FIGHT CALENDAR for November 2016

nov-pacquiao-vargas-poster

nov-ward

nov-lomanchenko-vs-walters-702x395

 

Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule

 

November 4, FRIDAY

             At Corona, Calif. (Showtime)

  • Taras Shelestyuk vs. Jaime Herrera, 10 rounds, welterweights
  • Constantin Bejenaru vs. Stivens Bujaj, 10 rounds, cruiserweights
  • Vitor Jones Freitas vs. Manuel Mendez, 8 rounds, lightweights

            At Los Angeles (Estrella TV)

  • Manuel Avila vs. Jose Ramirez, 10 rounds, featherweights
  • Emilio Sanchez vs. Diuhl Olguin, 8 rounds, junior featherweights
  • Pablo Ruiz Jr. vs. Francisco Dominguez, 6 rounds, junior featherweights
  • Luis Coria vs. Jan Bryand, 4 rounds, featherweights
  • Tenochtitlan Nava vs. Ricky Vasquez, 4 rounds, junior lightweights
  • Francisco Esparza vs. TBA, 4 rounds, featherweights

            At Las Vegas (UniMas)

  • Casey Ramos vs. Andy Vences, 10 rounds, junior lightweights
  • Alex Saucedo vs. Raymond Serrano, 8 rounds, welterweights
  • Jesse Hart vs. Andre Hernandez, 10 rounds, super middleweights
  • Steve Nelson vs.TBA, 4 rounds, light heavyweights
  • Xu Que vs. Fernando Fuentes, 6 rounds, featherweights
  • Joey Alday vs. Cesar Hernandez, 4 rounds, welterweights
  • Jose Gonzalez vs. Edgar Brito, 4 rounds, featherweights

November 5, SATURDAY

            At Las Vegas (Top Rank PPV)

  • Jessie Vargas vs. Manny Pacquiao, 12 rounds, for Vargas’ WBO welterweight title
  • Nonito Donaire vs. Jessie Magdaleno, 12 rounds, for Donaire’s WBO junior featherweight title
  • Oscar Valdez vs. Hiroshige Osawa, 12 rounds, for Valdez’s WBO featherweight title
  • Zou Shiming vs. Prasitsak Papoem, 12 rounds, for vacant WBO flyweight title
  • Robson Conceicao vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Teofimo Lopez Jr. vs. TBA, 4 rounds, lightweights

            At Potsdam, Germany

  • Giovanni De Carolis vs. Tyron Zeuge , rematch, 12 rounds, for De Carolis’ WBA “regular” super middleweight title
  • Jack Culcay vs. Demetrius Andrade, 12 rounds, for Culcay’s WBA “regular” junior lightweight title

            At Krakow, Poland

  • Krzysztof W┼éodarczyk vs. Olandrewaju Durodola, 12 rounds, cruiserweights
  • Adam Kownacki vs. Marcin Siwy, 8 or 10 rounds, heavyweights

            At Belfast, Northern Ireland

  • Jamie Conlan vs. TBA, 12 rounds, for Conlan’s Commonwealth junior bantamweight title
  • Paddy Barnes vs. TBA, 4 rounds, flyweights
  • Con Sheehan vs. TBA, 6 or 8 rounds, heavyweights
  • Tyrone McKenna vs. Sean Creagh, 10 rounds, welterweights
  • Marco McCullogh vs. Michael Roberts Jr., 10 rounds, junior lightweights

            At Pompano Beach, Fla.

  • J.D. Martinez vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Daniel Placeres vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Chasity Martin vs. TBA, 4 rounds, female featherweights
  • Anthony Martinez vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Robert Daniels Jr. vs. TBA, 4 rounds, super middleweights

            At Fort Washington, Md.

  • Mykal Fox vs. Juan Rodriguez, 8 rounds, junior welterweights
  • Luther Smith vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Jordan White vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Kent Cruz vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Christopher Warden vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Patrick Rivera vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Marcus Bates vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Justin Hurd vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Greg Outlaw vs. Lamont White, 4 rounds, junior welterweights

November 10, THURSDAY

            At Washington, D.C.

