FIGHT CALENDAR for June 2018

Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule

 

* June 1 —– FRIDAY

At Los Angeles (Estrella TV):

  • Javier Molina vs. Jessie Roman, 8 rounds, junior welterweights
  • Rafael Gramajo vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights
  • Joshua Franco vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Joey Alday Jr. vs. TBA, 6 rounds, middleweights

At Atlantic City, N.J.:

  • Jaron Ennis vs. Mike Arnaoutis, 10 rounds, welterweights
  • Chris Thomas vs. Darryl Bunting, 8 rounds, middleweights
  • Yurik Mamedov vs. Kashon Hutchinson, 8 rounds, welterweights
  • Joel De La Paz vs. Tahlik Taylor, 6 rounds, light heavyweights
  • Donald Smith vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Dan Pasciolla vs. Quian Davis, 8 rounds, heavyweights

At Atlantic City, N.J.:

  • Derrick Webster vs. Oscar Riojas, 10 rounds, super middleweights
  • Isiah Seldon vs. Lamar Harris, 6 rounds, middleweights
  • Prince Badi Ajamu vs. Edgar Perez, 8 rounds, cruiserweights
  • Kevin Asmat vs. TBA, 6 rounds, featherweights

At Hermosillo, Mexico:

  • Julio Barraza vs. Ulises Perez, 10 rounds, junior lightweights

 

* June 2 —– SATURDAY

At Monterrey, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Emanuel Navarrete vs 다운로드. Jose San Martin, 12 rounds, for vacant WBA interim junior featherweight title
  • Daniel Valladares vs. Maximo Garcia, 10 rounds, flyweights

At Atlantic City, N.J.:

  • Toka Kahn Clary vs. Emmanuel Dominguez, 10 rounds, featherweights
  • Rayonta Whitfield vs. Antonio Nieves, 8 rounds, bantamweights
  • Dagoberto Aguero vs. Jorge Diaz, 8 rounds, junior featherweights
  • Steven Ortiz vs. Zack Ramsey, 8 rounds, lightweights
  • Anthony Young vs. Enver Halili, 8 rounds, welterweights
  • Brandon Robinson vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Greg Outlaw vs. Dan Murray, 6 rounds, junior welterweights

At Bad Tolz, Germany:

  • Stas Kashtanov vs. Robin Krasniqi, 12 rounds, for vacant European super middleweight title
  • Emre Cukur vs. Roman Shkarupa, 12 rounds, super middleweights

At Hannover, Germany:

  • Micki Nielsen vs. Artur Mann, 12 rounds, cruiserweights

At Baku, Azerbaijan:

  • Kevin Lerena vs. Roman Golovashchenko, 12 rounds, cruiserweights

 

* June 6 —– WEDNESDAY

At London:

  • Luke Watkins vs. Lawrence Okolie, 12 rounds, for Watkins’ Commonwealth cruiserweight title
  • Reece Bellotti vs. Ryan Doyle, 12 rounds, for Bellotti’s Commonwealth featherweight title
  • Daniyar Yeleussinov vs 영인스님 다운로드. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Ted Cheeseman vs. Paul Upton, 10 rounds, junior middleweights
  • Felix Cash vs. TBA, 8 rounds, middleweights

At Hollywood, Calif.:

  • Denis Shafikov vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Serhii Bohachuk vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Brian Ceballo vs. TBA, 4 rounds, welterweights

 

* June 7 —– THURSDAY

At Costa Mesa, Calif.:

  • David Lopez vs. Donte Stubbs, 4 rounds, junior middleweights
  • Jose Casillas vs. Ming Freeman, 4 rounds, bantamweights
  • Alejandro Lopez vs. Mike Danny Sanchez, 4 rounds, lightweights

 

* June 8 —– FRIDAY

At Verona, N.Y. (ESPN2, same-day tape):

  • Diego De La Hoya vs. Jose Salgado, 10 rounds, junior featherweights

At Rosemont, Ill. (CBS Sports Net):

  • Mike Lee vs. Jose Hernandez, 10 rounds, light heavyweights

At Huntington, New York:

  • Anthony Karperis vs. Danny Gonzalez, 10 rounds, junior welterweights
  • Tyrone James vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Johnny Hernandez vs. Juan Rodriguez, 6 rounds, junior welterweights
  • Jonathan Arroyo vs. TBA, 4 rounds, welterweights

 

* June 9 —– SATURDAY

At Las Vegas (ESPN+):

  • Jeff Horn vs 다운로드. Terence Crawford, 12 rounds, for Horn’s WBO welterweight title
  • Jose Pedraza vs. Antonio Moran, 10 rounds, lightweights
  • Jose Benavidez vs. Frank Rojas, 10 rounds, welterweights
  • Maxim Dadashev vs. Darleys Perez, 10 rounds, junior welterweights
  • Shakur Stevenson vs. Aelio Mesquia, 8 rounds, featherweights
  • Steve Nelson vs. Dashon Webster, 6 rounds, light heavyweights
  • Gabriel Flores Jr. vs. Dustin Southichack, 6 rounds, featherweights
  • David Kaminsky vs. Trevor Lavin, 6 rounds, junior middleweights

