FIGHT CALENDAR for October 2015

Stay posted every month to dmboxing.com for your complete fight schedule

Oct banner 1

Oct banner 2

Stay posted every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule

Oct. 3 ~ SATURDAY ***

At Carson, Calif. (HBO): Lucas Matthysse vs. Viktor Postol, 12 rounds, for vacant WBC junior welterweight title; Antonio Orozco vs. Humberto Soto, 10 rounds, junior welterweights; Mercito Gesta vs. Martin Honorio, 10 rounds, lightweights; Marcelino Lopez vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Julian Ramirez vs. Hugo Partida, 10 rounds, featherweights; Nick Arce vs. TBA, 6 rounds, featherweights; D’Mitrius Ballard vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights; Kevin Rivers vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

At Cincinnati (Showtime): Adrien Broner vs. Khabib Allakhverdiev, 12 rounds, for vacant WBA junior welterweight title; Jose Pedraza vs. Edner Cherry, 12 rounds, for Pedraza’s IBF junior lightweight title

At Wolverhampton, England: Tommy Langford vs. Christian Fabian Rios, 12 rounds, middleweights; Ryan Aston vs. Nathan Graham, 10 rounds, junior middleweghts; Josh Miller vs. TBA, 4 rounds, flyweights

Oct. 4 ~ SUNDAY ***

At Inchon, South Korea: Randall Bailey vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior middleweight

Oct. 6 ~ TUESDAY ***

At San Antonio (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes): Julius Jackson vs. Jose Uzcategui, 12 rounds, super middleweights

Oct. 9 ~ FRIDAY ***

At Kissimmee, Fla. (Telemundo): Orlando Cruz vs. Gabino Cota, 10 rounds, junior lightweights

At Los Angeles (UniMas): “Solo Boxeo Tecate”

At Clermont-Ferrand, France: Igor Mikhalkin vs. Hugo Kasperski, 12 rounds, for Michalkin’s European light heavyweight title

At Ghent, Belgium: Bilal Laggoune vs. Dmytro Kucher, 12 rounds, for vacant European cruiserweight title

Oct. 10 ~ SATURDAY ***

At Lowell, Mass. (NBC Sports Net): Danny O’Connor vs. Gabriel Bracero, 10 rounds, welterweights; Jonathan Guzman vs. Danny Aquino, 10 rounds, junior lightweights; Ryan Kielczweski vs. Rafael Vazquez, 8 or 10 rounds, featherweights

At Mexico City (beIN Sports Espanol): Jorge Paez Jr. vs. Ramon Alvarez, 10 rounds, junior middleweights; Francisco Rodriguez vs. Roger Collado, 10 rounds, flyweights

At Manchester, England: Terry Flanagan vs. Diego Magdaleno, 12 rounds, for Flanagan’s WBO lightweight title; Liam Smith vs. John Thompson, 12 rounds, for vacant WBO junior middleweight title; Petr Petrov vs. Liam Walsh, 12 rounds, WBO lightweight eliminator; Luke Blackledge vs. Lee Markham, 12 rounds, for Blackledge’s Commonwealth super middleweight title; Thomas Stalker vs. Craig Evans, 10 rounds, junior welterweights; Adrian Gonzalez vs. Jon Kays, 10 rounds, junior lightweights; Jack Catterall vs. Jarkko Putkonen, 12 rounds, junior welterweights; Vijender Singh vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Jimmy Kelly vs. TBA, 12 rounds, junior middleweights

At Caracas, Venezuela: Jorge Linares vs. Ivan Cano, 12 rounds, for Linares’ WBC lightweight title

At London: Johnny Coyle vs. TBA, 10 rounds, welterweights; Jake Ball vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

At Walsall, England: Steven Pearce vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Sam Evans vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Rueben Arrowsmith vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Manny Zaber vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Chris Keane vs. TBA, 4 or 6 rounds, cruiserweights; Kieran McLaren vs. TBA, 4 or 6 rounds, junior welterweights; Andy Keates vs. TBA, 8 rounds, lightweights;

