FIGHT CALENDAR for June 2016

June banner 1

WBA Welterweight Championship / Keith Thurman vs. Shawn Porter  / June 25

June banner 2

 Stay posted every month to dmboxing.com for your complete schedule

June 3, FRIDAY

At Hollywood, Fla. (PBC on Spike): Rances Barthelemy vs. Mickey Bey, 12 rounds, for Barthelemy’s IBF lightweight title, Emmanuel Rodriguez vs. Alberto Guevara, 10 rounds, bantamweights, Caleb Plant vs. Carlos Galvan, 10 rounds, middleweights, Gervonta Davis vs. TBA, 10 rounds, lightweights, Courtney Jackson vs. TBA, 4 rounds, junior welterweightSteve Geffard vs. Samuel Miller, 6 rounds, light heavyweights, Dyah Davis vs. Leosvy Mayedo, 6 rounds, super middleweights, Dat Nguyen vs. Jesus Lule, 6 rounds, featherweights, Antonio Williams vs 페이스북 gif 다운로드. Hector Fernandez, 4 rounds, junior lightweights, LaTondria Jones vs. Latoya Burton, 4 rounds, female middleweightsAt Los Angeles (Estrella TV): Ronny Rios vs. Efrain Esquivias, 10 rounds, featherweights, Zachary Ochoa vs. Luis Joel Gonzalez, 8 rounds, junior welterweights, Seniesa Estrada vs. Christina Fuentes, 6 rounds, female flyweights, Rafael Gramajo vs. Saul Hernandez, 6 rounds, junior featherweights, Pablo Rubio Jr. vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights, Tenochtitlan Nava vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

At New York: Richar Abril vs. Jerry Belmontes, 10 rounds, junior welterweights, Steve Rolls vs. Emmanuel Sanchez, 8 rounds, super middleweights, Joe Williams vs. 6 rounds, Lamar Harris, cruiserweights, Yuri Foreman vs. Jason Davis, 8 rounds, junior middleweights, Julian Sosa vs. TBA, 6 rounds, welterweights, Mike Lee vs. Mike Snider, 8 rounds, cruiserweights, George Arias vs 스텝업4 다운로드. Jon Bolden, 6 rounds, heavyweights, Marquis Moore vs. TBA, 4 rounds, middleweights, James Wilkins vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights, Alicia Napoleon vs. Latasha Burton, 8 rounds, female junior middleweight

At Philadelphia: Dashon Johnson vs. DeCarlo Perez, 8 rounds, super middleweights, Jerome Conquest vs. Gerald Smith, 6 rounds, lightweights, Jaba Khositashvili vs. Henry Beckford, 6 rounds, super middleweights, LeShawn Rodriguez vs. Phil LeGrand, 4 rounds, junior middleweights, Cassius Chaney vs. Ernest Blackwell, 4 rounds, heavyweighst, Isaiah Wise vs. Alshamar Johnson, 4 rounds, junior middleweights, Steven Ortiz vs. Osnel Charles, 4 rounds, lightweights

June 4, SATURDAY

At Montreal (PBC on ESPN/ESPN Deportes): Artur Beterbiev vs. Ezequiel Maderna, 12 rounds, light heavyweights, Bryant Perrella vs. David Grayton, 10 rounds, welterweights, Jamontay Clark vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights, Eleider Alvarez vs 다운로드. Maximiliano Gomez, 10 rounds, light heavyweights, Oscar Rivas vs. TBA, 8 rounds, heavyweights, Sebastian Bouchard vs. TBA, 8 rounds, welterweights, Vislan Dalkaev vs. Javier Franco, 6 rounds, junior featherweights, Dario Bredicean vs. TBA, 6 rounds, super middleweights, Parnell Fischer vs. Larami Carmona, 4 rounds, bantamweights

At Carson, Calif. (HBO): Francisco Vargas vs. Orlando Salido, 12 rounds, for Vargas’ WBC junior lightweight title, Julian Ramirez vs. Abraham Lopez, 10 rounds, featherweights, Gabriel Rosado vs. Antonio Gutierrez, 10 rounds, middleweights, Christian Gonzalez vs. Recky Dulay, 8 rounds, welterweights, Cesar Diaz vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights, Nick Arce vs. Francisco Dominguez, 6 rounds, junior lightweights, Ivan Delgado vs. Alejandro Ochoa, 8 rounds, lightweights, Jonathan Navarro vs. Marc Torres, 6 rounds, junior welterweights, Genaro Gamez vs. TBA, 4 rounds, lightweights, Oscar Duarte vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Liverpool, England: Liam Smith vs. Pedrag Radosevic, 12 rounds, for Smith’s WBO junior middleweight title, Paul Butler vs. Petchbarngborn Kokietgym, 12 rounds, WBO junior bantamweights,  Zolani Tete vs. Victor Ruiz, 12 rounds, bantamweights, Ryan Farrag vs. Karim Guerfi, 12 rounds, for Farrag’s European bantamweight title, Tom Stalker vs. Antonio Joao Bento, 10 rounds, lightweights, Liam Williams vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights, Steven Lewis vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights, Josh Leather vs. TBA, 6 or 8 rounds, junior welterweights, Declan Geraghty vs. TBA, 6 rounds, lightweights

At Kassel, Germany: Karo Murat vs. Esteban Tababary, 10 rounds, light heavyweights, Firat Arslan vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights, Oeczan Cetinkaya vs. TBA, 10 rounds, heavyweights, Adrian Grant vs. Saul Farah, 10 rounds, heavyweights, Christian Hammer vs. TBA, 10 rounds, heavyweights, Sven Fornling vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights, Nikola Milacic vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights

At Cancun, Mexico: Andres Gutierrez vs. Christian Mijares, 12 rounds, featherweights

At TBA, Italy: Matteo Signani vs. Dmitry Chudinov, 12 rounds, for vacant European middleweight title

At Milwaukee, Wisconsin: Luis Arias vs. Jorge Silva, 10 rounds, middleweights

At Montevideo, Uruguay: Daud Yordan vs. Cristian Rafael Coria, 10 rounds, lightweights, Cecilia Comenales vs. Valeria Rodrigues dos Santos, 10 rounds, female lightweights, Caril Herrera vs. Guillermo Osvaldo Soloppi, 10 rounds, bantamweights

At Toms River, N.J.: Jeff Lentz vs. Ibrihim Shabazz, 6 rounds, welterweight, Brendan Barrett vs. TBA, 6 rounds, heavyweights, Chris Thomas vs. Greg Thomas, 4 rounds, super middleweights, Hafiz Montgomery vs. Dave Valykeo, 6 rounds, cruiserweights, Darryl Gause vs. Darryl Bunting, 4 rounds, super middleweights, Chayanne Rivera vs. Gabriel Guerrero, 4 rounds, flyweights, Mike Ruiz vs. Raphael Davis, 4 rounds, junior lightweights

June 9, THURSDAY

At Costa Mesa, Calif.: Adam Stewart vs. Jared Vanderaa, 4 rounds, heavyweights, Daniel Kim vs. Alfredo Hernandez, 4 rounds, lightweights, Trent Rawlings vs. Mike Kyle, 4 rounds, heavyweights, Guadalupe Arroyo vs. Mauricio Gomez, 4 rounds, featherweights

June 10, FRIDAY

At Las Vegas (CBS Sports Net): Jesus Gutierrez vs. Demond Brock, 10 rounds, lightweights, Ravzan Cajanu vs Alex Flores, 8 rounds, heavyweights

At London: Enzo Maccarinelli vs. Dmytro Kucher, 12 rounds, for vacant European cruiserweight title, Tom Baker vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights, Mitchell Smith vs. TBA, 8 rounds, junior lightweight, Lucien Reid vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights, Anthony Yarde vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights, Leon Woodstock vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Trelew, Argentina: Omar Narvaez vs. Breilor Teran, 10 rounds, bantamweights

June 11, SATURDAY

At New York (HBO): Roman “Rocky” Martinez vs. Vasyl Lomachenko, 12 rounds, for Martinez’s WBO junior lightweight title, Felix Verdejo vs. Juan Jose Martinez, 10 rounds, lightweights, Zou Shiming vs. Jozsef Ajtai, 10 rounds, flyweights, Christopher Diaz vs. Neftali Campos, 8 rounds, featherweights, Julian Rodriguez vs. Kelvin Dotel, 8 rounds, junior welterweights, Mike Reed vs. Abraham Cordero, 8 rounds, junior welterweights, Jean Carlos Rivera vs. Heriberto Delgado, 6 rounds, featherweights, Jose Gonzalez vs. Sean Acosta, 4 rounds, featherweights

At Verona, N.Y. (Showtime/Showtime Extreme): Ruslan Provodnikov vs. John Molina Jr., 12 rounds, junior welterweights, Demetrius Andrade vs. Willie Nelson, 12 rounds, junior middleweights, Dejan Zlaticanin vs. Emiliano Marsili, 12 rounds, for vacant WBC lightweight title, Andrey Fedosov vs. Mario Heredia, 10 rounds, heavyweights, Willie Monroe Jr. vs. John Thompson, 10 rounds, middleweights

At Windhoek, Namibia: Moises Flores vs. Paulus Ambunda, 12 rounds, for Flores’ WBA interim junior featherweight title

At El Monte, Calif.: Joel Diaz vs. TBA, 10 rounds, lightweights, Denis Shafikov vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights, Virgilijus Stapulionis vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights, Madiyar Asheykev vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights, Enriko Gogokhia vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

At Quincy, Mass.: Wang Zhimin vs. Matt Doherty, 8 rounds, lightweights, Zhang Zhilei vs. TBA, 6 rounds, heavyweights, Darmani Rock vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

At Kempton Park, South Africa: Simphiwe Khonco vs Siyabonga Siyo, 12 rounds, strawweights

June 17, FRIDAY

At TBA, Thailand: Pungluang Sor Singyu vs. Marlon Tapales, 12 rounds, for Sor Singyu’s WBO bantamweight title

At Huntington, N.Y.: Cletus Seldin vs. Jesus Selig, 10 rounds, junior welterweights, Danny Gonzalez vs. Carlos Winston Velasquez, 8 rounds, junior welterweights, Naim Terbunja vs. Larry Dunbar, 6 rounds, light heavyweights, Terell Bostic vs. Miguel Gloria, 4 rounds, junior welterweights, Tyrone James vs. Leanthony Fleming, 4 rounds, welterweights, Laurend Stewart vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

June 18, SATURDAY

At Chicago (PBC on NBC): Andrzej Fonfara vs. Joe Smith Jr., 10 rounds, light heavyweights, Juan Carlos Payano vs. Rau’shee Warren, rematch, 12 rounds, for Payano’s WBA bantamweight title, Erickson Lubin vs. Daniel Sandoval, 8 rounds, junior middleweights

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol): Carlos Ocampo vs TBA, 10 rounds, welterweights, Jose Uzcategui vs TBA, 10 rounds, middleweights

June 21, TUESDAY

At Brescia, Italy: Salvatore Erittu vs. Franz Rill, 12 rounds, heavyweights, Timo Schwarzkopf vs. Gianluca Frezza, 12 rounds, welterweights

June 24, FRIDAY

At TBA (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

At Beijing: Javier Fortuna vs. Jason Sosa, 12 rounds, for Fortuna’s WBA “regular” junior lightweight title, Jun Qiu Xiao vs. Nehomar Cermeno, 12 rounds, for vacant WBA “regular” junior featherweight title

At Sydney, Australia: Daniel Geale vs. Renold Quinlan, 12 rounds, super middleweights

June 25, SATURDAY

At New York (CBS): Keith Thurman vs. Shawn Porter, 12 rounds, for Thurman’s WBA welterweight title, Jesus Cuellar vs. Abner Mares, 12 rounds, for Cuellar’s WBA “regular” featherweight title, Jarrett Hurd vs. Oscar Molina, 10 rounds, junior middleweights, David Benavidez vs. Francy Ntetu, 8 rounds, light heavyweights, Heather Hardy vs. TBA, 8 or 10 rounds, female junior featherweights, Adam Kownacki vs. TBA, 8 rounds, heavyweights, Regis Prograis vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights, Jonathan Alonso vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights, Josue Vargas vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At London (Showtime): Anthony Joshua vs. Dominic Breazeale, 12 rounds, for Joshua’s IBF heavyweight title, George Groves vs. Martin Murray, 12 rounds, super middleweights, John Wayne Hibbert vs. Andrea Scarpa, 12 rounds, junior welterweights, Chris Eubank Jr. vs. Tom Doran, 12 rounds, for Eubank’s British middleweight title, Dillian Whyte vs. TBA, 8 or 10 rounds, heavyweights, Conor Benn vs. TBA, 4 rounds, welterweights, Felix Cash vs. TBA, 4 rounds, middleweights

At Dallas (UniMas): Mike Alvarado vs. Josh Torres, 10 rounds, welterweights

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol): Ramon Alvarez vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

Leave a Reply

Your email address will not be published.