At Los Angeles (Showtime):

  • Leo Santa Cruz vs. Abner Mares, rematch, 12 rounds, for Santa Cruz’s WBA “super” featherweight title
  • Jermell Charlo vs. Austin Trout, 12 rounds, for Charlo’s WBC junior middleweight title

At Tijuana, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Luis Nery vs. Jetro Pabustan, 10 rounds, bantamweights

At Manchester, England:

  • Tyson Fury vs. Sefer Seferi, 10 rounds, heavyweights
  • Terry Flanagan vs. Maurice Hooker, 12 rounds, for vacant WBO junior welterweight title
  • Nathan Gorman vs. Sean Turner, 10 rounds, heavyweights
  • Mark Heffron vs. Andrew Robinson, 10 rounds, middleweights
  • James Metcalf vs. Jorge Fortea, 10 rounds, junior middleweights
  • Troy Williamson vs. Jack Flatley, 8 rounds, middleweights

At Liepzig, Germany:

  • Dominic Boesel vs 다운로드. Enrico Koelling, 12 rounds, for Boesel’s European light heavyweight title

At New York:

  • Edgar Berlanga vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Duke Micah vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Enrique Collazo vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Carlos Vidal vs. TBA, 6 or 8 rounds, junior lightweights
  • Janelson Bocachica vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Orlando Gonzalez vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Zachary Ochoa vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Cesar Francis vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Mario Diaz vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Federic Julan vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights
  • Oscar Moreno vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

At Maasin City, Philippines:

  • Albert Pagara vs. Laryeah Gabriel Odoi, 12 rounds, junior featherweights
  • Jeo Santisima vs. Likit Chane, 12 rounds, junior featherweights
  • Jason Pagara vs. Geisler Ap, 10 rounds, welterweights
  • Arthur Villanueva vs. Renren Tesorio, 10 rounds, bantamweights
  • Melvin Jerusalem vs. Philip Luis Cuerdo, 10 rounds, junior flyweights
  • Go Hosaka vs 다운로드. Holly Quinones, 6 rounds, lightweights
  • Joyjoy Formentera vs. Lobert Bayo, 6 rounds, bantamweights
  • Jeno Macapobre vs. Carlito Antaran, 4 rounds, flyweights

 

* June 14 —– THURSDAY

At Indio, Calif. (ESPN, next-day tape ESPN Deportes):

  • Mercito Gesta vs. Roberto “Tito” Manzanarez, 10 rounds, lightweights
  • Edgar Valerio vs. Manny Robles III, 10 rounds, featherweights
  • Herbert Acevedo vs. David Thomas, 6 rounds, junior welterweights
  • Rommel Caballero vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Luis Feliciano vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

 

* June 15 —– FRIDAY

At London:

  • Joe Joyce vs. TBA, 12 rounds, for Joyce’s Commonwealth heavyweight title

 

* June 16 —– SATURDAY

At Frisco, Texas (Showtime):

  • Errol Spence Jr. vs. Carlos Ocampo, 12 rounds, for Spence’s IBF welterweight title

At Tijuana, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Jose Zepeda vs Carlos Diaz, 10 rounds, junior welterweights

At Hato Rey, Puerto Rico (Integrated Sports PPV):

  • Angel Acosta vs. Carlos Buitrago, 12 rounds, for Acosta’s WBO junior flyweight title
  • Kevin Nieves vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Emanuel Colon vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Bryan Chevalier vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Edwin Valentin vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Ruben Troche vs. Edwin Lopez, 6 rounds, junior welterweights

At Hartford, Conn.:

  • Richard Rivera vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights
  • Omar Bordoy Jr. vs. Alexander Picot, 6 rounds, lightweights
  • Sharad Collier vs. Carlos Galindo, 4 rounds, junior welterweights
  • Luis Rivera vs. Phillip Davis, 4 rounds, featherweights
  • Anuel Rosa vs. Roger Blankenship, 4 rounds, lightweights
  • Nathan Martinez vs. Henry Garcia, 4 rounds, featherweights
  • Jose Maysonette vs. Justin Morales, 4 rounds, lightweights
  • Jacob Marrero vs. Jimmy Santiago, 4 rounds, featherweights

At Munich, Germany:

  • Marco Huck vs. Yakup Saglam, 10 or 12 rounds, heavyweights

At Newcastle, England:

  • Lewis Ritson vs. Paul Hyland Jr., 12 rounds, for Ritson’s British lightweight title
  • Kris George vs. Josh Kelly, for George’s Commonwealth welterweight title
  • Stuart Hall vs. Gavin McDonnell, 12 rounds, junior featherweights
  • Charlie Edwards vs. Anthony Nelson, 12 rounds, junior bantamweights
  • Simon Vallily vs. Arfan Iqbal, 10 rounds, cruiserweights