  • Daniel Franco vs. Derrick Murray, 10 rounds, featherweights

            At Levallois, Fance

  • Cedric Vitu vs. Isaac Real, 12 rounds, for Vitu’s European junior middleweight title
  • Guillaume Frenois vs. Samir Ziani, 12 rounds, for vacant European featherweight title

November 11, FRIDAY

            At Philadelphia (One World Sports)

  • Adam Lopez vs. Carlos Valcarcel, 8 rounds, junior featherweights
  • Ed Brown vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Jerry Odom vs. Taneal Goyco, 8 rounds, super middleweights
  • Jaron Ennis vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Keenan Smith vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • John Joe Nevin vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights     

            At Chester, Pa

  • David Gonzales vs. Samuel Teah, 8 rounds, junior welterweights
  • Kyrone Davis vs. Chris Fitzpatrick, 8 rounds, middleweights
  • Carlos Rosario vs. Jerome Conquest, 6 rounds, lightweights
  • Tyrone Crawley Jr. vs. Victor Vasquez, 6 rounds, junior welterweights
  • Amir Shabazz vs. Gabriel Pham, 6 rounds, light heavyweights
  • Nicholas Hernandez vs. Anthony Prescott, 6 rounds, middleweights

             At Kobe, Japan

  • Shun Kubo vs. Jin Wook Lim, 12 rounds, junior featherweights
  • Masayoshi Nakatani vs. Allan Tanada, 12 rounds, lightweights
  • Takahiro Yamamoto vs. Mark John Yap, 12 rounds, bantamweights
  • Ryuya Yamanaka vs. Merlito Sabill, 12 rounds, strawweights

November 12, SATURDAY

            At Philadelphia (PBC on Spike)

  • Danny Garcia vs. Samuel Vargas, 10 rounds, welterweights
  • Jarrett Hurd vs. Jorge Cota, 12 rounds, middleweights
  • Javier Fortuna vs. Omar Douglas, 10 rounds, lightweights
  • Milton Santiago vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Kyrone Davis vs. Chris Fitzpatrick, 6 rounds, middleweights
  • Niam Nelson vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Titus Williams vs. Antonio Dubose, 6 rounds, junior lightweights
  • Thomas Velasquez vs. Gerald Smith, 6 rounds, super middleweights

            At Hermosillo, Mexico (beIN Sports Espanol)

  • Zulina Munoza vs. Carolina Alvarez, 10 rounds, female junior bantamweights

            At Monte Carlo (HBO)

  • Luis Ortiz vs. Malik Scott, 12 rounds, heavyweights
  • Jamie McDonnell vs. Liborio Solis, 12 rounds, for McDonnell’s WBA “regular” bantamweight title
  • Jason Sosa vs. Stephen Smith, 12 rounds, for Sosa’s WBA “regular” junior lightweight title
  • Arthur Abraham vs. Martin Murray, 12 rounds, super middleweights

            At Magdeburg, Germany

  • Medhi Amar vs. Robert Stieglitz, 12 rounds, for Amar’s European light heavyweight title

            At Ponce, Puerto Rico

  • Angel Acosta vs. Luis Armando Ceja, 10 rounds, strawweights
  • Jose Martinez vs. Juan Guzman, 8 rounds, junior bantamweights
  • Emanuel Rivera vs. Josean Figueroa, 8 rounds, junior featherweights
  • Danielito Zorrilla vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Edgardo Ponce Laboy vs. Juan G. Cruz, 8 rounds, featherweights
  • Carlos Caraballo vs. Kelvin Julibe, 4 rounds, bantamweights
  • Joshuantony Ortiz vs. Juan Colon, 4 rounds, bantamweights
  • Juan Carlos Camacho vs. Alexis Diaz, 4 rounds, junior featherweights
  • Kelvin Nunez vs. Edgar Perez, 6 rounds, cruiserweights 

