FIGHT CALENDAR for July 2015

JULY Banner

***** Arthur Abraham vs. Robert Stieglitz  / WBO super middleweight championship / July 18, 2015 / Halle, Germany *****

Stay posted every month to for your complete boxing schedule

*** SATURDAY – July 4 ***

At Mazatlan, Mexico: Pedro Guevara vs. Ganigan Lopez, 12 rounds, for Guevara’s WBC junior flyweight title

At Chiapas, Mexico: David Carmona vs. Warlito Parrenas, 12 rounds, for vacant interim WBO junior bantamweight title

At Dublin: Jamie Conlan vs. TBA, 10 rounds, junior bantamweights; Tommy Langford vs. Ronny Mittag, 10 rounds, middleweights; Michael Rooney vs. TBA, 4 rounds, lightweights

*** SATURDAY – July 11 ***

At Tampa, Florida (ESPN/ESPN Deportes): Keith Thurman vs. Luis Collazo, 12 rounds, for Thurman’s WBA “regular” welterweight title; Tony Harrison vs. Willie Nelson, 10 rounds, junior middleweights

At Los Angeles (HBO Latino): Mauricio Herrera vs. Hank Lundy, 10 rounds, junior welterweights; Michael Perez vs. Sharif Bogere, 10 rounds, junior welterweights; Joseph Diaz vs. Rene Alvarado, 10 rounds, featherweights; Melinda Cooper vs. Carolina Arias, 8 rounds, female bantamweights; Jason Quigley vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Christian Gonzalez vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Jesus Delgado vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Nick Arce vs. TBA, 4 rounds, featherweights; Angel Bojado vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

At Magdeburg, Germany: Ruslan Chagaev vs. Francesco Pianeta, 12 rounds, for Chagaev’s WBA “regular” heavyweight title

At Cebu, Philippines: Donnie Nietes vs. Francisco Rodriguez, 12 rounds, for Nietes’ WBO junior flyweight title

At Manchester, England: Terry Flanagan vs. Jose Zepeda, 12 rounds, for vacant WBO lightweight title; Liam Walsh vs. Troy James, 12 rounds, for Walsh’s British and Commonwealth junior lightweight titles; Paul Butler vs. TBA, 12 rounds, junior bantamweights; Jack Catterall vs. TBA, 12 rounds, junior welterweights; Tom Stalker vs. Tommy Carus, 8 rounds, junior welterweights

*** FRIDAY – July 17 ***

At Bethlehem, Pa. (Showtime): Antoine Douglas vs. Istvan Szili, 10 rounds, middleweights; Arif Magomedov vs. Derrick Webster, 10 rounds, middleweights; Adam Lopez vs. Eliecer Aquino, 8 rounds, junior featherweights; Jerry Odom vs. Samuel Clarkson, 8 rounds, super middleweights; Lavarn Harvell vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights; Rickey Nuno vs. Tim Kunkel, 4 rounds, junior middleweights; Christopher Brooker vs. TBA, 4 rounds, super middleweights; Samuel Teah vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Manny Folly vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

At Kissimmee, Fla. (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

At Stuttgart, Germany: David Price vs. Erkan Teper, 12 rounds, heavyweights

*** SATURDAY – July 18 ***

At El Paso, Texas (CBS): Carl Frampton vs. Alejandro Gonzalez Jr., 12 rounds, for Frampton’s IBF junior featherweight title; Chris Arreola vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

At El Paso, Texas (Showtime): Julio Cesar Chavez Jr. vs. Marcos Reyes, 10 or 12 rounds, super middleweights; McJoe Arroyo vs. Arthur Villanueva, 12 rounds, for vacant IBF junior bantamweight title

At Macau, China (UniMas, same-day tape): Ik Yang vs. Cesar Cuenca, 12 rounds, for vacant IBF junior welterweight title; Nonito Donaire vs. Anthony Settoul, 10 rounds, junior featherweights; Mickey Bey vs. Denis Shafikov, 12 rounds, for Bey’s IBF lightweight title; Jose Ramirez vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

At Halle, Germany: Arthur Abraham vs. Robert Stieglitz, fourth fight, for Abraham’s WBO super middleweight title; Vincent Feigenbutz vs. Mauricio Reynoso, 12 rounds, for vacant WBA interim super middleweight title

At Manchester, England: Scott Quigg vs. Kiko Martinez, 12 rounds, for Quigg’s WBA “regular” junior featherweight titleDarleys Perez vs. Anthony Crolla, 12 rounds, for Perez’s WBA lightweight title; Anthony Joshua vs. TBA, 10 rounds, heavyweights; Chris Jenkins vs. Tyrone Nurse, 12 rounds, for vacant British junior welterweight title; Sam Eggington vs. Glenn Foot, 12 rounds, for vacant British welterweight title

At TBA, Puerto Rico: Fernando Montiel vs. Jonathan Oquendo, 12 rounds, featherweights

At Bruay-la-Buissiere, France: Kevin Satchell vs. Thomas Masson, 12 rounds, flyweights title

*** FRIDAY – July 24 ***

At Mexico City: (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

At London: Fedor Chudinov vs. Frank Buglioni 12, rounds, for Chudinov’s WBA “regular” super middleweight title; Billy Joe Saunders vs. TBA, 10 or 12 rounds, middleweights; Ovill McKenzie vs. TBA, 12 rounds, for McKenzie’s Commonwealth cruiserweight title; Mitchell Smith vs. TBA, 12 rounds, junior lightweights; Lewis Pettitt vs. TBA, 12 rounds, junior featherweights; Lee Markham vs. TBA, 10 or 12 rounds, super middleweights; Gary Corcoran vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Boy Jones Jr. vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

*** SATURDAY – July 25 ***

At Las Vegas (HBO): Sergey Kovalev vs. Nadjib Mohammedi, 12 rounds, for Kovalev’s IBF/WBO/WBA light heavyweight title; Jean Pascal vs. Yunieski Gonzalez, 10 rounds, light heavyweights

At TBA (NBC Sports Net): Beibut Shumenov vs. B.J. Flores, 12 rounds, for vacant WBA interim cruiserweight title

At Buenos Aires, Argentina: Yoan Pablo Hernandez vs. Victor Emilio Ramirez, 12 rounds, for Hernandez’s IBF cruiserweight title

At Leon, Mexico: Juan Carlos Sanchez vs. Cesar Juarez, 12 rounds, junior featherweights

At Millville, N.J.: Thomas LaManna vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; John Lennox vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights; Edgar Flores vs. Alshamar Johnson, 4 rounds, super middleweights; Carlos Rosario vs. Joshua Arocho, 4 rounds, lightweights; Quian Davis vs. William Gunter, 4 rounds, heavyweights; Marvin Johnson vs. Daniel Perez, 4 rounds, lightweights; Roberto Lopez vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Matthew Gonzalez vs. Eddie Edmond, 4 rounds, middleweights; Edgar Cortes vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

*** FRIDAY – July 31 ***

At Tampa, Fla.: (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *