FIGHT CALENDAR for March 2016

banner March 20016

(Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule)

WEDNESDAY ~ March 2

At Chonburi, Thailand: Wanheng Menayothin vs. Go Odaira, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

FRIDAY ~ March 4

At Los Angeles (Estrella TV): Mike Perez vs. Martin Honorio, 10 rounds, junior welterweights; Christian Gonzalez vs. David Rodela, 8 rounds, junior lightweights; Alexis Rocha vs. Diego Padilla, 4 rounds, junior middleweights; Oscar Negrete vs. Hugo Partida, 8 rounds, junior featherweights; Ivan Delgado vs. Jesus Sandoval, 6 rounds, junior lightweights; Rafael Gramajo vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

At Tampa (Telemundo): Orlando Cruz vs 잔나비 로드트립 다운로드. Romulo Koasicha, 10 rounds, junior lightweights

At Kyoto, Japan: Shinsuke Yamanaka vs. Liborio Solis, 12 rounds, for Yamanaka’s WBC bantamweight title; Yu Kimura vs. Ganigan Lopez, 12 rounds, for Kimura’s WBC junior flyweight title

At Sosnowiec, Poland: Krzysztof Wlodarczyk vs. Valery Brudov, 12 rounds, cruiserweights

SATURDAY ~ March 5

At Washington, D.C. (HBO): Luis Ortiz vs. Tony Thompson, 12 rounds, for Ortiz’s WBA interim heavyweight title; Sadam Ali vs. Jessie Vargas, 12 rounds, for vacant WBO welterweight title; Robinson Castellanos vs. Oscar Escandon, 12 rounds, for vacant WBC interim featherweight title; Lamont Roach vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Rashidi Ellis vs. TBA, 8 rounds, welterweights; D’Mitrius Ballard vs 탐식의재림 다운로드. TBA, 6 rounds, super middleweights; Kevin Rivers Jr. vs. TBA, 6 rounds, featherweights; Zachary Ochoa vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Damon Allen vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Todd Unthank-May vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

At Bethlehem, Pa. (Showtime): Julian Williams vs. Marcello Matano, 12 rounds, IBF junior middleweight eliminator; Antoine Douglas vs. Avtandil Khurtsidze, 10 rounds, middleweights; Tony Harrison vs. Fernando Guerrero, 10 rounds, middleweights

At Grozny, Russia (AWE): Ruslan Chagaev vs. Lucas Browne, 12 rounds, for Chagaev’s WBA “regular” heavyweight title

At Mexico City (beIN Sports Espanol): Antonio Margarito vs 구글어스 프로. Jorge Paez Jr., 10 rounds, junior middleweights; Cesar Juarez vs. Alvin Bais, 10 round, featherweights

At London: Sonny Upton vs. Rick Godding, 10 rounds, junior middleweights

At Birmingham, England: Sam Eggington vs. Bradley Skeete, 12 rounds, for Eggington’s British and Commonwealth welterweight titles; Bobby Jenkinson vs. Gamal Yafai, 12 rounds, for Jenkinson’s Commonwealth junior featherweight title; Kal Yafai vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior bantamweights; Michael Rooney vs. Marcus Ffrench, 10 rounds, lightweights; Cello Renda vs. Ben Wilkes, 10 rounds, middleweights

At Arras, France: Thomas Masson vs. Angel Moreno, 12 rounds, for Masson’s European flyweight title

At Huntington, N.Y.: Cletus Seldin vs. Orlando Vasquez, 10 rounds, junior welterweights; Luis Franco vs 다운로드. Tyrone Luckey, 8 rounds, junior lightweights; Alan Gotay vs. Bryon Rendon, 6 rounds, junior welterweights; Johnny Hernandez vs. Jose Guzman, 6 rounds, lightweights; Tyrone James vs. Neyeine Muang, 4 rounds, welterweights; George Arias vs. James Hammortree, 4 rounds, heavyweights

FRIDAY ~ March 11

At Mexico City (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

SATURDAY ~ March 12

At Uncasville, Conn. (Showtime): Gary Russell Jr. vs. Patrick Hyland, 12 rounds, for Russell’s WBC featherweight title; Abner Mares vs. Fernando Montiel, 10 rounds, featherweights; Edwin Rodriguez vs. Thomas Williams, 10 rounds, light heavyweights

At Merida, Mexico (beIN Sports Espanol): Roman “Rocky” Martinez vs 카봇 달나라를 구해줘 다운로드. Miguel Berchelt, 12 rounds, for Martinez’s WBO junior lightweight title

At Burbank, Calif. (UniMas): Casey Ramos vs. Jonathan Perez, 10 rounds, lightweights

