FIGHT CALENDAR for September 2019

Stay tuned to dmboxing.com every month for your complete boxing schedule.

Sept. 5: Los Angeles (RingTV.com)

  • Azat Hovhannisyan vs. Franklin Manzanilla, 12 rounds, junior featherweights
  • Francisco Esparza vs. Rigoberto Hermosillo, 8 rounds, lightweights
  • Edwin Soto vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Chris Ousley vs. Even Torres, 6 rounds, junior middleweights
  • James Wilkins vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

Sept. 6: New Orleans

  • Cornelius Bundrage vs. Javier Garcia, 8 rounds, junior middleweights

Sept 유튜브 바로 다운로드. 7: Taguig City, Philippines

  • Sammy Salva vs. Padro Taduran, 12 rounds, for vacant IBF strawweight title

Sept. 13: New York (DAZN)

  • Devin Haney vs. Zaur Abdullaev, 12 rounds, lightweights  
  • Daniel Roman vs. Murodjon Akhmadaliev, for Roman’s WBA/IBF junior featherweight title
  • Heather Hardy vs. Amanda Serrano, 10 rounds, for Hardy’s WBO women’s featherweight title
  • Michael Hunter vs. Sergey Kuzmin, 10 rounds, heavyweights
  • Daniyar Yeleussinov vs. Reshard Hicks, 6 or 8 rounds, welterweights

Sept. 13: Tokyo

  • Masayuki Ito vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Reiya Abe vs 어머니 다운로드. Ryo Sagawa, 10 rounds, featherweights

Sept. 13: Dubai, United Arab Emirates

  • Neslan Machado vs. Alexander Mejia, 10 rounds, junior featherweights
  • Muhammed Waseem vs. TBA, 10 or 12 rounds, flyweights
  • Andrew Selby vs. TBA, 10 or 12 rounds, flyweights

Sept. 14: Las Vegas (ESPN+)

  • Tyson Fury vs. Otto Wallin, 12 rounds, for Fury’s lineal heavyweight title
  • Emanuel Navarrete vs. Juan Miguel Elorde, 12 rounds, for Navarrete’s WBO junior featherweight title
  • Jose Pedraza vs. Jose Zepeda, 10 rounds, junior welterweights
  • Carlos Cuadras vs. Jose Maria Cardenas, 10 rounds, junior bantamweights
  • Gabriel Flores Jr 다운로드. vs. Miguel Angel Perez Aispuro, 8 rounds, lightweights
  • Felix Valera vs. Vyacheslav Shabranskyy, 10 rounds, light heavyweights
  • Isaac Lowe vs. Luis Coria, 10 rounds, junior lightweights
  • Isidro Ochoa vs. Iskander Kharsan, 8 rounds, junior featherweights
  • Guido Vianello vs. Cassius Anderson, 6 rounds, heavyweights

Sept. 14: London (ESPN+)

  • Brad Foster vs. Lucien Reid, 12 rounds, for Foster’s British junior featherweight title
  • Sunny Edwards vs. Hugo Rosendo Guarneros, 12 rounds, flyweights
  • Zak Chelli vs. Kody Davies, 10 rounds, light heavyweights
  • Dec Spelman vs. Shakan Pitters, 10 rounds, light heavyweight
  • Mark Chamberlain vs. Lee Connelly, 4 rounds, lightweights
  • Mickey Burke Jr. vs. Teodor Nikolov, 4 rounds, welterweights
  • Umar Sadiq vs. Luke Blackledge, 6 rounds, super middleweights
  • Caoimhin Agyarko vs. Chris Jenkinson, 6 rounds, middleweights
  • Harvey Horn vs. TBA, 6 rounds, flyweights
  • Boy Jones Jr. vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Chris Bourke vs. Jose Hernandez, 6 rounds, junior featherweights
  • Jake Pettitt vs. Ricky Starkey, 6 rounds, featherweights
  • James Branch Jr. vs. Jiri Svacina, 6 rounds, cruiserweights

Sept. 14: Carson, Calif. (DAZN)

  • Jaime Munguia vs. Patrick Allotey, 12 rounds, for Munguia’s WBO junior middleweight title
  • Ryan Garcia vs. Avery Sparrow, 10 rounds, lightweights
  • Franchon Crews-Dezurn vs. Alejandra Jimenez, 10 rounds, for Crews-Dezurn’s WBC women’s super middleweight title
  • Romero Duno vs. Ivan Delgado, 10 rounds, lightweights
  • Alejandro Reyes vs. Jorge Padron, 4 rounds, lightweights
  • Joselito Velazquez vs. TBA, 8 rounds, flyweights
  • Diego Pacheco vs. TBA, 4 rounds, middleweights

Sept. 14: Monticello, N.Y.

  • Anthony Laureano vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Richie Rivera vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights

Sept. 14: Berlin, Germany

  • Rico Mueller vs. Jeremias Nicholas Ponce, 12 rounds, junior welterweights

Sept. 14: Tweeds Head, Australia

  • Billel Dib vs. Carlo Magli, 10 rounds, junior lightweights

Sept. 19: Florence, Italy (DAZN)

  • Orlando Fiordigiglio vs. Sam Eggington, 10 rounds, junior middleweights
  • Devis Bosheiro vs. Ivan Tomas, 10 rounds, junior lightweights
  • Dario Morello vs. Luther Clay, 10 rounds, welterweights

Sept. 19: Grozny, Russia

  • Umar Salamov vs. Roamer Alexis Angulo, 10 rounds, light heavyweights
  • Aslambek Idigov vs. Robert Racz, 10 rounds, super middleweights
  • Apti Davtaev vs. Ruann Visser, 10 rounds, heavyweights

Sept. 20: Midland, Texas (Showtime)

  • Michael Dutchover vs. Thomas Mattice, 10 rounds, lightweights
  • Ruben Villa vs. Enrique Vivas, 10 rounds, featherweights
  • Brandun Lee vs. TBA, 8 rounds, welterweights

Sept. 20: Schio, Italy

  • Luca Rigoldi vs. Oleksandr Yegorov, 12 rounds, for Rigoldi’s European junior featherweight title

Sept. 20: Paddington, Australia

  • Reagan Dessaix vs. Aaron Lai, 12 rounds, light heavyweights

Sept. 20: Bensalem, Pa

  • Stevie Ortiz vs. Alejandro Salinas, 8 rounds, lightweights
  • Tyhler Williams vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Jamaal Davis vs. Omar Kabary Salem, 6 rounds, super middleweights
  • Joshafat Ortiz vs. Andrew Bentley, 6 rounds, junior lightweights
  • Daiyaan Butt vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

Sept. 21: Bakersfield, Calif. (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Peter Quillin vs. Alfredo Angulo, 12 rounds, super middleweights
  • Chris Colbert vs. Miguel Beltran Jr., 10 rounds, lightweights
  • Thomas Dulorme vs. Terrel Williams, 10 rounds, welterweights
  • Jesus Ramos vs. Rickey Edwards, 10 rounds, junior welterweights
  • Jeison Rosario vs. Bakhram Murtazaliev, 12 rounds, IBF junior middleweight eliminator

Sept. 21: Kempton Park, South Africa

  • Kevin Lerena vs. Sefer Seferi, 12 rounds, cruiserweights

Sept. 26: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Sept. 27: London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Ebenezer Tetteh, 12 rounds, for vacant Commonwealth heavyweight title
  • Nicola Adams vs. Maria Salinas, 10 rounds, for Adams’ WBO women’s flyweight title
  • Archie Sharp vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights
  • Denzel Bentley vs. Kelcie Ball, 8 rounds, middleweights
  • Dennis McCann vs. Georgi Georgiev, 6 rounds, bantamweights
  • Lewis Edmondson vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Sam Noakes vs. Taka Bembere, 4 rounds, lightweights
  • Eithan James vs. Fonz Alexander, 4 rounds, junior welterweights
  • Jonathan Palata vs. Chris Healy, 6 rounds, heavyweights
  • Mohammad Bilal Ali vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Sept. 28: Los Angeles (Fox PPV)

  • Errol Spence Jr. vs. Shawn Porter, 12 rounds, IBF/WBC welterweight unification
  • Anthony Dirrell vs. David Benavidez, 12 rounds, for Dirrell’s WBC super middleweight title
  • Mario Barrios vs. Batyr Akhmedov, 12 rounds, for vacant WBA “regular” junior welterweight title
  • Josesito Lopez vs. John Molina Jr., 10 rounds, welterweights
  • Robert Guerrero vs. Jerry Thomas, 10 rounds, welterweights
  • Joey Spencer vs. TBA, 6 or 8 rounds, junior middleweights
  • Avni Yildirim vs. Carlos Galvan, 8 rounds, super middleweights
  • Amon Rashidi vs. Alfondo Olvera, 8 rounds, welterweights
  • Francisco Ochoa vs. Clay Burns, 8 rounds, junior lightweights
  • Fernando Garcia vs. Juan Antonio Lopez, 8 rounds, featherweights
  • Burley Brooks vs. Fabian Valdez, 8 rounds, light heavyweights
  • Lindolfo Delgado vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Misael Rodriguez vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Jose Valenzuela vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

Sept. 28: Bilbao, Spain

  • David Avanesyan vs. Kerman Lejarraga, rematch, 12 rounds, for Avanesyan’s European welterweight title
  • Andoni Gago vs. TBA, 12 rounds, for Gago’s European featherweight title

Sept. 28: Magdeburg, Germany

  • Tom Schwarz vs. TBA, 8 or 10 rounds, heavyweights
  • Adam Deines vs. TBA, 8 or 10 rounds, light heavyweights
  • Peter Kadiru vs. TBA, 4 or 6 rounds, heavyweights

One thought on “FIGHT CALENDAR for September 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published.