FIGHT CALENDAR for March 2019

Stay tuned to dmboxing.com every month for your complete boxing schedule

March 1 —– FRIDAY ***

Hollywood, Florida (Telemundo)

  • Ricardo Espinoza vs. Ricardo Nunez, 10 rounds, bantamweights
  • Derrieck Cuevas vs. Ed Paredes, 10 rounds, welterweights
  • Hairon Socarras vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Jorge De Jesus Romero vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights
  • Mussa Tursyngaliyev vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Ulysses Diaz vs. Brian Stevens, 6 rounds, light heavyweights
  • Chris Velez vs. Ryan Pino, 6 rounds, welterweights
  • John David Martinez vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Jessy Cruz vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Blake Davis vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights
  • Luis Melendez vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Eduardo Perez Diaz vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

Chonburi, Thailand

  • Wanheng Menayothin vs. Tatsuya Fukuhara, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

Philadelphia

  • Tyrone Brunson vs. Jamaal Davis, 10 rounds, junior middleweights
  • Tyrone Crawley Jr. vs. Victor Vazquez, 8 rounds, junior welterweights
  • Joseph George vs. Oscar Riojas, 8 rounds, super middleweights
  • Nahir Albright vs. Roy McGill, 6 rounds, junior welterweights
  • Rasheed Johnson vs. Vincent Floyd, 6 rounds, welterweights
  • Antonio DuBose vs. Danny Flores, 6 rounds, junior lightweights
  • James Martin vs 다운로드. Rick Pyle, 4 rounds, middleweights
  • Rasheen Brown vs. Hugo Rodriguez, 4 rounds, junior featherweights
  • Kendall Cannida vs. Angel Rivera, 4 rounds, light heavyweights

Bensalem, Pennsylvania

  • Brian Howard vs. Garrett Wilson, 8 rounds, cruiserweights
  • Isaiah Wise vs. Monreco Goldston, 6 rounds, junior middleweights
  • Jerome Conquest vs. Vinnie Denierio, 6 rounds, lightweights
  • Omar Kabary Salem vs. Tahlik Taylor, 4 rounds, middleweights
  • Sultahn Staton vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Sammy Berman vs. Corey Weekley, 4 rounds, middleweights
  • Daiyaan Butt vs. Tyree Arnold, 4 rounds, junior welterweights

Cardiff, Wales

  • Akeem Ennis Brown vs. Bilal Rehman, 10 rounds, junior welterweights
  • Jacob Robinson vs. Jonny Phillips, 6 rounds, featherweights

March 2 —– SATURDAY ***

 New York (Showtime)

  • Brian Castano vs. Erislandy Lara, 12 rounds, for Castano’s WBA “regular” junior middleweight title
  • Luis Ortiz vs. Christian Hammer, 10 rounds, heavyweights
  • Ricardo Nunez vs. Edner Cherry, 12 rounds, junior lightweights

Peterborough, England (DAZN)

  • Jordan Gill vs. Emmanuel Dominguez, 12 rounds, featherweight
  • Richard Riakporhe vs. Tommy McCarthy, 10 rounds, cruiserweights
  • Leigh Wood vs. Abraham Osei Bonsu, 12 rounds, for vacant Commonwealth featherweight title
  • Anthony Sims Jr 워터월드 다운로드. vs. TBA, 10 rounds, super middleweights
  • John Docherty vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Qais Ashfaq vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

Columbus, Ohio (Live.DBE1.com)

  • Junior Fa vs. Newfel Ouatah, 10 rounds, heavyweights
  • George Arias vs. Robert Simms, 8 rounds, heavyweights
  • Stephan Shaw vs. Donovan Dennis, 8 rounds, heavyweights
  • Hemi Ahio vs. Ed Fountain, 8 rounds, heavyweights
  • Isaiah Steen vs. Chris Chatman, 8 rounds, super middleweights
  • Ardreal Holmes vs. Marcus Washington, 6 rounds, junior middleweights
  • Jamie Walker vs. Dan Karpency, 10 rounds, junior middleweights
  • Travis Jerig vs. Ben Schlater, 6 rounds, middleweights
  • Carlos Dixon vs. Jahmal Dyer, 6 rounds, junior lightweights
  • Alante Green vs. Anthony Trotter, 4 rounds, heavyweights
  • Alfred Leisure vs. Jessi Hackett, 4 rounds, welterweights

Arendal, Norway

  • Kai Robin Havnaa vs. Rad Rashid, 10 rounds, cruiserweights
  • Katharina Thanderz vs. Rachel Ball, 8 rounds, female junior lightweights
  • Deniz Ilbay vs. Jonathan Jose Eniz, 12 rounds, welterweights
  • Hadi Srour vs. Zoltan Szabo, 6 rounds, junior welterweights
  • Jamshid Nazari vs. Ivica Gogosevic, 6 rounds, welterweights

March 8 —– FRIDAY ***

London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Razvan Cojanu, 10 rounds, heavyweights
  • Anthony Yarde vs. Travis Reeves, 10 rounds, light heavyweights
  • Johnny Garton vs. Chris Jenkins, 12 rounds, for Garton’s British welterweight title
  • Archie Sharp vs 다운로드. Lucas Ballingall, 10 rounds, junior lightweights
  • Liam Williams vs. Joe Mullender, 12 rounds, for Williams’ British middleweight title
  • Denzil Bentley vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights
  • Lucien Reid vs. Indi Sangha, 6 rounds, junior featherweights
  • Hamza Sheeras vs. Rod Douglas Jr., 6 rounds, junior middleweights
  • Jake Pettitt vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • James Branch Jr. vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

Milan, Italy (DAZN)

  • Daniele Scardina vs. Henri Kekalainen, 12 rounds, super middleweights
  • Maxim Prodan vs. Steve Jamoye, 12 rounds, welterweights
  • Vissia Trovato vs. Erika Cruz Hernandez, 10 rounds, female featherweights
  • Jamie Cox vs. TBA, 8 or 10 rounds, middleweights

Mexico City (Telemundo)

  • Saul “Baby” Juarez vs. Mario Andrade, rematch, 10 rounds, junior flyweights
  • Julian Yedras vs. Alejandro Villasenor Hernandez, 8 rounds, strawweights
  • Adrian Curiel vs. Sergio Mejia, 6 rounds, strawweights
  • Martin Escamilla vs. Omar Solano Herrera, 6 rounds, junior welterweights
  • Kevin Salgado Zambrano vs. Francisco Garcia, 6 rounds, junior middleweights
  • Ana Laura Reyes vs. Fernanda Torres, rematch, 4 rounds, female strawweights
  • Ivan Armando Garcia Carrillo vs. Alfonso Campos, 4 rounds, flyweights

Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Jean Carlos Torres vs. Juan Manuel Witt, 10 rounds, junior welterweights
  • Wilfredo Mendez vs 인도영화 로봇 다운로드. Robert Paradero, 10 rounds, strawweights

Perth, Australia

  • Jackson England vs. Rivo Rengkung, 6 rounds, junior lightweights
  • Jacob McBride vs. Parmod Kumar, 6 rounds, welterweights
  • Jordan Samardali vs. Steven Kennedy, 4 rounds, cruiserweights
  • Micahel Kaplan vs. Muhammad Wahid, 4 rounds, junior flyweights
  • Brice Roullo vs. Paul Gould, 4 rounds, middleweights
  • Paul Morrison vs. Lui Guivalu, 4 rounds, super middleweights
  • Floyd Masson vs. Vicky Singh, 4 rounds, cruiserweights
  • Adam Hope vs. Daniel Jones, 4 rounds, welterweights
  • Simeon Geberat vs. Richard Lockett, 4 rounds, cruiserweights
  • Troy Humbertson vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

Barnsley, England

  • Josh Wale vs. Brad Foster, 12 rounds, for vacant British junior featherweight title
  • Terri Harper vs. Nina Bradley, 10 rounds, female lightweights
  • Lee Appleyard vs. Kieran McLaren, 10 rounds, junior welterweights

Hanover, Md.