At Trelew, Argentina: Omar Narvaez vs. Diego Liriano, 10 rounds, junior bantamweights

Oct. 12 ~ MONDAY ***

At Auckland, New Zealand: Jeff Horn vs. Alfredo Blanco, 12 rounds, welterweights

Oct. 13 ~ TUESDAY ***

At Shelton, Wash. (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes): Gerald Washington vs. Amir Mansour, 10 rounds, heavyweights; Michael Hunter vs. TBA, 8 rounds, heavyweights; Ahmed Elbiali vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights

Oct. 14 ~ WEDNESDAY ***

At Glendale, Ariz. (PBC on ESPN/ESPN Deportes): Devon Alexander vs. Aron Martinez, 12 rounds, welterweights; Lee Selby vs. Fernando Montiel, 12 rounds, for Selby’s IBF featherweight title

Oct. 15 ~ THURSDAY ***

At Auckland, New Zealand: Joseph Parker vs. Kali Meehan, 12 rounds, heavyweights

Oct. 16 ~ FRIDAY ***

At Chicago (PBC on Spike TV): Andrzej Fonfara vs. Nathan Cleverly, 12 rounds, light heavyweights; Kohei Kono vs. Koki Kameda, 12 rounds, for Kono’s WBA junior bantamweight title

At New York (truV): Sean Monaghan vs. Donovan George, 10 rounds, light heavyweights

At Mexico City (Telemundo): David Carmona vs. Richard Rodriguez, 10 rounds, junior bantamweights

At Edinburgh, Scotland: Josh Taylor vs. Adam Mate, 6 rounds, welterweights; Anthony Cacace vs. Ronnie Clark, 10 rounds, junior lightweights; Marco McCullough vs. TBA, 6 rounds, featherweights; Aston Brown vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Sam Ball vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Grant Quigley vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

Oct. 17 ~ SATURDAY ***

At New York (HBO PPV): Gennady Golovkin vs. David Lemieux, WBA/WBC interim/IBF middleweight title unification; Roman Gonzalez vs. Brian Viloria, 12 rounds, for Gonzalez’s WBC flyweight title; Luis Ortiz vs. Matias Ariel Vidondo, 12 rounds, for vacant WBA interim heavyweight title; Eamonn O’Kane vs. Tureano Johnson, 12 rounds, IBF middleweight eliminator; Ghislain Madum vs. Maurice Hooker, 10 rounds, lightweights; Lamont Roach Jr. vs. TBA, 6 rounds, lightweights

At Fairfax, Va. (PBC on NBC): Lamont Peterson vs. Felix Diaz, 12 rounds, welterweights; Andre Dirrell vs. Blake Caparello, 10 rounds, super middleweights

At Phoenix (UniMas): Jessie Magdaleno vs. Vergel Nebran, 10 rounds, featherweights; Trevor McCumby vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights

At Carson, Calif.: Donnie Nietes vs. Juan Alejo, 12 rounds, for Nietes’ WBO junior flyweight title; Albert Pagara vs. William Gonzalez, 12 rounds, junior featherweights; Mark Magsayo vs. Yardley Suarez, 10 rounds, junior featherweights; Jason Pagara vs. Santos Benavides, 10 rounds, junior welterweights

At Kiel, Germany: Ruslan Chagaev vs. Fres Oquendo, rematch, 12 rounds, for Chagaev’s WBA “regular” heavyweight title

At Uncasville, Conn.: Demetrius Andrade vs. Dario Fabian Pucheta, 10 rounds, junior middleweights

At Karlsruhe, Germany: Vincent Feigenbutz vs. Giovanni De Carolis, 10 rounds, super middleweights; Leon Bauer vs. TBA, 4 rounds, super middleweights

At Birmingham, England: Sam Eggington vs. Frankie Gavin, 12 rounds, for Eggington’s British/Commonwealth welterweight title; Matthew Macklin vs. Jason Welborn, 10 rounds, junior middleweights; Kal Yafai vs. Jason Cunningham, 12 rounds, for vacant British junior bantamweight title; Gamal Yafai vs. TBA, 6 or 8 rounds, featherweights; Lennox Clarke vs. Craig Cunningham, 10 roundw, middleweights

At Carlton, Minn.: Marcus Oliveira vs. Cornelius White, 10 rounds, light heavyweights

Oct. 23 ~ FRIDAY ***

At Phoenix (Showtime): Rob Brant vs. Louis Rose, 10 rounds, middleweights; Harmonito Dela Torre vs. Wanzell Ellison, 8 rounds, junior lightweights; Jarrell Miller vs. TBA, 8 rounds, heavyweights; Lavarn Harvell vs. Samuel Clarkson, 8 rounds, light heavyweights

At Indio, Calif. (Estrella TV/Ringtv.com): Joseph Diaz Jr. vs. Ruben Tamayo, 10 rounds, featherweights; Frankie Gomez vs. Jorge Silva, 10 rounds, welterweights; Angel Bojado vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; KeAndre Gibson vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Paul Ritter vs. Relanzo Richard Jr., 4 rounds, heavyweights; Marco Magdaleno vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Andrew Estrada vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

At Tampa (Telemundo): Daniel Lozano vs. David Quijano, 10 rounds, junior bantamweights

Oct. 24 ~ SATURDAY ***

At Omaha, Neb. (HBO): Terence Crawford vs. Dierry Jean, 12 rounds, for Crawford’s WBO junior welterweight title; Matt Korobov vs. Josue Obando, 8 rounds, middleweights; Evgeny Gradovich vs. Aldimar Silva Santos, 8 rounds, featherweights; Mikael Zewski vs. Ray Serrano, 10 rounds, welterweights

At Dusseldorf, Germany (HBO): Wladimir Klitschko vs. Tyson Fury, 12 rounds, for Klitschko’s WBA/WBO/IBF heavyweight title; Cecilia Braekus vs. Ramona K├╝hne, 10 rounds, female welterweights

At TBA (Showtime): Gary Russell Jr. vs. Oscar Escandon, 12 rounds, for Russell’s WBC featherweight title

At Sheffield, England: Kell Brook vs. Diego Chaves, 12 rounds, for Brook’s IBF welterweight title; Edis Tatli vs. Ricky Burns, 12 rounds, for Tatli’s European lightweight title; Gavin McDonnell vs. Jeremy Parodi, 12 rounds, for McDonnell’s European junior featherweight title; Leigh Wood vs. Josh Wale, 10 rounds, featherweights; Dave Allen vs. Adam Machaj, 10 rounds, heavyweights

At Bayamon, Puerto Rico: Johnriel Casimero vs. McWilliams Arroyo, 12 rounds, Iflyweights

Oct. 30 ~ FRIDAY ***

At Mexico City (Telemundo): Alejandro Hernandez vs. TBA, 10 rounds, bantamweights

At Harrow, England: Mitchell Smith vs. George Jupp, 10 rounds, junior lightweights; Travis Dickenson vs. Miles Shinkin, 10 rounds, light heavyweights; Tom Baker vs. Jack Morris, 10 rounds, light heavyweights

At Herstal, Belgium: Stephane Jamoye vs. Ryan Farrag, 12 rounds, for vacant European bantamweight title

Oct. 31 ~ SATURDAY ***

At Kissimmee, Fla. (UniMas): Felix Verdejo vs. TBA, 10 rounds, lightweights; Christopher Diaz vs. TBA, 6 rounds, featherweights; Clarence Booth vs. TBA, 6 or 8 rounds, welterweights

At Toowoomba, Australia: Matt Seden vs. Will Young, third fight, 10 rounds, junior lightweights

At Ferrara, Italy: Marcello Matano vs. Nick Klappert, 12 rounds, junior middleweights

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *