Category Archives: Fight Calendars

FIGHT CALENDAR for December 2016

dec-2016-banner

hopkins-dec-fight

 

Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule

 

*** December 2 / FRIDAY ***

 

At Los Angeles (Estrella TV):

Abraham Lopez vs. Sergio Lopez, 10 rounds, featherweights

Oscar Negrete vs. TBA, 8 rounds, bantamweights

Edgar Valerio vs. Guadalupe De Leon, 8 rounds, featherweights

Niko Valdes vs. Will Williams, 4 rounds, super middleweights

Jousce Gonzalez vs. Jordan Alvarado, 4 rounds, junior lightweights

Angel Bojado vs. Abraham Calderon, 4 rounds, junior middleweights

Todd Unthank-May vs. Daniel Najera, 6 rounds, cruiserweights

 

At Fresno, Calif. (UniMas):

Jose Ramirez vs. Gabriel Bracero, 10 rounds, junior welterweights

Danny Valdivia vs. Aaron Garcia, 8 rounds, junior middleweights

Esquiva Falcao vs. Gerardo Ibarra, 8 rounds, junior middleweights

Joe Louie Lopez vs. Qulisto Madera, 6 rounds, middleweights

Saul Lomas vs. Pablo Sanchez, 6 rounds, junior welterweights

Bryan Lua vs. Manuel Lopez, 4 rounds, lightweights

Isidro Ochoa vs. Oscar Mendoza, 4 rounds, lightweights

 

At Las Vegas:

Sharif Bogere vs. Hylon Williams, 10 rounds, lightweights

Ashley Theophane vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

 

At Lincoln, Rhode Island:

Toka Kahn Clary vs. Mario Macias, 8 rounds, junior lightweights

Shelly Vincent vs. Marquita Lee, 8 rounds, female featherweights

Ray Oliveira Jr. vs. Matt Probin, 6 rounds, junior middleweights

Anthony Marsella Jr. vs. Devante Seay, 4 rounds, junior welterweights

Kendrick Ball Jr. vs. TBA, 4 rounds, middleweights

Jamaine Ortiz vs. Latorie Woodberry, 4 rounds, junior welterweights

Cristobal Marrero vs. Isaiah Robinson, 4 rounds, welterweights

Khiry Todd vs. Bruno Dias, 4 rounds, junior welterweights

Jonathan Figueroa vs. Lamont White, 4 rounds, junior welterweights

 

At Mendoza, Argentina:

Juan Carlos Reveco vs. Diego Liriano, 10 rounds, junior bantamweights

 

At Philadelphia:

Tevin Farmer vs. Dardan Zenunaj, 10 rounds, junior lightweights

Garrett Wilson vs. Lamont Capers, 6 rounds, cruiserweights

Marcel Rivers vs. Tony Kim, 4 rounds, junior middleweights

Hasan Young vs. TBA, 4 rounds, welterweights

Avery Sparrow vs. Steven Ortiz, 6 rounds, lightweights

Isaiah Wise vs. Rafael Machado, 4 rounds, junior middleweights

Victor Padilla vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Edgar Cortes vs. Basyzbek Baratov, 4 rounds, flyweights

 

At Las Palmas, Spain:

Ahmed El Mousaoui vs. Ceferino Rodriguez, 12 rounds, for vacant European welterweight title

Abigail Medina vs. Jeremy Parodi, 12 rounds, for vacant European junior featherweight title

Continue reading FIGHT CALENDAR for December 2016

FIGHT CALENDAR for November 2016

nov-pacquiao-vargas-poster

nov-ward

nov-lomanchenko-vs-walters-702x395

 

Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule

 

November 4, FRIDAY

             At Corona, Calif. (Showtime)

  • Taras Shelestyuk vs. Jaime Herrera, 10 rounds, welterweights
  • Constantin Bejenaru vs. Stivens Bujaj, 10 rounds, cruiserweights
  • Vitor Jones Freitas vs. Manuel Mendez, 8 rounds, lightweights

            At Los Angeles (Estrella TV)

  • Manuel Avila vs. Jose Ramirez, 10 rounds, featherweights
  • Emilio Sanchez vs. Diuhl Olguin, 8 rounds, junior featherweights
  • Pablo Ruiz Jr. vs. Francisco Dominguez, 6 rounds, junior featherweights
  • Luis Coria vs. Jan Bryand, 4 rounds, featherweights
  • Tenochtitlan Nava vs. Ricky Vasquez, 4 rounds, junior lightweights
  • Francisco Esparza vs. TBA, 4 rounds, featherweights

            At Las Vegas (UniMas)

  • Casey Ramos vs. Andy Vences, 10 rounds, junior lightweights
  • Alex Saucedo vs. Raymond Serrano, 8 rounds, welterweights
  • Jesse Hart vs. Andre Hernandez, 10 rounds, super middleweights
  • Steve Nelson vs.TBA, 4 rounds, light heavyweights
  • Xu Que vs. Fernando Fuentes, 6 rounds, featherweights
  • Joey Alday vs. Cesar Hernandez, 4 rounds, welterweights
  • Jose Gonzalez vs. Edgar Brito, 4 rounds, featherweights

Continue reading FIGHT CALENDAR for November 2016

FIGHT CALENDAR for October 2016

oct-banner-2016

 

Stay tuned each month to dmboxing.com for your complete boxing schedule

 

October 1, SATURDAY

At Los Mochis, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Humberto Soto vs. Alvaro Robles, 10 rounds, junior welterweights

At Neubrandenburg, Germany:

  • Juergen Braehmer vs. Nathan Cleverly, 12 rounds, for Braehmer’s WBA “regular” light heavyweight title
  • Enrico Koelling vs. Ryno Liebenberg, 12 rounds, light heavyweights

At Manukau, New Zealand:

  • Joseph Parker vs. Alexander Dimitrenko, 12 rounds, heavyweights

At Trenton, N.J.:

  • Chazz Witherspoon vs. Carlos Sandoval, 10 rounds, heavyweights
  • Tommy Rainone vs. Engelberto Valenzuela, 8 rounds, junior middleweights
  • Vidal Rivera vs. Alberto Serna, 6 rounds, featherweights
  • Mike Hilton vs. Brandon Robinson, 4 rounds, cruiserweights
  • Leshawn Rodriquez vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Andy Gonzalez vs. Lionel Charles, 4 rounds, welterweights
  • Solomon Maye vs. Greg Weathers, 4 rounds, heavyweights
  • Daquan Johnson vs. Blaine Donkor, 4 rounds, welterweights
  • Quian Davis vs. Johnathan Hefely, 4 rounds, heavyweights
  • Bryan Daniels vs. Joshua Flowers, 4 rounds, cruiserweights
  • Donald Smith vs. Brandon Lopez, 4 rounds, featherweights

At Chicago:

  • Ramiro Carrillo vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Achour Esho vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Josh Hernandez vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Jose Romero vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Ruben Schobitz vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Jessica McCaskill vs. TBA, 4 rounds, female lightweights
  • Yousif Saleh vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

Continue reading FIGHT CALENDAR for October 2016

FIGHT CALENDAR for March 2016

banner March 20016

(Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule)

WEDNESDAY ~ March 2

At Chonburi, Thailand: Wanheng Menayothin vs. Go Odaira, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

FRIDAY ~ March 4

At Los Angeles (Estrella TV): Mike Perez vs. Martin Honorio, 10 rounds, junior welterweights; Christian Gonzalez vs. David Rodela, 8 rounds, junior lightweights; Alexis Rocha vs. Diego Padilla, 4 rounds, junior middleweights; Oscar Negrete vs. Hugo Partida, 8 rounds, junior featherweights; Ivan Delgado vs. Jesus Sandoval, 6 rounds, junior lightweights; Rafael Gramajo vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

At Tampa (Telemundo): Orlando Cruz vs. Romulo Koasicha, 10 rounds, junior lightweights

At Kyoto, Japan: Shinsuke Yamanaka vs. Liborio Solis, 12 rounds, for Yamanaka’s WBC bantamweight title; Yu Kimura vs. Ganigan Lopez, 12 rounds, for Kimura’s WBC junior flyweight title

At Sosnowiec, Poland: Krzysztof Wlodarczyk vs. Valery Brudov, 12 rounds, cruiserweights

Continue reading FIGHT CALENDAR for March 2016