FIGHT CALENDAR for April 2018

Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule

 

 

 

*** April 5 / THURSDAY

At Costa Mesa, Calif.:

  • Gloferson Ortizo vs. Daniel Perales, 6 rounds, junior welterweights
  • Misael Elias Jr. vs. Eric Gomez, 4 rounds, junior welterweights
  • Alejandro Lopez Huerta vs. Jaime Miranda, 4 rounds, lightweights

 

*** April 6 / FRIDAY

At Los Angeles (Estrella TV):

  • Marlen Esparza vs. Laetizia Campana, 8 rounds, female junior bantamweights
  • Hector Tanajara Jr. vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights
  • Pablo Rubio Jr. vs. Andres Balderas, 6 rounds, junior featherweights
  • Rigoberto Hermosillo vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Aidar Sharibayev vs. Enrique Tinoco, 10 rounds, cruiserweights

At Philadelphia:

  • Brandon Robinson vs 이클립스 color theme 다운로드. Oscar Riojas, 8 rounds, super middleweights
  • Jose Gonzalez vs. Zac Ramsey, 8 rounds, junior welterweights
  • Marcus Bates vs. Raeese Aleem, 8 rounds, junior featherweights
  • Steven Ortiz vs. David Perales, 8 rounds, lightweights
  • Carlos Rosario vs. Seifullah Wise, 6 rounds, junior lightweights
  • Jordan Peters vs. Joshaphat Ortiz, 6 rounds, lightweights

 

*** April 7 / SATURDAY

At Las Vegas (Showtime):

  • Jarrett Hurd vs. Erislandy Lara, 12 rounds, IBF/WBA junior middleweight unification
  • Caleb Truax vs. James DeGale, 12 rounds, for Truax’s IBF super middleweight title
  • Julian Williams vs. Nathaniel Gallimore, 12 rounds, junior middleweights

At Coahuila, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Jose Zepeda vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

At Ixtapa, Mexico:

  • Jhonny Gonzalez vs. Marlyn Cabrera, 10 rounds, junior lightweights

At San Francisco:

  • Karim Mayfield vs 젠7 바둑 다운로드. Gaku Takahashi, 8 rounds, welterweights
  • Willie Shaw Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Lennard David vs. David Cruz Rivera, 4 rounds, lightweights
  • Ricardo Pinnel vs. Enrique Gallegos, 6 rounds, middleweights
  • Topie Pedro vs. Marquita Lee, 4 rounds, female junior featherweights
  • Roberto Andres Salas vs. Ignacio Zambrano, 4 rounds, cruiserweights

At San Juan, Puerto Rico:

  • Janiel Rivera vs. Elwin Soto, 10 rounds, strawweights

At Laredo, Texas:

  • Ricardo Mayorga vs. Rodolfo Gomez Jr., 10 rounds, super middleweights

At Calgary, Canada:

  • Michael Farenas vs. Guadalupe Rosales, 10 rounds, lightweights

At Paris:

  • Tony Yoka vs. Cyril Leonet, 10 rounds, heavyweights

 

*** April 12 / THURSDAY

At Indio, Calif 다운로드. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Francisco Vargas vs. Rod Salka, 10 rounds, junior lightweights
  • Genaro Gamez vs. Recky Dulay, 8 rounds, lightweights
  • Javier Martinez vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Javier Padilla vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

 

*** April 13 / FRIDAY

At Minneapolis (Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Jamal James vs. Abel Ramos, 10 rounds, welterweights
  • Edner Cherry vs. Dennis Galarza, 10 rounds, lightweights
  • Sebastian Fondora vs. Veshawn Ownes, 8 rounds, junior middleweights
  • Austin Dulay vs. Chris Colbert, 8 rounds, junior lightweights
  • Ramiro Hernandez vs. Lance Williams, 6 rounds, lightweights

Bethlehem, Pa.:

  • Frank De Alba vs. O’Shaquie Foster, 8 rounds, junior lightweights
  • Luther Smith vs. Elvin Sanchez, 8 rounds, cruiserweights

 

*** April 14 / SATURDAY

  • At Salinas, Calif.:
  • Ruben Villa vs 다운로드. Marlon Olea, 8 rounds, featherweights
  • LaRon Mitchell vs. Eugene Hill, 8 rounds, heavyweights
  • Bruno Escalante vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Max Becerra vs. Cesar Villarraga, 6 rounds, lightweights
  • Alberto Torres vs. Naciff Martinez, 6 rounds, featherweights
  • Pedro Moreno vs. Sergio Ramirez, 6 rounds, lightweights
  • Brandon Trejo vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

 

*** April 15 / SUNDAY

At Yokohama, Japan (ESPN2):

  • Ryota Murata vs. Emanuele Felice Blandamura, 12 rounds, for Murata’s WBA “regular” middleweight title
  • Daigo Higa vs. Cristopher Rosales, 12 rounds, for Higa’s WBC flyweight title
  • Ken Shiro vs. Ganigan Lopez, 12 rounds, for Shiro’s WBC junior flyweight title

 

*** April 19 / THURSDAY

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

 

*** April 20 / FRIDAY

At Las Vegas (beIN Sports):

  • Max Ornelas vs 다운로드. Tony Lopez, 8 rounds, bantamweights
  • Rico Ramos vs. Daniel Noriega, 8 rounds, featherweights
  • Elnur Abduraimov vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Tommy Browne vs. Carlos Hernandez, 8 rounds, junior middleweights
  • Jimmy Williams vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Pete Khamukov vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Vyacheslav Barsukov vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights
  • Jaime Gomez vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Kevin Johnson vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Shady Gamhour vs. TBA, 6 rounds, middleweights

At Singapore:

  • Michael Dasmarinas vs. Karim Guerfl, 12 rounds, bantamweights

At Vicenza, Italy:

  • Luca Rigoldi vs. Anthony Settoul, 12 rounds, junior featherweights

At Toronto:

  • Kane Heron vs. Jeff Tabrizi, 10 rounds, welterweights

 

*** April 21 / SATURDAY

At New York (Showtime):

  • Adrien Broner vs. Jessie Vargas, 12 rounds, welterweights
  • Jermall Charlo vs. Hugo Centeno, 12 rounds, for vacant WBC interim middleweight title
  • Gervonta Davis vs. Jesus Cuellar, 12 rounds, for vacant WBA “regular” junior lightweight title

At Belfast, Northern Ireland:

  • Carl Frampton vs. Nonito Donaire, 12 rounds, for vacant WBO interim featherweight title
  • Zolani Tete vs. Omar Narvaez, 12 rounds, for Tete’s WBO bantamweight title
  • Jono Carroll vs. Marco McCullough, 12 rounds, junior lightweights
  • Tyrone McKenna vs. Anthony Upton, 10 rounds, junior welterweights
  • Conrad Cummings vs. Luke Keeler, 10 rounds, middleweights

At Liverpool, England:

  • Amir Khan vs. Phil Lo Greco, 12 rounds, welterweights
  • San Dodd vs. Tommy Coyle, 12 rounds, for Dodd’s Commonwealth lightweight title
  • Conor Benn vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Ryan Mulcahy vs. Bilal Rehman, 10 rounds, junior welterweights

At Czestochowa, Poland:

  • Tomasz Adamek vs. Joey Abell, 10 rounds, heavyweights
  • Mateusz Masternak vs. Youri Kalenga, 10 rounds, cruiserweights
  • Adam Balski vs. Denis Grachev, 10 rounds, cruiserweights

At Sundsvall, Sweden:

  • Otto Wallin vs. Adrian Granat, 12 rounds, heavyweights
  • Mikaela Lauren vs. Verena Kaiser, 10 rounds, female junior middleweights
  • Sven Fornling vs. Karel Horejsek, 10 rounds, light heavyweights
  • Oliver Flodin vs. Daniel Pilc, 6 rounds, middleweights
  • Rocco Wadell vs. Antonio Petrov, 4 rounds, super middleweights
  • Robin Safar vs. Premyslaw Gorgon, 6 rounds, light heavyweights

At Berlin:

  • Agit Kabayel vs. Miljan Rovcanin, 12 rounds, for Kabayel’s European heavyweight title
  • Tom Schwarz vs. Senad Gashi, 12 rounds, heavyweights

 

*** April 26 / THURSDAY

Tokyo, Japan:

  • Takeshi Inoue vs. Yuki Nonaka, 12 rounds, junior middleweights

 

*** April 27 / FRIDAY

At Louisville, Ky.:

  • Jose Sulaiman World Invitational quarterfinals
  • Felix Diaz vs. Francisco Santana, 10 rounds, welterweights
  • Chris Van Heerden vs. Timo Schwarzkopf, 10 rounds, welterweights
  • Fredrick Lawson vs. Baishanbo Nasiywula, 10 rounds, welterweights
  • Radzhab Butaev vs. Brad Solomon, 10 rounds, welterweights

At Baku, Azerbaijan:

  • Kevin Lerena vs. Roman Golovashchenko, 12 rounds, cruiserweights

 

*** April 28 / SATURDAY

At Philadelphia (ESPN/ESPN Deportes):

  • Jessie Magdaleno vs. Isaac Dogboe, 12 rounds, for Magdaleno’s WBO junior featherweight title
  • Bryant Jennings vs. Joey Dawejko, 10 rounds, heavyweights
  • Jesse Hart vs. Demond Nicholson, 10 rounds, super middleweights
  • Shakur Stevenson vs. Roxberg Riley, 8 rounds, featherweights
  • Robson Conceicao vs. Alex Torres Rynn, 8 rounds, junior lightweights
  • Christian Carto vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Kent Cruz vs. Carlos Rodriguez, 8 rounds, lightweights
  • Joseph Adorno vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Victor Padilla vs. TBA, 6 rounds, lightweights

At New York (HBO):

  • Daniel Jacobs vs. Maciej Sulecki, 12 rounds, middleweights
  • Jarrell “Big Baby” Miller vs. Johann Duhaupas, 12 rounds, heavyweights
  • Katie Taylor vs. Victoria Bustos, 10 rounds, WBA/IBF women’s lightweight title unification
  • Shohjahon Ergashev vs. Zhimin Wang, 10 rounds, junior welterweights
  • Daniyar Yeleussinov vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Dimash Niyazov vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Julian Sosa vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Larry Fryers vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

At TBA (Fox/Fox Deportes)

  • Premier Boxing Champions

At Douai, France:

  • Vincent Legrand vs. Andrew Selby, 12 rounds, for vacant European flyweight title

At Windham, N.H.:

  • Tommy O’Connell vs. Bruce Boyington, 4 rounds, welterweights
  • Brendan Barrett vs. Tracey Johnson, 6 rounds, heavyweights
  • Julio Perez Campusano vs. Eric Abraham, 4 rounds, light heavyweights
  • Jarel Pemberton vs. Borngod Washington, 4 rounds, super middleweights

At Offenburg, Germany:

  • Arthur Abraham vs. Patrick Nielsen, 12 rounds, super middleweights

 

*** April 29 / SUNDAY

At Yesan City, South Korea:

  • Carlo Magali vs. Yoon Sung Kim, 12 rounds, junior lightweights

At Pasay City, Philippines:

  • Mark Barriga vs. Gabriel Mendoza, 12 rounds, strawweights

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.