FIGHT CALENDAR for November 2019

Stayed tuned to dmboxing.com every month for your complete boxing schedule

Nov. 1: Las Vegas (Showtime)

  • Xavier Martinez vs. Jessie Cris Rosales, 10 rounds, junior lightweights
  • Richardson Hitchins vs. Kevin Johnson, 10 rounds, welterweights
  • Mark Anthony Hernandez vs. Kevin Newman II, rematch, 8 rounds, super middleweights
  • Rolando Romero vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Ava Knight vs. Luna del Mar Torroba, 8 rounds, female flyweights
  • Dylan Price vs. Jeronil Borres, 8 rounds, junior bantamweights
  • Chris Reyes vs. Reymond Yanong, 8 rounds, junior welterweights
  • Frank Martin vs. Tyrone Crawley, 6 rounds, junior welterweights
  • Shamar Fulton vs. Jorge Rojas Zaczontetl, 6 rounds, lightweights
  • Malik Warren vs. Shauncy Perry, 4 rounds, junior lightweights

Nov. 1: Rostock, Germany

  • Stefan Haertel vs. Jurgen Brahemer, 12 rounds, for Haertel’s European super middleweight title

Nov. 2: Carson, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Miguel Berchelt vs. Jason Sosa, 12 rounds, for Berchelt’s WBC junior lightweight title
  • Jerwin Ancajas vs 들국화 mp3 다운로드. Jonathan Rodriguez, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title
  • Javier Molina vs. Hiroki Okada, 10 rounds, junior welterweights
  • Alex Saucedo vs. Rod Salka, 8 rounds, junior welterweights
  • Daniel Lewis vs. Alexis Gaytan, 8 rounds, junior middleweights
  • Gor Yeritsyan vs. Damien Lopez, 8 rounds, welterweights
  • Raymond Muratalla vs. Arnulfo Becerra, 6 rounds, lightweights
  • Elvis Rodriguez vs. Luis Norambuena, 6 rounds, junior welterweights
  • Jose Rodriguez vs. Abram Martinez, 6 rounds, welterweights

Nov. 2: Las Vegas (DAZN)

  • Sergey Kovalev vs. Canelo Alvarez, 12 rounds, for Kovalev’s WBO light heavyweight title
  • Ryan Garcia vs. Romero Duno, 12 rounds, lightweights
  • Bakhram Murtazaliev vs. Jorge Fortea, 12 rounds, IBF junior middleweight eliminator
  • Seniesa Estrada vs. Marlen Esparza, 10 rounds, for vacant WBA interim women’s flyweight title
  • Blair Cobbs vs. Carlos Ortiz, 10 rounds, welterweights
  • Tristan Kalkreuth vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights
  • Meiirim Nursultanov vs. Cristian Olivas, 10 rounds, middleweights
  • Evan Holyfield vs. Nick Winstead, 4 rounds, junior middleweights

Nov 잃어버린 기억 다운로드. 2: Manchester, England (DAZN)

  • Christina Linardatou vs. Katie Taylor, 10 rounds, for Linardatou’s WBO women’s junior welterweight title
  • Anthony Crolla vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Joshua Buatsi vs. Blake Caparello, 10 or 12 rounds, light heavyweights
  • Felix Cash vs. Jack Cullen, 12 rounds, Commonwealth middleweight title
  • Terri Harper vs. Vivian Obenauf , 10 rounds, female junior lightweights
  • Hopey Price vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

Nov. 2: Oxon Hill, Md. (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Brian Castano vs. Wale Omotoso, 10 rounds, junior middleweights
  • Javier Fortuna vs. Jesus Cuellar, 10 rounds, junior lightweights
  • Paul Kroll vs. TBA, 6 rounds, welterweights

Nov. 2: Koblenz, Germany

  • Leon Bunn vs. Enrico Koelling, 10 rounds, light heavyweights
  • Sophie Alisch vs. Irma Balijagic Adler,, 6 rounds, female featherweights
  • Albon Pervizaj vs. Dusan Veletic, 8 rounds, heavyweights

Nov. 7: Saitama, Japan (DAZN)

  • Naoya Inoue vs. Nonito Donaire, 12 rounds, IBF/WBA bantamweight unification, World Boxing Super Series final
  • Nordine Oubaali vs. Takuma Inoue, 12 rounds, for Oubaali’s WBC bantamweight title

Nov 윈도우 10 보류중인 다운로드. 7: Tucson, Ariz. (UFC Fight Pass)

  • Alex Flores vs. Mario Heredia, 10 rounds, heavyweights
  • Samuel Clarkson vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights
  • Santiago Dominguez vs. Ravshan Hudaynmazarov, 8 rounds, welterweights
  • Juan Jose Dominguez vs. Fidel Hernandez, 8 rounds, super middleweights
  • Marcos Dominguez vs. Christopher Gonzalez, 8 rounds, welterweights
  • Briana Sanchez vs. Amanda Borg, 4 rounds, female flyweights
  • Jose Pena vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

Nov. 9: Fresno, Calif. (ESPN+)

  • Jamel Herring vs. Lamont Roach Jr., 12 rounds, for Herring’s WBO junior lightweight title
  • Kubrat Pulev vs. Rydell Booker, 10 rounds, heavyweights
  • Amir Imam vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

Nov. 9: London (ESPN+)

  • Daniel Egbunike vs. Billy Allington, 10 rounds, junior welterweights
  • Michael McKinson vs. Luis Alberto Veron, 10 rounds, welterweights
  • Liam Walsh vs. Maxi Hughes, 10 rounds, lightweights
  • Josh Adewale vs. Michael Elliott, 4 rounds, super middleweights

Nov. 9: Los Angeles (DAZN)

  • KSI vs. Logan Paul, 6 rounds, cruiserweights
  • Billy Joe Saunders vs 다운로드. Marcelo Esteban Coceres, 12 rounds, for Saunders’ WBO super middleweight title
  • Devin Haney vs. TBA, 12 rounds, for Haney’s WBC interim lightweight title
  • Nikita Ababiy vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Diego Pacheco vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Alexis Espino vs. TBA, 6 rounds, middleweights

Nov. 9: Ciudad Cuauhtemoc, Mexico

  • Fatuma Zarika vs. Yamileth Mercado, 10 rounds, for Zarika’s WBC women’s junior featherweight title

Nov. 9: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

Nov. 9: Hamburg, Germany

  • Leon Bauer vs. Toni Kraft, 10 rounds, super middleweights
  • Patrick Wojcicki vs. Robert Swierzbinski, 10 rounds, middleweights

Nov. 14: Los Angeles (RingTV.com)

  • Carlos Morales vs. Mercito Gesta, 10 rounds, lightweights
  • Charles Huerta vs. Jonathan Oquendo, 10 rounds, junior lightweights
  • Travell Mazion vs. Diego Cruz, 10 rounds, junior middleweights
  • Martin Saldana vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Edgar Valerio vs. Diuhl Olguin, 6 rounds, featherweights
  • Oscar Acevedo vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

Nov 다운로드. 15: Liverpool, England (ESPN+)

  • Rocky Fielding vs. Abdallah Paziwapazi, 10 rounds, super middleweights
  • Martin Murray vs. Sladan Janjanin, 8 rounds, super middleweights
  • Tasha Jonas vs. TBA, 8 rounds, female lightweights

Nov. 15: Sloan, Iowa (Showtime)

  • Erik Vega Ortiz vs. Alberto Palmetta, 10 rounds, welterweights
  • Marcos Escudero vs. Joseph George, 10 rounds, light heavyweights
  • Amilcar Vidal vs. Zach Prieto, 8 rounds, middleweights

Nov. 16: Glasgow, Scotland (ESPN+)

  • Lee McGregor vs. Kash Farooq, 12 rounds, for McGregor’s Commonwealth and Farooq’s British bantamweight titles
  • Keenan Smith vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Luke Keeler vs. TBA, 10 rounds, middleweights
  • Paddy Donovan vs. TBA, 6 rounds, welterweights

Nov. 16: Oslo, Norway

  • Katharina Thanderz vs. Danila Ramos, 10 rounds, for vacant interim WBC women’s junior lightweight title
  • Kai Robin Havnaa vs. Al Sands, 10 rounds, cruiserweights
  • Kevin Melhus vs. Ossie Jervier, 6 rounds, cruiserweights
  • Alexander Hagen vs. Emmanuel Feuzeu, 8 rounds, light heavyweights
  • Bernard Torres vs. Yesner Talavera, 8 rounds, junior lightweights
  • Kent Erik Baadstad vs. Istvan Kun, 6 rounds, cruiserweights

Nov. 16: London

  • Alex Dilmaghani vs. Francisco Fonseca, 12 rounds, junior lightweights
  • John Joe Nevin vs. Freddy Fonseca, 10 rounds, junior lightweights

Nov. 16: Halle/Saale, Germany

  • Dominic Boesel vs. Sven Fornling, 12 rounds, light heavyweights

Nov. 16: Bilbao, Spain

  • Andoni Gago vs. Marc Vidal, 12 rounds, for Gago’s European featherweight title

Nov. 22: London (ESPN+)

  • Golden Contract tournament junior welterweight quarterfinals (Ohara Davies, Tyrone McKenna, Zhankosh Turarov, Lewis Benson, Mohamed Mimoune, Anthony Yigit, Darren Surtees, Logan Yoon, draw TBA)

Nov. 22: Dubai, United Arab Emirates (ESPN+)

  • Jack Caterall vs. Timo Schwarzkopf, 10 rounds, junior welterweights
  • Andrew Selby vs. TBA, 10 rounds, flyweights
  • Waseem Muhammad vs. TBA, 8 rounds, flyweights

Nov. 23: Las Vegas (Fox PPV)

  • Deontay Wilder vs. Luis Ortiz, 12 rounds, for Wilder’s WBC heavyweight title
  • Leo Santa Cruz vs. Miguel Flores, 12 rounds, for vacant WBA junior lightweight title
  • Luis Nery vs. TBA, 10 or 12 rounds, bantamweights

Nov. 23: Liverpool, England (DAZN)

  • Callum Smith vs. John Ryder, for Smith’s WBA super middleweight title
  • Craig Glover vs. Chris Billam-Smith, 10 rounds, cruiserweights
  • Anthony Fowler vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • James Tennyson vs. Craig Evans, 10 rounds, lightweights
  • Tom Farrell vs. Sean Dodd, 8 or 10 rounds, junior welterweights
  • Thomas Whittaker Hart vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

Nov. 23: Indio, Calif. (DAZN)

  • Andrew Cancio vs. Rene Alvarado, 12 rounds, for Cancio’s WBA “regular” junior lightweight title
  • Xu Can vs. Manny Robles III, 12 rounds, for Can’s WBA “regular” featherweight title
  • Rashidi Ellis vs. Eddie Gomez, rematch, 10 rounds, welterweights
  • Victor Morales Jr. vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights
  • Alberto Melian vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights
  • Baishanbo Nasiyiwula vs. Saul Corral, 8 rounds, junior welterweights
  • Daniel Barrera vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights
  • Alex Rincon vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

Nov. 23: Birmingham, England (Epicentre.TV)

  • Nigel Benn vs. Sakio Bika, 10 rounds, light heavyweights

Nov. 23: Quebec City

  • Marie-Eve ​​Dicaire vs. Ogleidis Suarez, 10 rounds, for Dicaire’s IBF women’s junior middleweight world title
  • Hanna Gabriels vs. TBA, 10 rounds, for Gabriels’ WBA women’s junior middleweight title
  • Mikael Zewski vs. Brad Solomon, 10 rounds, welterweights
  • Sebastien Bouchard vs. Ayaz Hussain, 10 rounds, welterweights

Nov. 23: St. Nazaire, France

  • Georges Ory vs. Karim Guerfi, 12 rounds, for Ory’s European bantamweight title

Nov. 27: Windham, N.H.

  • Juan Carlos Abreu vs. Jose Medina, 8 rounds, welterweights
  • Dominic Monzione vs. Henry Garcia, 4 rounds, lightweights
  • Kimberly Wabik vs. Jacqueline Boyle, 4 rounds, female junior lightweights
  • Brandon Higgins vs. Laquan Lewis, 4 rounds, welterweights
  • Brendon Simonds vs. Ian Beatease, 4 rounds, welterweights
  • Harry Gigliotti vs. Robert Bricks, 4 rounds, welterweights
  • Ismael Villarreal vs. Jermaine Corley, 6 rounds, junior middleweights

Nov. 30: Las Vegas (ESPN+)

  • Oscar Valdez vs. Andres Gutierrez, 10 rounds, junior lightweights
  • Carl Frampton vs. Tyler McCreary, 10 rounds, junior lightweight
  • Carlos Adames vs. Patrick Teixeira, 12 rounds, WBO junior middleweight eliminator
  • Adam Lopez vs. Luis Coria, 10 rounds, featherweights
  • Arnold Barboza Jr. vs. William Silva, 10 rounds, junior welterweights
  • Andy Hiraoka vs. Rogelio Casarez, 8 rounds, junior welterweights
  • Brian Mendoza vs. Larry Gomez, 8 rounds, welterweights
  • Guido Vianello vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

Nov. 30: Birmingham, England (ESPN+)

  • Sam Bowen vs. Anthony Cacace, 12 rounds, for Bowen’s British junior lightweight title
  • Lerrone Richards vs. Lennox Clarke, 12 rounds, for Richards’ Commonwealth and vacant British super middleweight titles
  • Zolani Tete vs. Johnriel Casimero, 12 rounds, for Tete’s WBO bantamweight title
  • Chris Jenkins vs. Liam Taylor, 12 rounds, for Jenkins’ British welterweight title
  • Sam Maxwell vs. Connor Parker, 10 rounds, junior welterweights
  • Hamzah Sheeraz vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Dennis McCann vs. TBA, 6 rounds, bantamweights
  • Eithan James vs. TBA, 4 rounds, welterweight
  • Shabaz Masoud vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Nathan Heaney vs. TBA, 8 or 10 rounds, rounds, middleweights
  • Ryan Kelly vs. TBA, 6 or 8 rounds, welterweights
  • River Wilson-Bent vs. TBA, 6 rounds, middleweights

Nov. 30: Monte Carlo, Monaco (DAZN)

  • Radzhab Butaev vs. Alexander Besputin, 12 rounds, for vacant WBA “regular” welterweight title
  • Zhang Zhilei vs. Sergey Kuzmin, 10 rounds, heavyweights

One thought on “FIGHT CALENDAR for November 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published.