FIGHT CALENDAR for November 2018

Stay tuned to “dmboxing.com” each month for your complete boxing schedule  

 

Nov. 3 +++ SATURDAY +++

 At El Paso, Texas (ESPN+):

  • Miguel Berchelt vs. Miguel “Mickey” Roman, 12 rounds, for Berchelt’s WBC junior lightweight title
  • Miguel Marriaga vs. Jose Estrella, 10 rounds, featherweights
  • Saul Rodriguez vs. Claudio Tapia, 10 rounds, lightweights
  • Robson Conceicao vs. Joey Laviolette, 8 rounds, junior lightweights
  • Sagadat Rakhmankul vs. Nicklaus Flaz, 8 rounds, welterweights
  • Janibek Alimkhanuly vs. Vaughn Alexander, 8 rounds, super middleweights

At Glasgow, Scotland (DAZN):

  • Josh Taylor vs. Ryan Martin, 12 rounds, junior welterweights, World Boxing Super Series quarterfinals
  • Ryan Burnett vs. Nonito Donaire, 12 rounds, for Burnett’s WBA bantamweight title, World Boxing Super Series quarterfinals
  • Zach Parker vs 다운로드. Darryll Williams, 12 rounds, for vacant British super middleweight title

 At New York (Facebook Watch):

  • Sullivan Barrera vs. Seanie Monaghan, 10 rounds, light heavyweights
  • Cassius Chaney vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • LeShawn Rodriguez vs. Calvin Metcalf, 6 rounds, middleweights

 

Nov. 8 +++ THURSDAY +++

 At Indio, CA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Neeco Macias vs. Jesus Soto Karass, 10 rounds, junior middleweights
  • Manny Robles III vs. Jose Gonzalez, 10 rounds, featherweights
  • Aaron McKenna vs. Abel Reyes, 6 rounds, welterweights
  • Emilio Sanchez vs. Enrique Bernache, 10 rounds, featherweights
  • D’Mitrius Ballard vs. Alan Campa, 8 rounds, super middleweights

 

Nov. 9 +++ FRIDAY +++

At Sydney, Nova Scotia:

  • Mario Perez vs 다운로드. Juan Bedolla Orozco, 10 rounds, junior lightweights
  • Cody Crowley vs, Uriel Hernandez, 10 rounds, junior middleweights
  • Eric Barrak vs. Hugo Leon, 10 rounds, heavyweights
  • Brody Blair vs. Victor Manuel Palacios, 6 rounds, super middleweights
  • Alex Paul vs. Aaron Crawley, 6 rounds, light heavyweights

At Philadelphia:

  • Christian Carto vs. Alex Rangel, 10 rounds, bantamweights
  • Poindexter Knight Jr. vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Ricardo Garcia vs. Tyrone Crawley Jr., 6 rounds, junior welterweights
  • Rasheed Johnson vs. Vincent Floyd, 6 rounds, welterweights

 

Nov. 10 +++ SATURDAY +++

 At Manchester, England (DAZN):

  • Oleksandr Usyk vs. Tony Bellew, 12 rounds, for Usyk’s WBC/IBF/WBA/WBO cruiserweight title
  • Anthony Crolla vs. Daud Yordan, 12 rounds, WBA lightweight title eliminator
  • Joe Cordina vs 다운로드. Scotty Cardle, 12 rounds, for Cordina’s Commonwealth lightweight title
  • Ryan Walsh vs. TBA, 12 rounds, for Walsh’s British featherweight title
  • Josh Kelly vs. TBA, 10 or 12 rounds, welterweights

 At Chicago (DAZN):

  • Mairis Briedis vs. Noel Mikaelian, 12 rounds, cruiserweights, World Boxing Super Series quarterfinals
  • Krzysztof Glowacki vs. Maksim Vlasov, 12 rounds, cruiserweights, World Boxing Super Series quarterfinals

 At Miami, Fla. (Integrated Sports PPV):

