FIGHT CALENDAR for May 2014

 
May Fight Calendar

 

May 2014 banner

 

May Calendar

 

stay posted every month to  dmboxing.com  for your complete boxing schedule

 

*** May 1 (THURSDAY)

At Hialeah, Fla. (ESPN2/ESPN Deportes): Special Thursday edition of “Friday Night Fights,” Robert Garcia vs. Victor Cayo, 10 rounds, welterweights; Jonathan Gonzalez vs. Rogelio Medina, 10 rounds, middleweights; Yunieski Gonzalez vs. Jaison Palomeque, 8 rounds, light heavyweights; James McGirt Jr. vs. Larry Smith Jr., 6 rounds, middleweights; Juan Velasquez vs. Joseliz Cepeda, 6 rounds, featherweights; Carlos Velasquez vs. Carlos Vinan, 6 rounds, junior lightweights; Vilier Quinonez vs. Edgar Perez, 6 rounds, light heavyweights; Ahmed Elbiale vs. Rashad Jones, 4 rounds, light heavyweights; Jeff Souffrant vs. Jorge Quintero, 4 rounds, welterweights

*** May 2 (FRIDAY)

At Las Vegas (Fox Sports 1/Fox Deportes): Ishe Smith vs 다운로드. Ryan Davis, 10 rounds, junior middleweights; Mickey Bey Jr. vs. Alan Herrera, 10 rounds, lightweights; Jesus Cuellar vs. Rico Ramos, 12 rounds, for Cuellar’s WBA interim featherweight title

*** May 3 (SATURDAY)

At Las Vegas (Showtime PPV): Floyd Mayweather Jr. vs. Marcos Maidana, 12 rounds, WBC/WBA welterweight unification; Luis Collazo vs. Amir Khan, 12 rounds, welterweights; Adrien Broner vs. Carlos Molina, 10 rounds, junior welterweights; J’Leon Love vs. Marco Antonio Periban, 10 rounds, super middleweights; Anthony Ogogo vs. TBA, 8 rounds, middleweights

At Cebu City, Philippines: Johnreil Casimero vs. Mauricio Fuentes, 12 rounds, for Casimero’s IBF junior flyweight title

At Buenos Aires, Argentina: Cesar Cuenca vs. Albert Mensah, 12 rounds, IBF junior welterweight eliminator

At Culiacan, Mexico: Omar Chavez vs 내몸사용설명서 풍욕시계. Daniel Sandoval, 10 rounds, junior middleweights; Ramses Agaton vs. Alejandro Barrera, 10 rounds, welterweights

*** May 7 (WEDNESDAY)

At Osaka, Japan: Amnat Ruenroeng vs. Kazuto Ioka, 12 rounds, for Ruenroeng’s IBF flyweight title; Katsunari Takayama vs. Shin Ono, 12 rounds, for Takayama’s IBF strawweight title

*** May 9 (FRIDAY)

At Chester, Pa.: Anthony Caputo Smith vs. Pedro Martinez, 10 rounds, heavyweights; Tony Ferrante vs. Brian Donahue, 6 rounds, cruiserweights; Roberto Irizarry vs. TBA, 4 rounds, featherweights; Anthony Prescott vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Antonio Dubose vs. TBA, 4 rounds, featherweights; Patrick O’Çonner vs. TBA, 4 rounds, heavyweights; John Mercurio vs. Aaron Bratton, 4 rounds, heavyweights

*** May 10 (SATURDAY)

At Los Angeles (ESPN): Bermane Stiverne vs 인터넷 익스플로러9 다운로드. Chris Arreola, rematch, 12 rounds, for vacant WBC heavyweight title; Amir Imam vs. Yordenis Ugas, 8 rounds, junior welterweights; Vanes Martirosyan vs. Elco Garcia, 8 rounds, junior middleweights; Abel Ramos vs. TBA, 6 or 8 rounds, junior welterweights; Eric Molina vs. DaVarryl Williamson, 10 rounds, heavyweights; Trevor Bryan vs. TBA, 8 rounds, heavyweights; Michael Hunter vs. Jerry Forrest, 6 or 8 rounds, heavyweights; Mario Barrios vs. TBA, 4 rounds, featherweights; Caleb Hunter Plant vs. TBA, 4 rounds, middleweights

At Pasay City, Philippines: Donnie Nietes vs. Moises Fuentes, rematch, 12 rounds, for Nietes’ WBO junior flyweight title

At Liverpool, England: Martin Gethin vs. Derry Mathews, 12 rounds, lightweights; Billy Joe Saunders vs. Emanuele Blandamura, 12 rounds, for vacant European middleweight title; Chris Eubank Jr 다운로드. vs. TBA, 8 rounds, super middleweights; Thomas Stalker vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

At Sheffield, England: Kid Galahad vs. TBA, for Galahad’s European junior featherweight title

*** May 11 (SUNDAY)

At Brooklyn, N.Y.: Steve Bujaj vs. Junior Wright, 10 rounds, cruiserweights

*** May 15 (THURSDAY)

At Del Mar, Calif. (Fox Sports 1/Fox Deportes): Manuel Avila vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

*** May 16 (FRIDAY)

At Montreal (ESPN2/ESPN Deportes): Delvin Rodriguez vs. Joachim Alcine, 10 rounds, junior middleweights

At Philadelphia (gofightlive.tv): Jerome Rodriguez vs. Niam Nelson, 8 rounds, junior welterweights; Mark Rideout vs. Joey Dawejko, 8 rounds, heavyweights; Andrew Peurifoy vs. Hector Perez, 4 rounds, cruiserweights; Nathaniel Rivas vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Milton Santiago vs 앨빈과 슈퍼밴드 다운로드. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Anthony Burgin vs. Ray Ellis, 6 rounds, lightweights; David Gonzalez vs. Omar Brito, 4 rounds, junior welterweights; Vincent Floyd vs. Sharif Jones, 4 rounds, middleweights

*** May 17 (SATURDAY)

                                                                                                                                                                                  At Inglewood, Calif. (HBO): Juan Manuel Marquez vs. Mike Alvarado, 12 rounds, WBO welterweight eliminator; Viktor Postol vs. Selcuk Aydin, 12 rounds, WBC junior welterweight eliminator; Diego Magdaleno vs. Oscar Bravo, 10 rounds, junior lightweights; Oscar Valdez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

At Fresno, Calif. (UniMas): Jose Ramirez vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Andy Ruiz vs. Manuel Quezada, 10 rounds, heavyweights

At Cardiff, Wales (AWE): Lee Selby vs. Romulu Koasicha, 12 rounds, WBC featherweight eliminator; Nathan Cleverly vs. TBA, 10 or 12 rounds, cruiserweights; Gary Buckland vs. Gavin Rees, rematch, 12 rounds, lightweights; Callum Smith vs. Tobias Webb, 12 rounds, rounds, super middleweights; Chris Jenkins vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Andy Lee vs. TBA, 8 or 10 rounds, middleweights

At TBA, Argentina: Omar Narvaez vs. TBA, 12 rounds, for Narvaez’s WBO junior bantamweight title

At Leeds, England: MaxiNutrition Knockout tournament semifinals, Bob Ajisafe vs. Leon Senior, 12 rounds, light heavyweights; Travis Dickinson vs. Matty Clarkson, 12 rounds, light heavyweights

At Rome: Sergey Rabchenko vs. Emanuele Della Rosa, 12 rounds, for Rabchenko’s European junior middleweight title; Michele Di Rocco vs. Alexandre Lepelley, 12 rounds, for Di Rocco’s European junior welterweight title