At Liverpool, England: Terry Flanagan vs. Derry Mathews, rematch, 12 rounds, for Flanagan’s WBO lightweight title; Paul Butler vs. TBA, 12 rounds, junior bantamweights; Tommy Langford vs. Lewis Taylor, 12 rounds, for vacant Commonwealth middleweight title; Guillermo Rigondeaux vs. Jazza Dickens, 10 rounds, junior featherweights; Tom Stalker vs. TBA, 10 or 12 rounds, lightweights; Zolani Tete vs. Jose Santos Gonzalez, 12 rounds, bantamweights; Matty Askin vs. Lawrence Bennett, rematch, 10 rounds, cruiserweights; Vijender Singh vs owncloud. TBA, 4 rounds, super middleweights; Stephen Lewis vs. Marek Laskowski, 10 rounds, junior welterweights; Ryan Farrag vs. TBA, 8 rounds, bantamweights; Leon Woodstock vs. TBA, 4 or 6 rounds, junior lightweights; Kevin Satchell vs. TBA, 8 rounds, junior bantamweights; Zelfa Barrett vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

At Neubrandenburg, Germany: Juergen Braehmer vs. Eduard Gutknecht, rematch, 12 rounds, for Braehmer’s WBA “regular” light heavyweight title; Stefan Haertel vs. Tobias Webb, 8 rounds, super middleweights

At Montreal: David Lemieux vs. James De La Rosa, 12 rounds, middleweights

At Las Vegas: Zab Judah vs. Josh Torres, 10 rounds, junior welterweights; Jesus Gutierrez vs 다운로드. Leon Spinks III, 8 rounds, lightweights; Steve Claggett vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

At Levallois, France: Cedric Vitu vs. Ruben Varon, 12 rounds, for Vitu’s European junior middleweight title; Igor Mikhalkin vs. Patrick Bois, 12 rounds, Mikhalkin’s for Euopean light heavyweight title

TUESDAY ~ March 15

At Nice, Calif. (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes): Sergey Lipinets vs. Levan Ghvamichava, 10 rounds, junior welterweights; Tugstsogt Nyambayar vs Rafael Vasquez, 10 rounds, featherweights; Kevin Watts vs. TBA, 6 or 8 rounds, junior welterweights; Leduan Barthelemy vs. TBA, 6 or 8 rounds, featherweights

FRIDAY ~ March 18

At Mexico City (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

At Philadelphia: Jesse Hart vs 다운로드. Dashon Johnson, 10 rounds, super middleweights; Victor Vasquez vs. Ramsesis Gil, 6 rounds, lightweights; Ismael Garcia vs. Carlos Garcia, 6 rounds, junior middleweights; Scott Kelleher vs. Josue Rivera, 4 rounds, junior welterweights; Jerome Conquest vs. Jules Blackwell, 6 rounds, lightweights; Fred Jenkins Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

At Espoo, Finland: Edis Tatli vs. Massimiliano Ballisai, 12 rounds, for Tatli’s European lightweight title

SATURDAY ~ March 19

At Houston (UniMas): Juan Diaz vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Mike Alvarado vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Esquiva Falcao vs. TBA, 8 rounds, middleweights

At Boston: Stephen Ormond vs 다운로드. Marcos Leonardo Jimenez, 12 rounds, lightweights

At Atlantic City, N.J.: Thomas LaManna vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Imamu Mayfield vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

At Kempton Park, South Africa: Hekkie Budler vs. Byron Rojas, 12 round, for Budler’s WBA strawweight title

At Copenhagen, Denmark: Micki Nielsen vs. Mirko Larghetti, 12 rounds, cruiserweights; Rashid Kassem vs. TBA, 6 or 8 rounds, lightweights

TUESDAY ~March 22

At TBA (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes): Premier Boxing Champions

FRIDAY ~ March 25

Indio, Calif. (Estrella TV): Antonio Orozco vs. Miguel Acosta, 10 rounds, welterweights; Andrew Cancio vs. TBA, 10 rounds, featherweights; Edgar Valerio vs 다운로드. TBA, 6 rounds, featherweights; Jason Quigley vs. TBA, 8 rounds, middleweights; KeAndre Gibson vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Emilio Sanchez vs. TBA, 8 rounds, featherweights; Marco Magdaleno vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Pablo Rubio vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

At London: Gary Corcoran vs. Danny Butler, 12 rounds, junior middleweights; Tom Baker vs. Jack Morris, 10 rounds, light heavyweights; Romeo Romaeo vs. Michal Dufek, 8 rounds, junior welterweights; Boy Jones Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Ediz Hussein vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Sammy McNess vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Anthony Yarde vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights; Archie Sharp vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Billy Long vs. TBA, 4 rounds, super middleweights; D.P Carr vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

SATURDAY ~ March 26

At Oakland, Calif. (HBO): Andre Ward vs. Sullivan Barrera, 12 rounds, light heavyweights; Joseph Diaz vs. Jayson Velez, 10 rounds, featherweights

At Sheffield, England: Kell Brook vs. Kevin Bizier, 12 rounds, for Brook’s IBF welterweight title; Luke Campbell vs. Gary Sykes, 10 rounds, lightweights; Dave Allen vs. Richard Towers, 10 rounds, heavyweights; Andy Townend vs. Craig Poxton, 10 rounds, junior lightweights

At London: Nick Blackwell vs. Chris Eubank Jr., 12 rounds, for Blackwell’s British middleweight title; Hughie Fury vs. TBA, 12 rounds, heavyweights

Leave a Reply

Your email address will not be published.