  • Demond Nicholson vs. Jessie Nicklow, 10 rounds, super middleweights

March 9 —– SATURDAY ***

Carson, Calif. (Fox/Fox Deportes)

  • Shawn Porter vs. Yordenis Ugas, 12 rounds, for Porter’s WBC welterweight title
  • Abel Ramos vs. Francisco Santana, 10 rounds, welterweights
  • Efe Ajagba vs. Amir Mansour, 8 rounds, heavyweights
  • Juan Carlos Payano vs. Damien Vazquez, 10 rounds, bantamweights
  • Eimantas Stanionis vs 다운로드. Sammy Figueroa, 8 rounds, welterweights

Verona, N.Y. (DAZN)

  • Dmity Bivol vs. Joe Smith Jr., 12 rounds for Bivol’s WBA light heavyweight title
  • Maurice Hooker vs. Mikkel LesPierre, 12 rounds, for Hooker’s WBO junior welterweight title
  • Callum Johnson vs. Seanie Monaghan, 10 rounds, light heavyweights
  • Junior Younan vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights
  • Otha Jones III vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Brentwood, England

  • Michael McKinson vs. Ryan Kelly, 10 rounds, welterweights
  • Mikey Sakyi vs. Id Hill, 10 rounds, junior welterweights

Worksop, England

  • Sonny Boy Price vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Luke Haigh vs. TBA, 4 rounds, super middleweights

Walsall, England

  • Connor Parker vs. Corey Gibbs, 10 rounds, junior welterweights

Grande Synthe, France

  • Kamil Szeremeta vs. Andrew Francillette, 12 rounds, for Szeremeta’s European middleweight title

Kortrijk, Belgium

  • Delfine Persoon vs. Melissa St. Vil, 10 rounds, for Persoon’s WBC women’s lightweight title

March 15 —– FRIDAY ***

Philadelphia (DAZN)

  • Tevin Farmer vs. Jono Carroll, 12 rounds, for Farmer’s IBF junior lightweight title
  • Katie Taylor vs. Rose Volante, 10 rounds, IBF/WBA/WBO women’s lightweight title unification
  • Gabriel Rosado vs 제주도 지도 다운로드. Maciej Sulecki, 10 rounds, middleweights
  • Hank Lundy vs. Avery Sparrow, 10 rounds, lightweights
  • Daniyar Yeleussinov vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • John Joe Nevin vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Manchester, England

  • Davey Oliver Joyce vs. Stephen Tiffney, 12 rounds, featherweights

Worcester, Mass.

  • Kendrick Ball Jr. vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Angel Camacho Jr. vs. Taronze Washington, 6 rounds, light heavyweights
  • Agustine Mauras vs. Oscar Bonilla, 6 rounds, junior welterweights
  • Owen Minor vs. Corey Morley, 4 rounds, heavyweights
  • Wilfredo Pagan vs. Carlos Galindo, 4 rounds, welterweights
  • Calixto Cruz vs. Llamar Kelly, 4 rounds, lightweights
  • Jake Paradise vs. Francisco Artri Neto, 4 rounds, cruiserweights
  • Carlos Marrero III vs. Edwin Rosado, 4 rounds, junior lightweights

March 16 —– SATURDAY ***

Arlington, Texas (Fox PPV)

  • Errol Spence Jr. vs. Mikey Garcia, 12 rounds, for Spence’s IBF welterweight title
  • David Benavidez vs. J’Leon Love, 10 rounds, super middleweights
  • Luis Nery vs. McJoe Arroyo, 10 rounds, bantamweights
  • Chris Arreola vs. Jean Pierre Augustin, 10 rounds, heavyweights

Boston

  • Mark Deluca vs. Jimmy Williams, 10 rounds, junior middleweights
  • Charles Foster vs. Mike Jimenez, 10 rounds, light heavyweights
  • Gary “Spike” O’Sullivan vs 아이폰 링크 다운로드. Khiary Gray, 8 rounds, junior middleweights
  • Noel Murphy vs. John Joyce, 8 rounds, welterweights
  • Travis Gambardella vs. Maceo Crowder, 6 rounds, middleweights
  • Joe Farina vs. Steve Moore, 4 rounds, welterweights
  • James Perella vs. Bruno Dias, 4 rounds, welterweights

Gifu, Japan

  • Kosei Tanaka vs. Ryoichi Taguchi, 12 rounds, for Tanaka’s WBO flyweight title

Johannesburg, South Africa

  • Kevin Lerena vs. Artur Mann, 12 rounds, cruiserweights

March 17 —– SUNDAY

 New York (ESPN+)

  • Michael Conlan vs. Ruben Garcia Hernandez, 10 rounds, featherweights
  • Luis Collazo vs Samuel Vargas, 10 rounds, welterweights
  • Paddy Barnes vs. Oscar Mojica, 6 rounds, junior bantamweights

March 22 —– FRIDAY ***

San Francisco de Mostazal, Chile

  • Andrew Moloney vs. Miguel Gonzalez, 12 rounds, junior bantamweights
  • Glasgow, Scotland
  • Adam Harper vs. Kieran Smith, 10 rounds, junior middleweights
  • Scott Allan vs. Iain Butcher, 10 rounds, bantamweights

Fajardo, Puerto Rico

  • Subriel Matias vs. Hugo Roldan, 10 rounds, junior welterweights
  • Jovanie Santiago vs. Ivan Cano, 10 rounds, junior welterweights
  • Jonathan Lopez vs. Jose Saant, 8 round, bantamweights
  • Steven Ruidiaz vs. Jeffrey Ramos, 6 rounds, lightweights
  • Bryan Tanco vs 다운로드. Jaime Barbosa, 6 rounds, super middleweights

March 23 —– SATURDAY ***

TBA, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Kubrat Pulev vs. TBA, 10 rounds, heavyweights
  • Jessie Magdaleno vs. Rico Ramos, 10 rounds, featherweights
  • Maxim Dadashev vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

Leicester, England (ESPN+)

  • Sam Bowen vs. Ryan Wheeler, 12 rounds, for Bowen’s British junior lightweight title
  • Nathan Gorman vs. TBA, 12 rounds, heavyweights
  • Sam Maxwell vs. Kelvin Dotel, 10 rounds, junior welterweights
  • CJ Challenger vs. Kyle Haywood, 10 rounds, junior middleweights

London (DAZN)

  • Charlie Edwards vs. Angel Moreno, 12 rounds, for Edwards’ WBC flyweight title
  • Joshua Buatsi vs. Liam Conroy, 12 rounds, for vacant British light heavyweight title
  • Lawrence Okolie vs. Wadi Camacho, 12 rounds, for Okolie’s British and Camacho’s Commonwealth cruiserweight titles
  • Lewis Ritson vs. Andy Townend, 12 rounds, for Ritson’s British lightweight title

Ekaterinburg, Russia

  • Shavkatdzhon Rakhimov vs. Rofhiwa Maemu, 12 rounds, junior lightweights
  • Akzhol Sulaimanbek Uulu vs. Mike Tawatchai, 10 rounds, junior lightweights

Angers, France

  • Georges Ory vs. Aramis Torres, 12 rounds, for Ory’s Euopean bantamweight title

March 24 —– SUNDAY ***

Oxon Hill, Md 다운로드. (FS1/Fox Deportes)

  • Lamont Peterson vs. Sergey Lipinets, 12 rounds, welterweights
  • Anthony Peterson vs. Argenis Mendez, 10 rounds, junior welterweights

Hollywood, Calif.