*** May 23 (FRIDAY)

At Verona, N.Y. (ESPN2/ESPN Deportes): “Boxcino” tournament finals, Willie Monroe Jr. vs. Brandon Adams, 10 rounds, middleweights; Petr Petrov vs. Fernando Carcamo, 10 rounds, lightweights

At Montebello, Calif.: Cleotis Pendarvis vs. Vernon Paris, 12 rounds, junior welterweights

*** May 24 (SATURDAY)

At Montreal (Showtime): Adonis Stevenson vs. Andrzej Fonfara, 12 rounds, for Stevenson’s WBC light heavyweight title; David Lemieux vs. Fernando Guerrero, 12 rounds, middleweights; Eleider Alvarez vs. Radivoje Kalajdzic, 10 rounds, light heavyweights; Jermell Charlo vs. Charlie Ota, 10 rounds, junior middleweights; Artur Beterbiev vs. Jeff Lacy, 10 rounds, light heavyweights; Mikael Zewski vs Prince Doku Jr., 10 rounds, welterweights; Kevin Bizier vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Oscar Rivas vs. TBA, 10 rounds, heavyweights; Junior Ulysse vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Erik Bazinyan vs. Jaudiel Zepeda, 4 rounds, cruiserweights

At Corpus Christi, Texas (HBO): Bryant Jennings vs. Mike Perez, 12 rounds, WBC heavyweight eliminator; Daniel Geale vs. Matthew Macklin, 10 rounds, middleweights

At Acapulco, Mexico: Jhonny Gonzalez vs. Clive Atwell, 12 rounds, for Gonzalez’s WBC featherweight title

At Tuxtla Gutierrez, Mexico: Jackie Nava vs. Alys Sanchez, 10 rounds, female junior featherweights; David Sanchez vs. Breilor Teran, 12 rounds, for vacant WBA junior bantamweight title

*** May 26 (MONDAY)

At TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes): “Golden Boy Live”

*** May 30 (FRIDAY)

At Rome: Giovanni De Carolis vs. Dominik Britsch, 12 rounds, super middleweights

At Detroit: Tony Harrison vs. Bronco McKart, 10 rounds, middleweights

*** May 31 (SATURDAY)

At London (HBO): Carl Froch vs. George Groves, rematch, 12 rounds, for Froch’s IBF/WBA super middleweight title; James DeGale vs. Brandon Gonzales, 12 rounds, IBF super middleweight eliminator; Jamie McDonnell vs. Tabtimdaeng Na Rachawat, 12 rounds, for vacant WBA “regular” bantamweight title; Anthony Joshua vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

At Macau, China (HBO): Simpiwe Vetyeka vs. Nonito Donaire, 12 rounds, for Vetyeka’s WBA featherweight title; Nicholas Walters vs. Vic Darchinyan, 12 rounds, for Walters’ WBA “regular” featherweight title; Evgeny Gradovich vs. Alexander Miskirtchian, 12 rounds, for Gradovich’s IBF featherweight title; Chris Avalos vs. Yasutaka Ishimoto, 12 rounds, IBF junior featherweight eliminator; Esquiva Falcao vs. TBA, 6 rounds, middleweights

At Las Vegas (HBO2/HBO Latino): Javier Fortuna vs. Juan Antonio Rodriguez, 10 rounds, junior lightweights; Luis Rosa vs. Luis Del Valle, 10 rounds, junior featherweights; Sergio Mora vs. Samuel Rogers, 8 rounds, middleweights; Oscar Escandon vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights; Rocco Santomauro vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

At Krefeld, Germany: Felix Sturm vs. Sam Soliman, rematch, 12 rounds, for Sturm’s IBF middleweight title

At Berlin: Arthur Abraham vs. Nikola Sjekloca, 12 rounds, for Abraham’s WBO super middleweight title

At Mexico City: Srisaket Sor Rungvisai vs. Carlos Cuadras, 12 rounds, for Sor Rungvisai’s WBC junior bantamweight title

Leave a Reply

Your email address will not be published.