FIGHT CALENDAR for October 2017

Anthony Joshua vs. Kubrat Pulev – IBF/WBA Heavyweight Championship – October 28 

 

(Stay tuned every month to dmboxing.com for your complete boxing schedule)

 

*** October 5, THURSDAY ***

At Uncasville, Conn.:

  • Vaughn Alexander vs. Elvin Ayala, 10 rounds, middleweights
  • Nate Green vs. Josh Crespo, 8 rounds, featherweights
  • Cassius Chaney vs. Jon Bolden, 6 rounds, heavyweights
  • LeShawn Rodriguez vs. Romon Barber, 6 rounds, middleweights
  • Enriko Gogokhia vs. Marcus Beckford, 6 rounds, welterweights

 

*** October 6, FRIDAY ***

At Los Angeles (Estrella TV):

  • Christian Gonzalez vs. Gamaliel Diaz, 8 rounds, lightweights
  • Edgar Valerio vs. Martin Cardona, 8 rounds, featherweights
  • Ferdinand Kerobyan vs. Cesar Soriano, 6 rounds, junior middleweights
  • Jousce Gonzalez vs. Ricardo Fernandez, 6 rounds, lightweights

At Culiacan, Mexico:

  • Saul Roman vs Alfredo Mendez, 12 rounds, middleweights
  • Joseph Landeros vs. Orlando Garcia, 6 rounds, bantamweights
  • Edy Valencia vs. Armando Cardona, 6 rounds, junior featherweights
  • Valentin Leon Jr. vs Alejandro Nery Miranda, 6 rounds, junior featherweights
  • Alberto Beltran vs. Luis Fernando Valdez, 6 rounds, junior middleweights
  • Martin Ceyca vs. Jose Mario Flores, 4 rounds, lightweights
  • Ernesto Beltran vs. Magdiel Leyva, 4 rounds, heavyweights
  • Angel Hernandez vs 다운로드. Antonio Perea, 4 rounds, bantamweights

 

*** October 7, SATURDAY ***

At Manchester, England (AWE):

  • Anthony Crolla vs. Ricky Burns, 12 rounds, lightweights
  • Sam Eggington vs. Mohamed Mimoune, 12 rounds, for Eggington’s European welterweight title
  • Robbie Barrett vs. Lewis Ritson, 12 rounds, for Barrett’s British lightweight title
  • Conor Benn vs. Nathan Clarke, 6 rounds, welterweights
  • Hosea Burton vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights
  • Gavin McDonnell vs. Jay Carney, 6 rounds, featherweights
  • Charlie Flynn vs. Liam Richards, 6 rounds, lightweights
  • Joe Ham vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Sam Hyde vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Marcus Morrison vs. Alistair Warren, 6 rounds, middleweights
  • Scotty Cardle vs. TBA, 6 rounds, lightweights

At Stuttgart, Germany (Audience Network, same-day tape):

  • Chris Eubank Jr. vs. Avni Yildirim, 12 rounds, super middleweights
  • Firat Arslan vs. Mauricio Barragan, 10 rounds, cruiserweights
  • Massimiliano Ballisai vs. Timo Schwarzkopf, 8 rounds, junior welterweights

At Tampico, Mexico (beIN Sports Espanol):

At London:

  • Andrew Selby vs. Maximino Flores, 12 rounds, WBC flyweight eliminator
  • Robin Dupre vs. Luke Watkins, 12 rounds, for vacant Commonwealth cruiserweight title
  • Asinia Byfield vs. Max Wicks, 10 rounds, junior middleweights
  • Chantelle Cameron vs. TBA, 8 rounds, female lightweights

At Buenos Aires, Argentina:

  • Miguel Barrionuevo vs. Adrian Veron, 12 rounds, welterweights

 

*** October 12, THURSDAY ***

At Montpellier, France:

  • Karim Guerfi vs. Stephane Jamoye, 12 rounds, for Guerfi’s European bantamweight title

 

*** October 13, FRIDAY ***

At Indio, Calif. (ESPN Deportes):

  • Fidel Maldonado Jr. vs. Ismael Barroso, 10 rounds, junior welterweights
  • Pablo Cesar Cano vs. Marcelino Lopez, 10 rounds, junior welterweights
  • Marvin Cabrera vs. Manuel Reyes, 4 or 6 rounds, junior middleweights
  • Ruben Rodriguez vs. Israel Villela, 4 rounds, junior welterweights
  • Oscar Duarte vs 매드 게임즈 타이쿤. TBA, 8 rounds, lightweights
  • Javier Martinez vs. TBA, 6 rounds, featherweights

At Tampa, Fla. (Telemundo):

  • Daniel Lozano vs. Ricardo Rodriguez, 10 rounds, bantamweights
  • Teofimo Lopez vs. Angel Sarinana, 6 rounds, lightweights
  • Antonio Vargas vs. Miguel Angel Rebullosa, 6 rounds, bantamweights

At London:

  • Jason Cunningham vs. Reece Bellotti, 12 rounds, for Cunningham’s Commonwealth featherweight title

 

*** October 14, SATURDAY ***

At Carson, Calif. (PBC on Fox/Fox Deportes):

  • Leo Santa Cruz vs. Chris Avalos, 12 rounds, for Santa Cruz’s WBA “super” featherweight title
  • Abner Mares vs. Andres Gutierrez, 12 rounds, for Mares’ WBA “regular” featherweight title
  • Eddie Ramirez vs. Antonio DeMarco, 10 rounds, junior welterweights
  • Ivan Redkach vs. Raynell Williams, 10 rounds, lightweights
  • Robert Marroquin vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights
  • Eimantas Stanionis vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Misael Rodriguez vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Antonio Santa Cruz vs. Angel Monrreal, 6 rounds, bantamweights
  • Luis Coria vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Jerry Perez vs 다운로드. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Jose Perez vs. Jose Vargas, 4 rounds, junior featherweights
  • Jose Balderas vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

At New York (Showtime):

  • Erislandy Lara vs. Terrell Gausha, 12 rounds, for Lara’s WBA junior middleweight title
  • Jermell Charlo vs. Erickson Lubin, 12 rounds, for Charlo’s WBC junior middleweight title
  • Jarrett Hurd vs. Austin Trout, 12 rounds, for Hurd’s IBF junior middleweight title
  • Tony Harrison vs. Paul Valenzuela Jr., 10 rounds, middleweights
  • Cindy Serrano vs. TBA, 8 rounds, female featherweights
  • Richardson Hitchins vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Julian Sosa vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Chordale Booker vs. Malcolm McCallister, 8 rounds, junior middleweights
  • Justin Hurd vs. Steven Andrade, 6 rounds, junior middleweights
  • Dylan Price vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights

At London (Audience Network, same-day tape):

  • George Groves vs. Jamie Cox, 12 rounds, for Groves’ WBA super middleweight title  
  • Patrick Nielsen vs. John Ryder, 10 rounds, super middleweights

At Guadalajara, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Irma Sanchez vs. Brenda Ramos, 10 rounds, female junior flyweights
  • Carlos Diaz vs. Emmanuel Lopez, 10 rounds, lightweights

At Managua, Nicaragua:

  • Felix Alvarado vs 다운로드. Fahlan Sakkreerin Jr., 12 rounds flyweights  

At Paris:

  • Tony Yoka vs. Jonathan Rice, 6 rounds, heavyweights
  • Money Powell IV vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

At Munich:

  • Francesco Pianeta vs. Kevin Johnson, 12 rounds, heavyweights

 

*** October 19, THURSDAY ***

At Las Vegas (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Gabriel Rosado vs. Glen Tapia, 10 rounds, middleweights
  • Alejandro Barrera vs. KeAndre Gibson, 10 rounds, welterweights
  • Francisco Esparza vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Israel Duffus vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Bekman Soylybayev vs. Fernando Vargas, 10 rounds, junior lightweights
  • Randy Moreno vs. Raul Chirino, 6 rounds, junior lightweights

At Atlanta:

  • Toka Kahn Clary vs. Braulio Rodriguez, 10 rounds, featherweights
  • Duke Micah vs. Mario Diaz, 10 rounds, bantamweights
  • Joshua Davis vs. Ray Lampkin Jr., 8 rounds, junior lightweights
  • Joshua Temple vs. Bryan Daniels, 6 rounds, cruiserweights
  • Rayonta Whitfield vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Elijah Pierce vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

At Durham, N.C.:

  • Marko Bailey vs. Stevie Massey, 6 rounds, lightweights
  • Joseph Jackson vs. Monreco Goldston, 6 rounds, junior middleweights
  • Donnie Marshall vs. Marcos Primera, 6 rounds, middleweights
  • Blake Mansfield vs 다운로드. Rashad Jones, 6 rounds, super middleweights
  • Joe Coates vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Hasim Rahman Jr. vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Landry Kore vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Carlos Olmeda vs. Vinnie Denierio, 4 rounds, junior lightweights
  • Darmani Rock vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Fanlong Meng vs. Quinton Rankin, 8 rounds, light heavyweights
  • Wellington Romero vs. Mike Fowler, 6 rounds, welterweights

 

*** October 20, FRIDAY ***

At Mexico City (Telemundo):

  • Carlos Ruiz vs. Luis Miguel Montano, 10 rounds, junior lightweights

At London:

  • Joe Joyce vs. Ian Lewison, 10 rounds, heavyweights
  • John O’Donnell vs. Tamuka Mucha, 10 rounds, welterweights

 

*** October 21, SATURDAY ***

At Verona, N.Y. (HBO):

  • Jezreel Corales vs. Alberto Machado, 12 rounds, for Corrales’ WBA junior lightweight title
  • Demetrius Andrade vs. Alantex Fox, 12 rounds, middleweights
  • D’Mitrius Ballard vs. TBA, 10 rounds, super middleweights
  • Lamont Roach Jr. vs. TBA, 10 rounds, featherweights
  • Alex Rincon vs 티칭필링 다운로드. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Zachary Ochoa vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Luis Feliciano vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Ruben Villa vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Michael Dutchover vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

At Belfast, Northern Ireland (HBO, same-day tape):

  • Ryan Burnett vs. Zhanat Zhakiyanov, 12 rounds, IBF/WBA bantamweight title unification
  • Paul Hyland Jr. vs. Stephen Ormond, 12 rounds, lightweights
  • Tommy Coyle vs. Tyrone McKenna, 12 rounds, junior welterweights
  • James Tennyson vs. Darren Traynor, 12 rounds, junior lightweights
  • Tommy McCarthy vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Joe Fitzpatrick vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Feargal McCrory vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Gary Cully vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • David Joyce vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Newark, N.J. (Audience Network):

  • Murat Gassiev vs. Krzysztof Wlodarczyk, 12 rounds, for Gassiev’s IBF cruiserweight title, World Boxing Super Series quarterfinals
  • Mateusz Masternak vs 다운로드. Stivens Bujaj, 10 rounds, cruiserweights
  • Maciej Sulecki vs. Jack Culcay, 10 rounds, junior middleweghts
  • Skender Halili vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Efe Ajaba vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Money Powell IV vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Wesley Apochi vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

At Cuernavaca, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Jose Zepeda vs. Mike Perez, 10 rounds, junior welterweights
  • Yazmin Rivas vs. TBA, 10 rounds, female junior featherweights

At Leeds, England:

  • Josh Warrington vs. Dennis Ceylan, 12 rounds, featherweights
  • Tyrone Nurse vs. Jack Catterall, 12 rounds, for Nurse’s British junior welterweight title
  • Zelfa Barrett vs. Chris Conwell, 10 rounds, junior lightweights
  • J Metcalf vs. Damon Jones, 10 rounds, junior middleweights

At TBA, Italy:

  • Francesco Patera vs. Yvan Mendi, 12 rounds, for Patera’s European lightweight title

At Kempton Park, South Africa:

  • Simphiwe Vetyeka vs. Lerato Dlamini, 12 rounds, featherweights
  • Tshifhiwa Munyai vs. Azinga Fuzile, 12 rounds, featherweights

 

*** October 22, SUNDAY ***

At Tokyo (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Hassan N’Dam vs 다운로드. Ryota Murata, 12 rounds, for N’dam’s WBA “regular” middleweight title
  • Daigo Higa vs. Tomas Masson, 12 rounds, for Higa’s WBC flyweight title
  • Ken Shiro vs. Pedro Guevara, 12 rounds, for Shiro’s WBC junior flyweight title

 

*** October 27, FRIDAY ***

At Mexico City (Telemundo):

  • Antonio Moran vs. Salvador Briseno, 10 rounds, lightweights

At Schwerin, Germany (Audience Network, same-day tape):

  • Juergen Braehmer vs. Rob Brant, 12 rounds, super middleweights

 

*** October 28, SATURDAY ***

At Cardiff, Wales (Showtime):

  • Anthony Joshua vs. Kubrat Pulev, 12 rounds, for Joshua’s IBF/WBA heavyweight title
  • Kal Yafai vs. Sho Ishida, 12 rounds, for Yafai’s WBA junior bantamweight title
  • Anahi Esther Sanchez vs. Katie Taylor, 10 rounds, for Sanchez’s WBA women’s lightweight title
  • Lenroy Thomas vs. Dave Allen, rematch, 12 rounds, for Thomas’ Commonwealth heavyweight title
  • Frank Buglioni vs. Callum Johnson, 12 rounds, for Buglioni’s British and Johnson’s Commonwealth light heavyweight titles
  • Joe Cordina vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights
  • Joshua Buatsi vs 다운로드. TBA, 6 rounds, light heavyweights
  • Lawrence Okolie vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Pedro Campa vs. Abner Lopez, 10 rounds, welterweights

At Worcester, Mass.:

  • Vinnie Carita vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights
  • Bryan Daniels vs. Tracey Johnson, 6 rounds, heavyweights
  • Gabriel Gonzaga vs. Alando Pugh, 4 rounds, heavyweights
  • Anthony Laureano vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Adrian Sosa vs. Shakha Moore, 4 rounds, welterweights
  • Edwin Soto vs. Anthony Everett, 4 rounds, junior middleweights
  • Bobby Harris III vs.Troy Artis, 4 rounds, super middleweights
  • Elvis Figueroa vs. Anthony Bowman, 4 rounds, super middleweights
  • Richard Rivera vs. Hansen Castillo, 4 rounds, cruiserweights
  • Wilfredo Pagan vs. Oscar Diaz, 4 rounds, junior welterweights
  • Omar Bordoy Jr. vs. Alan Beeman, 4 rounds, junior welterweight

At Newcastle, England:

  • Liam Smith vs. Liam Williams, rematch, 12 rounds, WBO junior middleweight eliminator
  • Thomas Patrick Ward vs. Sean Davis, 12 rounds, for Ward’s British junior lightweight title
  • Josh Leather vs. Glen Foot, 10 rounds, junior welterweights
  • Nathan Gorman vs. Nick Webb, 10 rounds, heavyweights
  • Mark Heffron vs. TBA, 6 or 8 rounds, super middleweights

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.