            At New Bedford, Mass

  • Vinnie Carita vs. Laszlo Hubert, 12 rounds, cruiserweights
  • Briam Granado vs. Zenon Herrera, 6 rounds, junior middleweights
  • Jonathan Perez vs. Malcolm Simms, 4 rounds, featherweights

November 18, FRIDAY

            At Indio, Calif. (Estrella TV)

  • Mauricio Herrera vs. Pablo Cesar Cano, 10 rounds, welterweights

            At Kissimmee, Fla. (UniMas)

  • Christopher Diaz vs. Fernando Vargas, 8 rounds, featherweights
  • Julian Rodriguez vs. Omar Tienda, 8 rounds, junior welterweights

            At London

  • George Groves vs. Eduard Gutknecht, 12 rounds, super middleweights
  • Conrad Cummings vs. Ronny Mittag, 10 or 12 rounds, middleweights

            At TBA, Argentina

  • Juan Carlos Reveco vs. Diego Liriano, 10 rounds, junior bantamweights

            At Ekaterinburg, Russia

  • Dmitry Mikhaylenko vs. Randall Bailey, 12 rounds, welterweights

November 19, SATURDAY

            At Las Vegas (HBO PPV)

  • Sergey Kovalev vs. Andre Ward, 12 rounds, for Kovalev’s WBO/IBF/WBA light heavyweight title
  • Isaac Chilemba vs. Oleksandr Gvozdyk, 10 rounds, light heavyweights
  • Maurice Hooker vs. Darleys Perez, 10 rounds, junior welterweights
  • Curtis Stevens vs. James De La Rosa, 10 rounds, middleweights

             At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol)

  • Jorge Paez Jr vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Antonio DeMarco vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

            At Mashantucket, Conn.

  • Ryosuke Iwasa vs. Luis Rosa, 12 rounds, IBF featherweight eliminator

November 25, FRIDAY

            At Brentwood, England

  • Bradley Skeete vs. Shayne Singleton, 12 rounds, for Skeete’s British welterweight title
  • Lee Markham vs. Andrew Robinson, 10 rounds, middleweights
  • Boy Jones Jr. vs. Martin Hillman, 10 rounds, junior lightweights
  • Anthony Yarde vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights
  • Harley Benn vs. TBA, 4 rounds, middleweight

            At Toowoomba, Australia

  • Cameron Hammond vs. Kris George, 12 rounds, for vacant Commonwealth welterweight title

            At Flemington, Australia

  • Zac Dunn vs. Liam Cameron, 12 rounds, for vacant Commonwealth super middleweight title

November 26, SATURDAY

           At Las Vegas (HBO)

  • Vasyl Lomachenko vs. Nicholas Walters, 12 rounds, for Lomachenko’s WBO junior lightweight title

            At Cardiff, Wales

  • Billy Joe Saunders vs. Artur Akavov, 12 rounds, for Saunders’ WBO middleweight title
  • Liam Williams vs. Ahmet Patterson, 12 rounds, for Williams’ British junior middleweight title
  • Tommy Langford vs. Sam Sheedy, 12 rounds, for vacant British middleweight title
  • Tom Stalker vs. Craig Evans, third fight, 10 rounds, lightweights
  • Paul Butler vs. TBA, 10 rounds, bantamweights
  • Jamie Cox vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Leon Woodstock vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Jay Harris vs. TBA, 8 rounds, junior bantamweights
  • Nathaniel Wilson vs. TBA, 4 rounds, welterweights

            At Cebu City, Philippines

  • Fahlan Sakkreerin Jr. vs. Milan Melindo, 12 rounds, for vacant IBF interim junior flyweight title

November 27, SUNDAY

            At Seoul, South Korea

  • Muhammad Waseem vs. Giemel Magramo, 12 rounds, flyweights

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *