FIGHT CALENDAR for September 2017

Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule 

 

* September 1 —– FRIDAY *

 At London:

  • Joshua Buatsi vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights
  • Ted Cheeseman vs. 10 rounds, junior middleweights
  • Lawrence Okolie vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Joe Cordina vs. Jamie Speight, 6 rounds, junior lightweights
  • Conor Benn vs. Kane Baker, 6 rounds, welterweights
  • Jake Ball vs. Joe Sherriff, 10 rounds, light heavyweights
  • Danny Dignum vs. Lewis van Poetsch, 4 rounds, super middleweights
  • Felix Cash vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • William Webber vs. Sonny Whiting, 4 rounds, middleweights

 

* September 2 —– SATURDAY *

 At Chihuahua, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Antonio Margarito vs. Carson Jones, 10 rounds, junior middleweights

At Guadalajara, Mexico:

  • Miguel Vazquez vs. Daniel Ruiz, 10 rounds, junior middleweights

 

* September 3 —– SUNDAY *

 At Kyoto, Japan:

  • Shun Kubo vs. Daniel Roman, 12 rounds, for Kubo’s WBA “regular” junior featherweight title

 

* September 8 —– FRIDAY *

 At Las Vegas (Showtime):

  • David Benavidez vs 다운로드. Ronald Gavril, 12 rounds, for vacant WBC super middleweight title
  • J’Leon Love vs. Abraham Han, 10 rounds, super middleweights
  • Caleb Plant vs. Alan Campa, 10 rounds, super middleweights

At Philadelphia:

  • Avery Sparrow vs. Joey Laviolette, 8 rounds, junior lightweights
  • Isaiah Wise vs. Fred Jenkins, Jr., 6 rounds, junior middleweights
  • Roque Zapata vs. Elijah Vines, 6 rounds, junior middleweights
  • Brandon Robinson vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Crystian Peguero vs. Christian Flores, 4 rounds, featherweights
  • Victor Padilla vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Marcel Rivers vs. Nick Valliere, 4 rounds, welterweights
  • Jae Ho Kim vs. Omar Brito, 6 rounds, lightweights
  • Julian Rodriguez vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • LeShawn Rodriguez vs. Fadoul Louis, 4 rounds, middleweights
  • Leon DeShields vs. Omar Kabary Salem, 4 rounds, middleweights

At TBA, Argentina:

  • Juan Carlos Reveco vs 다운로드. Komgrich Nantapech, 12 rounds, IBF flyweight eliminator

 

 * September 9 —– SATURDAY *

 At Carson, Calif. (HBO):

  • Srisaket Sor Rungvisai vs. Roman Gonzalez, 12 rounds, for Sor Rungvisai’s WBC junior bantamweight title
  • Naoya Inoue vs. Antonio Nieves, 12 rounds, for Inoue’s WBO junior bantamweight title
  • Carlos Cuadras vs. Juan Francisco Estrada, 12 rounds, junior bantamweights
  • Brian Viloria vs. TBA, 8 rounds, junior bantamweights

At San Juan, Puerto Rico:

  • McWilliams Arroyo vs. Hernan “Tyson” Marquez, 10 rounds, flyweights
  • Jeyvier Cintron vs. Gilberto Mendoza, 6 rounds, bantamweights
  • Victor Bisbal vs. Edson Dos Santos, 10 rounds, heavyweights

At TBA (PBC on Bounce TV):

  • Premier Boxing Champions

At New York (CBS Sports Net):

  • Elio Rojas vs. Bryant “Pee Wee” Cruz, 10 rounds, lightweights
  • Ian Green vs. Kemahl Russell, 8 rounds, middleweights
  • Edgar Berlanga vs. Saadiq Muhammad, 4 rounds, super middleweights
  • Devaun Lee vs 버팔로. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Julian Sosa vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Cesar Francis vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Khalid Twaiti vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Saleh Almulkai vs. TBA, 4 rounds, featherweights

At Chelyabinsk, Russia:

  • Shavkat Rakhimov vs. Fernando David Saucedo, 12 rounds, junior lightweights
  • Mikhail Alexeev vs. Malcolm Klassen, 10 rounds, junior lightweights

At Berlin:

  • Oleksandr Usyk vs. Marco Huck, 12 rounds, for Usyk’s WBO cruiserweight title
  • Burak Sahin vs. Jone Volau, 6 or 8 rounds, heavyweights
  • Denis Radovan vs. Yann Binanga Aboghe, 6 rounds, super middleweights

At Astana, Kazakhstan:

  • Kanat Islam vs. Brandon Cook, 12 rounds, junior middleweights

At Kempton Park, South Africa:

  • Kevin Lerena vs. Youri Kalenga, 12 rounds, cruiserweights
  • DeeJay Kriel vs. Dexter Alimento, 12 rounds, strawweights

 

 September 13 —– WEDNESDAY *

 At Osaka, Japan:

  • Kosei Tanaka vs Web drm download. Rangsan Chayanram, 12 rounds, for Tanaka’s WBO junior flyweight title
  • Yukinori Oguni vs. Ryosuke Iwasa, 12 rounds, for Oguni’s IBF junior featherweight title

 

 * September 15 —– FRIDAY *

 At Las Vegas (ESPN Deportes):

  • “Golden Boy Boxing on ESPN”

At Rosemont, Ill. (CBS Sports Net):

  • Mike Lee vs. Aaron Quattrocchi, 10 rounds, light heavyweights
  • Vitaly Kopylenko vs. Travis Scott, 8 rounds, middleweights

At Mashantucket, Conn.:

  • Alexis Santos vs. Niall Kennedy, 10 rounds, heavyweights
  • Ievgen Khytrov vs. Derrick Findley, 8 rounds, middleweights
  • Shelly Vincent vs. Angel Gladney, 8 rounds, female junior lightweights
  • Mykquan Williams vs. Andrew Rodgers, 6 rounds, welterweights
  • Joe Williams vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights
  • Hurshidbek Normatov vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Nicholas Dequattro vs. Kevin De Freitas, 4 rounds, junior welterweights

 

 September 16 —– SATURDAY *

 * At Las Vegas (HBO PPV):

  • Gennady Golovkin vs. Canelo Alvarez, 12 rounds, for Golovkin’s WBA/IBF/WBC middleweight title
  • Diego De La Hoya vs. Randy Caballero, 10 or 12 rounds, junior featherweights
  • Antonio Orozco vs 잠잘때 듣는 음악 다운로드. Roberto Oritz, 10 rounds, junior welterweights
  • Ryan Martin vs. TBA, 10 rounds, lightweights

At London:

  • Billy Joe Saunders vs. TBA, 12 rounds, for Saunders’ WBO middleweight title
  • Anthony Yarde vs. Ryan Ford, 10 rounds, light heavyweights
  • Daniel Dubois vs. A.J. Carter, 10 rounds, heavyweights
  • Joe Pigford vs. Kieran Smith, 12 rounds, junior middleweights

At Liverpool, England:

  • Callum Smith vs. Erik Skoglund, 12 rounds, super middleweights  
  • Zach Parker vs. Luke Blackledge, 10 rounds, super middleweights
  • David Price vs. Raphael Zumbano Love, 8 rounds, heavyweights
  • Mikael Lawal vs. Jakub Wojcik, 4 rounds, cruiserweights

At Cebu City, Philippines:

  • Milan Melindo vs. Hekkie Budler, 12 rounds, for Melindo’s IBF junior flyweight title
  • Johnriel Casimero vs. Jonas Sultan, 12 rounds, IBF junior bantamweight eliminator

At Lincoln, Rhode Island:

  • Khiary Gray vs. Juan Rodriguez Jr., 8 rounds, welterweights
  • Anthony Marsella Jr. vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Juiseppe Cusumano vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Kendrick Ball Jr. vs. Pablo Velez Jr., 6 rounds, super middleweights
  • Jamaine Ortiz vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Ray Oliveira Jr. vs. David Wilson, 6 rounds, junior middleweights
  • Michael Valentin vs. Henry Garcia, 4 rounds, lightweights
  • Ricky De Los Santos vs. Jonathan Perez, 4 rounds, featherweights
  • Marquis Bates vs. Travis Demko, 4 rounds, welterweights
  • Marcia Agripino vs. Federica Bianco, 4 rounds, bantamweights
  • Phil Dudley vs. Ranse Andino, 4 rounds, featherweights
  • Rafiel Nyakako vs. Jake Paradise, 4 rounds, cruiserweights

 

 * September 22 —– FRIDAY *

 At Tucson, Ariz.:

  • Oscar Valdez vs. Genesis Servania, 12 rounds, for Valdez’s WBO featherweight title
  • Gilberto Ramirez vs. Jessie Hart, 12 rounds, for Ramirez’s WBO super middleweight title
  • Michael Conlan vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Felix Verdejo vs. Antonio Lozada Jr., 10 rounds, lightweights
  • Alex Saucedo vs. Gustavo Vittori, 10 rounds, welterweights
  • Lenny Zappavigna vs. Fidel Monterrosa, 8 rounds, welterweights

At Torrelavega, Spain:

  • Sergio Garcia vs. Felice Moncelli, 12 rounds, junior middleweights

 

 * September 23 —– SATURDAY *

 At Inglewood, Calif. (HBO):

  • Jorge Linares vs. Luke Campbell, 12 rounds, for Linares’ WBA lightweight title

At San Antonio:

  • Yunier Dorticos vs. Dmitry Kudryashov, 12 rounds, for Dorticcos’ WBA “regular” cruiserweight title

At Manchester, England:

  • Joseph Parker vs. Hughie Fury, 12 rounds, for Parker’s WBO heavyweight title
  • Josh Wale vs. Don Broadhurst, 12 rounds, for Wale’s British bantamweight title
  • Joe Murray vs. Matty Fagan, 10 rounds, lightweights
  • Peter McDonagh vs. Shayne Singleton, 10 rounds, junior middleweights
  • Jimmy ‘Kilrain’ Kelly vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Haroon Khan vs. TBA, 6 rounds, bantamweights
  • Con Sheehan vs. TBA, 6 or 8 rounds, heavyweights

At Newcastle, England:

  • Abigail Medina vs. Martin Ward, 12 rounds, for Medina’s European junior featherweight title

At Guadalajara, Mexico:

  • Hugo Ruiz vs. Enrique Bernache, 10 or 12 rounds, junior featherweights

At Park City, Kansas:

  • Nico Hernandez vs. Francisco Lapizco, 6 rounds, flyweights

At Monroe, La.:

  • Rashad Ganaway vs. Cody Richard, 10 rounds, lightweights

 

 * September 26 —– TUESDAY *

 At Las Vegas (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Eduard Ramirez vs. Leduan Barthelemy, 10 rounds, featherweights
  • Bryan Figueroa vs. Ivan Jimenez, 6 rounds, lightweights
  • Junior Benjamin vs. Alan Garcia, 4 rounds, junior lightweights
  • Jonathan Esquivel vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Kevin Johnson vs. TBA, 4 rounds, welterweights

 

 * September 29 —– FRIDAY *

 At Philadelphia:

  • Carlos Rosario vs. Jerome Conquest, 8 rounds, lightweights
  • Junior Castillo vs. Gabriel Pham, 10 rounds, super middleweights
  • Tyrone Crawley Jr. vs. Victor Vazquez, 6 rounds, junior welterweights
  • David Gonzales vs. Darius Ervin, 6 rounds, junior welterweights
  • Erik Spring vs. Anthony Prescott, 6 rounds, junior middleweights
  • Robert Irizarry vs. Jordan Peters, 4 rounds, junior lightweights
  • Johnny Cuevas vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Amir Shabazz vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

 

 * September 30 —– SATURDAY *

 At Boston (ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing on ESPN

At Riga, Latvia:

  • Mairis Briedis vs. Mike Perez, 12 rounds for Briedis’ WBC cruiserweight title

At Liverpool, England:

  • Paul Butler vs. Stuart Hall, rematch, 12 rounds, WBA bantamweight eliminator
  • Rocky Fielding vs. David Brophy, 12 rounds, for Fielding’s British and Brophy’s Commonwealth super middleweight titles
  • Tom Farrell vs. Ohara Davies, 12 rounds, junior welterweights
  • Sean Dodd vs. Tom Stalker, 12 rounds, for Dodd’s Commonwealth lightweight title
  • Anthony Fowler vs. Jay Byrne, 6 rounds, junior middleweights
  • Natasha Jonas vs. TBA, 4 rounds, female lightweights
  • Scott Fitzgerald vs. TBA, 4 or 6 rounds, junior middleweights
  • Craig Glover vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

At Juncos, Puerto Rico:

  • Juan Manuel Lopez vs. Jayson Velez, 12 rounds, junior lightweights

At Aalst, Belgium:

  • Yves Ngabu vs. Bilal Laggoune, 12 rounds, for Ngabu’s European cruiserweight title

At Stockholm, Sweden:

  • Anthony Yigit vs. Sandor Martin, 12 rounds, for Yigit’s European junior welterweight title

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.