At Karlsruhe, Germany:

  • Rafael Chiruta vs. Antonio Hoffmann, 12 rounds, junior middleweights
  • Michael Wallisch vs. Bernard Adie, 12 rounds, heavyweights
  • Layla McCarter vs. Ruth Chisale, 10 rounds, female welterweights
  • Firat Arslan vs. Pascal Ndomba, 12 rounds, cruiserweights

At St. Petersburg, Fla.:

  • Connor Coyle vs. Danny Pastrana, 10 rounds, middleweights
  • Nicholas Iannuzzi vs. Vincent Miranda, 8 rounds, cruiserweights
  • Ricky Tomlinson vs. Jordah Peters, 6 rounds, featherweights
  • Ali Tarah vs. Jose Cortes, 6 rounds, junior middleweights
  • Jose Resendiz vs. Vincent Jennings, 6 rounds, featherweights
  • Mark Reyes Jr. vs. Javier Garcia, 6 rounds, welterweights

At Laurel, Md.:

  • Gerome Quigley Jr. vs. Raymond Serrano, 10 rounds, welterweights

 

* June 17 —– SUNDAY

At Kiev, Ukraine:

  • Artem Dalakian vs. Sirichai Thaiyen, 12 rounds, for Dalakian’s WBA flyweight title

 

* June 22 —– FRIDAY

At Detroit (Showtime):

  • Claressa Shields vs. Hanna Gabriels, 10 rounds, for vacant IBF/WBA women’s middleweight title
  • Christina Hammer vs. Tori Nelson, 10 rounds, for Hammer’s WBC/WBO women’s middleweight title
  • Ja’Rico O’Quinn vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Franchon Crews-Dezurn vs. TBA, 6 rounds, female super middleweights

At Barcelona, Spain:

  • Abigail Medina vs. Anthony Settoul, 12 rounds, for Medina’s European junior featherweight title

 

* June 23 —– SATURDAY

At London (ESPN+):

  • Billy Joe Saunders vs. Martin Murray, 12 rounds, for Saunders’ WBO middleweight title
  • Daniel Dubois vs. Tom Little, 10 rounds, heavyweights
  • Anthony Yarde vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights
  • Ohara Davies vs. Josh Leather, 12 rounds, junior welterweights
  • Darryll Williams vs. Lennox Clarke, 10 rounds, super middleweights
  • Lewis Pettitt vs. Raza Hamza, 8 rounds, featherweights
  • James Branch vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

At Oaxaca, Mexico:

  • Miguel Berchelt vs. Jonathan Victor Barros, 12 rounds, for Berchelt’s WBC junior lightweight title

At Glasgow, Scotland:

  • Viktor Postol vs. Josh Taylor, 12 rounds, junior welterweights
  • Lee McGregor vs. Goodluck Mrema, 10 rounds, bantamweights

At TBA, France:

  • Nordine Oubaali vs. Petch Sor Chipatanna, 12 rounds, for vacant WBC bantamweight title

At Kempton Park, South Africa:

  • Thulani Mbenge vs. Diego Chaves, 12 rounds, welterweights

 

* June 29 —– FRIDAY

At TBA, Quebec:

  • Jean Pascal vs. Steve Bosse, 10 rounds, cruiserweights

At TBA:

  • Yves Ngabu vs. Noel Gevor, 12 rounds, for Ngabu’s European cruiserweight title

At Bensalem, Pa.:

  • Carlos Maldonado vs. Miguel Cartagena, 8 rounds, flyweights
  • Romel Cruz vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Anthony Prescott vs. Isaiah Wise, 6 rounds, junior middleweights
  • Marcel Rivers vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Victor Vasquez vs. Vinnie Denierio, 6 rounds, junior welterweights

 

* June 30 —– SATURDAY

At Belfast, Northern Ireland (ESPN+):

  • Michael Conlan vs. Adeilson dos Santos, 8 rounds, featherweights
  • Jono Carroll vs. Declan Geraghty, rematch, 12 rounds, junior lightweights
  • Paddy Gallagher vs. Gary Corcoran, 10 rounds, welterweights
  • Tyrone McKenna vs. Phil Sutcliffe Jr., 10 rounds, junior welterweights
  • Tyrone McCullagh vs. Joe Ham, 10 rounds, junior featherweights
  • Johny Coyle vs. Lewis Benson, 8 rounds, welterweights

At Oklahoma City, Okla. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Gilberto “Zurdo” Ramirez vs. Roamer Alexis Angulo, 12 rounds, for Ramirez’s WBO super middleweight title
  • Alex Saucedo vs. Lenny Zappavigna, 10 rounds, junior welterweights

At Uncasville, Conn.:

  • Joe Smith Jr. vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights

Leave a Reply

Your email address will not be published.