  • Yuriorkis Gamboa vs. Miguel Beltran Jr., 10 rounds, lightweights
  • Juan Manuel Lopez vs. Cristian Mino, 10 rounds, lightweights
  • Melvin Lopez vs. Edwin Rodriguez, 8 or 10 rounds, bantamweights

 At Durango, Mexico (beIn Sports Espanol):

  • Dayana Cordero vs. Jackie Nava, 10 rounds, for Cordero’s WBA women’s bantamweight title

 At Guaynabo, Puerto Rico:

 

At Gliwice, Poland:

  • Artur Szpilka vs. Mariusz Wach, 10 or 12 rounds, heavyweights

 

Nov. 12 +++ MONDAY +++

 At Tokyo:

  • Tomoki Kameda vs. Abigail Medina, 12 rounds, for vacant WBC interim junior featherweight title

 

Nov. 16 +++ FRIDAY +++

 At Oklahoma City (ESPN/ESPN Deportes):

  • Maurice Hooker vs. Alex Saucedo, 12 rounds, for Hooker’s WBO junior welterweight title
  • Egidijus Kavaliauskas vs. Roberto Arriaza, 12 rounds, welterweights
  • Cletus Seldin vs. Nelson Lara , 10 rounds, junior welterweights
  • Albert Bell vs. Carlos Padilla, 8 rounds, lightweights
  • Trevor McCumby vs. Felipe Romero, 8 rounds, light heavyweights
  • Tyler Howard vs 다운로드. Isiah Seldon, 8 rounds, middleweights
  • Trey Lippe Morrison vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Aaron Morales vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

At Kissimmee, Fla. (Telemundo):

  • Jonathan Gonzalez vs. Juan Alejo, 10 rounds, flyweights
  • Christian Camacho vs. Issac Cerda, 6 rounds, featherweights

 At Bethlehem, PA:

  • Anvar Yunusov vs. Joshua Davis, 8 rounds, junior lightweights
  • Martino Jules vs. Daron Williams, 6 rounds, featherweights
  • Joshafat Ortiz vs. Joey Arroyo, 6 rounds, lightweights
  • Michael Coffie vs. Juan Goode, 6 rounds, heavyweights
  • Joseph George vs. Andre Espuet, 6 rounds, super middleweights
  • Christian Montano vs. Paul Holley, 6 rounds, light heavyweights
  • Jonathan Torres vs. Steven Lopez, 4 rounds, bantamweights
  • Alejandro Jimenez vs. Francisco Santiagom 4 rounds, bantamweights
  • Yeuri Andujar vs. Bryann Perez, 4 rounds, featherweights
  • Kendall Cannida vs 자바 url 호출 파일 다운로드. Travis Toledo, 4 rounds, light heavyweights
  • Ricky Nuno vs. Jonathan Burrs, 4 rounds, welterweights

 At Atlantic City:

  • Thomas LaManna vs. Mike Arnaoutis, 8 rounds, welterweights
  • Chris Thomas vs. Eddie Edmond, 8 rounds, middleweights
  • Miguel Cartagena vs. TBA, 6 rounds, flyweights
  • Donald Smith vs. Tyrone Luckey, 6 rounds, featherweights
  • Greg Jackson vs. Juan Rodriguez Jr., 8 rounds, welterweights
  • John Bauza vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Tomas Romain vs. Nahir Albright, 6 rounds, junior welterweights
  • Omar Salem vs. Alberto Delgado, 4 rounds, middleweights
  • Yurik Mamedov vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Ry’Shine Collins vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
  • Joel De La Paz vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Ryan Wilczak vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Isaiah Hart vs 록맨 9. Leon DeShields, 4 rounds, middleweights

 

Nov. 17 +++ SATURDAY +++

 At Atlantic City (DAZN):

