FRIDAY

+ At TBA (PBC on Bounce TV):

Premier Boxing Champions

+ At Hong Kong:

Rex Tso vs. Hirofumi Mukai, 12 rounds, junior bantamweights

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.