FIGHT CALENDAR for November 2017

 

(Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule)

 

+++ November 2 / THURSDAY +++

At Tucson, Ariz. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Jesus Soto Karass vs. Juan Carlos Abreu, 10 rounds, welterweights
  • Ryan Garcia vs. Cesar Valenzuela, 8 rounds, junior lightweights
  • Genaro Gamez vs. Jesus Serrano, 8 rounds, junior lightweights
  • Hector Tanajara Jr. vs. Oscar Quezada, 6 rounds, junior lightweights
  • Marlen Esparza vs. Karla Valenzeula, 6 rounds, female flyweights
  • Cesar Diaz vs. Pedro Melo, 6 rounds, bantamweights

 

+++ November 3 / FRIDAY +++

At Kissimmee, Fla. (Telemundo):

  • Sammy Valentin vs. Alejandro Barbosa, 10 rounds, welterweights
  • Jean Carlos Rivera vs. Edgar Cantu, 8 rounds, featherweights

At Nizhny Novgorod, Russia:

 

+++ November 4 / SATURDAY +++

At New York (Showtime):

  • Deontay Wilder vs. Bermane Stiverne, rematch, 12 rounds, for Wilder’s WBC heavyweight title
  • Shawn Porter vs. Adrian Granados, 10 rounds, welterweights
  • Sergey Lipinets vs. Akihiro Kondo, 12 rounds, for vacant IBF junior welterweight title
  • Dominic Breazeale vs. Eric Molina, 12 rounds, WBC heavyweight eliminator
  • Amanda Serrano vs. Marilyn Hernandez, 8 or 10 rounds, female junior lightweights
  • Seanie Monaghan vs. Evert Bravo, 8 rounds, light heavyweights
  • Chris Colbert vs. Titus Williams, 8 rounds, featherweights

At Monte Carlo (HBO):

  • Dmitry Bivol vs. Trent Broadhurst, 12 rounds, for Bivol’s WBA light heavyweight title
  • Jamie McDonnell vs 다운로드. Liborio Solis, 12 rounds, for McDonnell’s WBA “regular” bantamweight title
  • Scott Quigg vs. Oleg Yefimovich, 12 rounds, WBA featherweight eliminator
  • Agit Kabayel vs. Dereck Chisora, 12 rounds, for Kabayel’s European heavyweight title

At Tijuana, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Luis Nery vs. Artur Villanueva, 10 rounds, bantamweights
  • Jose Zepeda vs. Mike Perez, 10 rounds, junior welterweights

At Atlanta (Fighttyme.com):

  • Devin Vargas vs. Galen Brown, 10 rounds, heavyweights
  • Devin Haney vs. Hamza Sempewo, 8 rounds, junior welterweights

At Springfield, Va.:

  • Tori Nelson vs. Latasha Burton, 10 rounds, female super middleweights
  • Tyrieshia Douglas vs. Crystal Hoy, 10 rounds, female junior bantamweights
  • Alexandru Marin vs 샹젤리제 다운로드. TBA, 10 rounds, bantamweights
  • Seth Billups vs. Lamont White, 6 rounds, lightweights
  • Malik Hawkins vs. Juan Jesus Rivera, 8 rounds, welterweights
  • Travis Reeves vs. Fernando Castaneda, 8 rounds, light heavyweights
  • Ronald Ellis vs. Tanael Goyco, 8 rounds, super middleweights
  • Hasim Rahman Jr. vs. James Jones Jr., 4 rounds, heavyweights

 

+++ November 10 / FRIDAY +++

At Cleveland (Showtime):

  • Luis Rosa vs. Yuandale Evans, 10 rounds, featherweights
  • Radzhab Butaev vs. Janer Gonzalez, 8 rounds, welterweights
  • Junior Fa vs. Fred Latham, 8 rounds, heavyweights
  • Charles Conwell vs. Roque Zapata, 6 rounds, junior middleweights

At Paris:

  • Hadillah Mohummadi vs. Christophe Rebrasse, 12 rounds, for Mohummadi’s European super middleweight title

 

+++ November 11 / SATURDAY +++

At Fresno, Calif. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Jose Ramirez vs. Mike Reed, 10 rounds, junior welterweights
  • Artur Beterbiev vs. Enrico Koelling, 12 rounds, for vacant IBF light heavyweight title
  • Alex Saucedo vs 다운로드. Gustavo Vittori, 10 rounds, junior welterweights
  • Alexander Besputin vs. Juan Ruiz, 8 rounds, welterweights
  • Andy Vences vs. Reynaldo Blanco, 8 rounds, junior lightweights
  • Maxim Dadashev vs. Clarence Booth, 8 rounds, junior welterweights
  • Fernando Fuentes vs. Vilslan Dalkhaev, 6 rounds, featherweights
  • Quliisto Madera vs. Even Torres, 6 rounds, middleweights

At Uniondale, N.Y. (HBO):

  • Daniel Jacobs vs. Luis Arias, 12 rounds, middleweights
  • Jarrell “Big Baby” Miller vs. Mariusz Wach, 12 rounds, heavyweights
  • Cletus Seldin vs. Roberto Ortiz, 10 rounds, junior welterweights
  • Jesse Angel Hernandez vs. Glenn Dezurn, 8 rounds, junior featherweight
  • Conor Benn vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Dimash Niyazov vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Shohjahon Ergashev vs. Marquis Hawthorne, 6 rounds, welterweights
  • Tommy Rainone vs 다운로드. Fidel Monterrosa, rematch, 6 rounds, welterweights
  • Tyrone James vs. Daniel Sostre, 6 rounds, welterweights

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Carlos Ocampo vs. TBA, 10 rounds, welterweights

At Albuquerque, N.M. (Fite.tv):

  • Jason Sanchez vs. Ray Ximenez, 8 rounds, featherweights
  • Brian Mendoza vs. John David Charles, 6 rounds, welterweights
  • Jesus Alex Holguin vs. James DeHerrera, 6 rounds, junior lightweights
  • Mathew Griego vs. Alejandro Moreno, 6 rounds, junior bantamweights
  • Cristian Castillo vs. Timothy Ruiz, 6 rounds, junior welterweights
  • Carlos Villa vs. Anthony Hill, 6 rounds, junior welterweights
  • Cristian Cabral vs. Tavorus Teague, 6 rounds, junior middleweights
  • Matthew Esquibel vs. Christopher Russell, 6 rounds, junior welterweights

At Newcastle, England:

  • Liam Smith vs. Liam Williams, 12 rounds, junior middleweights
  • Thomas Patrick Ward vs. Sean Davis, 12 rounds, for Ward’s British junior lightweight title
  • Josh Leather vs. Glen Foot, 10 rounds, junior welterweights
  • Nathan Gorman vs. Nick Webb, 10 rounds, heavyweights
  • Mark Heffron vs. TBA, 6 or 8 rounds, super middleweights
  • Mohamed Soltby vs. TBA, 8 rounds, heavyweights
  • Jeff Saunders vs. Steven Lewis, 8 rounds, junior welterweights
  • Troy Williamson vs. TBA, 4 rounds, middleweights                                                           

At Brampton, Ontario:

  • Samuel Vargas vs. Jussi Koivula, 10 or 12 rounds, welterweights
  • Alex Dilmaghani vs. Tuomo Eronen, 8 rounds, junior lightweights
  • Stanyslav Skorokhod vs. Fernando Silva, 8 rounds, junior middleweights

 

+++ November 16 / THURSDAY +++

At Cancun, Mexico (ESPN Deportes/same day tape ESPN2):

  • Jose Martinez vs. Jesus Martinez, 10 rounds, junior bantamweights
  • Alexis Rocha vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Vergil Ortiz Jr. vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

 

+++ November 17 / FRIDAY +++

At Flint, Mich. (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Anthony Dirrell vs. Denis Douglin, 10 rounds, super middleweights
  • Jamontay Clark vs. Ivan Golub, 8 rounds, welterweights
  • Ryan Karl vs. Kareem Martin, 8 rounds, junior welterweights

At Reno, Nev.:

  • Oscar Vasquez vs. Victory Ruiz, 10 rounds, flyweights
  • Gabriel Flores Jr. vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Ricardo Lucio Galvan vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Diego Elizondo vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Bruno Escalante vs. Alex Rangel, 6 rounds, junior bantamweights
  • Brent Venegas vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

 

+++ November 18 / SATURDAY +++

At Las Vegas (Bounce TV):

  • Julian “J-Rock” Williams vs. Ishe Smith, 10 rounds, junior middleweights
  • Earl Newman vs. Lionell Thompson, 10 rounds, light heavyweights
  • Tugstsogt Nyambayar vs. Xavier Martinez, 10 rounds, featherweights

At Belfast, Northern Ireland:

  • Carl Frampton vs. Horacio Garcia, 10 rounds, featherweights
  • Jerwin Ancajas vs. Jamie Conlan, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title
  • Zolani Tete vs. Siboniso Gonya, 12 rounds, for Tete’s WBO bantamweight title
  • Paddy Barnes vs. TBA, 12 rounds, flyweights
  • Jono Carroll vs. Declan Geraghty, 10 rounds, junior lightweights

At Atlantic City, N.J.:

  • Thomas LaManna vs. Tomas Mendez, 10 rounds, welterweights
  • Raymond Serrano vs. Enver Halili, 8 rounds, welterweights
  • Devin Haney vs. Taiwo Ali Sulaimon, 8 rounds, junior welterweights
  • Adam Lopez vs. Jorge Diaz, 8 rounds, junior featherweights
  • Skender Halili vs. Jeff Lentz, 8 rounds, junior middleweights
  • Tommy Rainone vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Yurik Mamedov vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Tomas Romain vs. Sidell Blocker, 6 rounds, lightweights

At Tacoma, Wash.:

  • Mike Gavronski vs. Andrew Hernandez, 10 rounds, super middleweights
  • Andre Keys vs. Sean Gee, 5 rounds, welterweights
  • Fatlum Zhuta vs. Kian Heidari, 5 rounds, super middleweights

 

+++ November 21 / TUESDAY +++

At St. Petersburg, Fla. (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Devon Alexander vs. Walter Castillo, 10 rounds, welterweights
  • Miguel Cruz vs. David Grayton, 10 rounds, welterweights
  • Gary Antonio Russell vs. TBA, 6 rounds, bantamweights
  • Gary Antuanne Russell vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

At Bethlehem, Pa.:

  • Frank De Alba vs. Ivan Najera, 10 rounds, junior lightweights
  • Mykal Fox vs. Marlon Aguas, 8 rounds, welterweights
  • Victor Vasquez vs. Ricardo Garcia, 8 rounds, lightweights
  • Joseph Adorno vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Juan Sanchez vs. Derrick Pitts, 4 rounds, featherweights
  • Josephat Ortiz vs. Bryan Perez, 4 rounds, featherweights
  • Jose Elizondo vs. Hector Bayanilla, 4 rounds, junior featherweights
  • Michael Polite-Coffie vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Harold Lopez vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

 

+++ November 24 / FRIDAY +++

At Nakhon Ratchasima, Thailand:

  • Wanheng Menayothin vs. Tatsuya Fukuhara, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

 

+++ November 25 / SATURDAY +++

At New York(HBO):

  • Sergey Kovalev vs. Vyacheslav Sharbranskyy, 12 rounds, for vacant WBO light heavyweight title
  • Sullivan Barrera vs. Felix Valera, 10 rounds, light heavyweights
  • Jason Sosa vs. Robinson Castellanos, 10 rounds, junior lightweights
  • Frank Galarza vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • LeShawn Rodriguez vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Bakharm Murtazaliev vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Meiirm Nursultanov vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Madiyar Ashkeyev vs. TBA, 6 or 8 rounds, junior middleweights

At Oberhausen, Germany:

  • Alexander Ustinov vs. Manuel Charr, 12 rounds, heavyweights

At Copenhagen, Denmark:

  • Dmitry Chudinov vs. Lolenga Mock, 10 rounds, super middleweights

At Uncasville, Conn.:

  • Constantin Bejenaru vs. Thabiso Mchunu, 10 rounds, cruiserweights
  • Wendy Toussaint vs. Saadiq Muhammad, 6 rounds, junior middleweights
  • Anthony Laureano vs. Johnny Hernandez, 6 rounds, junior welterweights
  • Kali Reis vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

 

+++ November 30 / THURSDAY +++

At Oxon Hill, Md. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • “Golden Boy Boxing on ESPN”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.