  • Jarrell “Big Baby” Miller vs. TBA, 12 rounds, heavyweights
  • Brandon Rios vs. Ramon Alvarez, 10 rounds, junior middleweights
  • Claressa Shields vs. Hannah Rankin, 10 rounds, for Shields’ IBF/WBA women’s middleweight title
  • Gabe Rosado vs. Luis Arias, 10 rounds, middleweights
  • Ricky Burns vs. TBA, 10 rounds, lightweights

 At Bilbao, Spain:

  • Kerman Lejarraga vs. Frankie Gavin, 12 rounds, for Lejarraga’s European welterweight title

 At Dessau, Germany:

  • Robin Krasniqi vs. Stefan Haertel, 12 rounds, for Krasniqi’s European super middleweight title

 At Paranaque City, Philippines:

  • Lee Haskins vs 다운로드. Kenny Demecillo, 12 rounds, bantamweights

 At Goeppingen, Germany:

  • Firat Arslan vs. Sefer Seferi, 12 rounds, cruiserweights

 At Hyeres, France:

  • Jeremy Parodi vs. Luca Rigoldi, 12 rounds, for vacant European junior featherweight title

 At Tucson, AZ:

  • Jensen Ramirez vs. Thomas Valdez, 7 rounds, junior lightweights
  • Alfonso Olvera vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Christopher Gonzalez vs. Judas Estrada, 4 rounds, welterweights
  • Edgar Medina vs. Jermaine Harris, 4 rounds, heavyweights
  • Manny Guajardo vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Nick Rhoads vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Richard Martinez vs. Edriech Rosa, 4 rounds, junior bantamweights
  • Arturo Resendiz vs. Xavier Graham, 4 rounds, middleweights
  • Emmanuel Nieves vs. Jose Barrera, 4 rounds, lightweights

 

Nov 다운로드. 21 +++ WEDNESDAY +++

 At Lamphoon, Thailand

  • Komgrich Nantapech vs. Masayuki Kuroda, 12 rounds, flyweights

 

Nov. 24 +++ SATURDAY +++

 At Atlantic City (HBO):

  • Dmitry Bivol vs. Jean Pascal, 12 rounds, for Bivol’s WBA light heavyweight title

 At Monte Carlo (DAZN):

  • Denis Lebedev vs. Mike Wilson, 12 rounds, cruiserweights
  • Zhang Zhilei vs. Alexander Ustinov, 12 rounds, heavyweights
  • Kal Yafai vs. Israel Gonzalez, 12 rounds, for Yafail’s WBA junior bantamweight title
  • Fanlong Meng vs. Frank Buglioni, 10 rounds, light heavyweights
  • Daniyar Yeleussinov vs. TBA, 6 or 8 rounds, welterweights

 At Auckland, New Zealand:

  • Lucas Browne vs. Junior Pati, 10 rounds, heavyweights

 At San Juan, Puerto Rico:

  • Christopher Diaz vs 다운로드. David Berna, 10 rounds, junior lightweights
  • Luis Lebron vs. Jose Luis Gallegos, 10 rounds, featherweights

 

Nov. 28 +++ WEDNESDAY +++

 At Chonburi, Thailand:

  • Knockout CP Freshmart vs. Byron Rojas, 12 rounds, for CP Freshmart’s WBA strawweight title

 

Nov. 30 +++ FRIDAY +++           

At Brisbane, Australia (ESPN+):

  • Jeff Horn vs. Anthony Mundine, 12 rounds, middleweights

 At TBA:

  • Andrea Scarpa vs. Joe Hughes, 12 rounds, for vacant European junior welterweight title

At Huntington, NY:

  • Chris Algieri vs. Angel Hernandez, 10 rounds, junior welterweights

 At Glasgow, Scotland:

  • Ukashir Farooq vs. Iain Butcher, 12 rounds, for Farooq’s British bantamweight title
  • Tyrone McKenna vs. Lewis Benson, 10 rounds, junior welterweights
  • Kieran Smith vs. Peter McDonagh, 8 or 10 rounds, junior middleweights

One thought on “FIGHT CALENDAR for November 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published.