  • Serhii Bohachuk vs. Cleotis Pendarvis, 8 rounds, junior middleweights
  • Mario Ramos vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Devon Lee vs. Jonathan Zamudio, 6 rounds, junior welterweights
  • George Navarro vs. Joseph Cuellar, 4 rounds, bantamweights
  • Anthony Torres vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Adrian Corona vs. Guasalupe Arroyo, 4 rounds, junior lightweights
  • Marco Deckman vs. TBA, 4 rounds, light hevyweights
  • Christian Robles vs. Jesus Godinez, 4 rounds, flyweights

March 28 —– THURSDAY ***

San Antonio (UFC Fight Pass)

  • Kendo Castaneda vs. Eudy Bernardo, 10 rounds, junior welterweights
  • Luis Villareal vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Dagoberto Nevarez vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Richard Medina vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • George Ramos vs. TBA, 4 rounds, middleweights

March 29 —– FRIDAY ***

Belfast, Northern Ireland

  • Luke Keeler vs. Conrad Cummings, 12 rounds, middleweights

Toronto

  • Stanyslav Skorokhod vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Vyacheslav Shabranskyy vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights
  • Oleksandr Teslenko vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

March 30 —– SATURDAY ***  

Philadelphia (ESPN/ESPN Deportes)

  • Oleksandr Gvozdyk vs 웹툰 독고 다운로드. Doudou Ngumbu, 12 rounds, for Gvozdyk’s WBC light heavyweight title
  • Egidijus Kavaliauskas vs. Ray Robinson, 10 rounds, welterweights
  • Kudratillo Abdukakhorov vs. Keita Obara, 12 rounds, IBF welterweight eliminator
  • Christian Mbilli vs. Chris Pearson, 10 rounds, welterweights
  • Fredrick Lawson vs. TBA, 10 rounds, welterweights
  • Jose Lopez vs. Askhat Ualikhanov, 8 rounds, junior welterweights
  • Sonny Conto vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

Liverpool, England (DAZN)

  • Liam Smith vs. Sam Eggington, 12 rounds, junior middleweights
  • Anthony Fowler vs. Scott Fitzgerald, 10 rounds, junior middleweights
  • Joe Hughes vs. Robbie Davies Jr., 12 rounds, for Hughes European junior welterweight title
  • David Price vs. Kash Ali, 10 rounds, heavyweights
  • Philip Bowes vs. Tom Farrell, 12 rounds, for Bowe’s Commonwealth junior welterweight title

Indio, Calif. (DAZN)

  • Ryan Garcia vs. Jose Lopez, 10 rounds, lightweights
  • Angel Acosta vs. Ganigan Lopez, 12 rounds, for Acosta’s WBO junior flyweight title

Bilbao, Spain

  • Kerman Lejarraga vs. David Avanesyan, 12 rounds, for Lejarraga’s European welterweight title

Tweeds Head, Australia

  • Jason Moloney vs. Cris Paulino, 10 rounds, bantamweights
  • Billel Dib vs. Rey Juntilla, 10 rounds, junior lightweights
  • Kerry Foley vs. Michael Van Nimwegen, 10 rounds, super middleweights
  • Benjamin Dimitrioski vs. Mitchell Whitelaw, 8 rounds, light heavyweights
  • Adam Stowe vs. Nick Xipolitas, 8 rounds, super middleweights
  • Rachel Loder vs. Belinda Sedgwick, 6 rounds, female lightweights
  • Troy Harding vs. Justin Crossman, 4 rounds, cruiserweights
  • Leo Grant vs. Darren Finn, 4 rounds, cruiserweights
  • Liam Callanan vs. Gary Brown, 4 rounds, cruiserweights

One thought on “FIGHT CALENDAR for March 2019

  1. Not really excited for the PPV. The main event is a gimme and the rest of the card isn’t too good. Will catch up on tonight’s fights after work tomorrow night. I love these schrdules. I couldn’t access earlier this month. Thank you for everything David!

Leave a Reply

Your email address will not be published.